Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

<<< назад | зміст | вперед >>>

Король О.Д. Організація екскурсійних послуг у туризмі

Розділ 2. Технологія підготовки екскурсії

2.4. Методична розробка екскурсії

2.4.3. Укладання методичної розробки екскурсії

2.4.1. Методика проведення екскурсії
2.4.2. Техніка проведення екскурсії
2.4.3. Укладання методичної розробки екскурсії

Методична розробка укладається на завершальному етапі процесу створення екскурсії. На цей момент уже має бути відомо, як пролягає маршрут, які об'єкти відвідуються, де знаходяться місця зупинок і розташування групи, які підтеми та основні питання розкривають біля тих чи інших пам'яток тощо. Саме ці відомості зазначаються в методичні розробці, причому вони подаються систематизовано, узгоджуються між собою в часі та просторі. Укладання цього документа вкрай необхідне для кожної екскурсії, адже він дозволяє перевірити всю роботу, пов'язану з її розробкою.

До оформлення методичної розробки ставляться певні вимоги: на титульному аркуші зазначаються відомості про туристичну установу, назва теми та вид екскурсії, протяжність маршруту (автобусом і пішки), тривалість у годинах (екскурсійних і супроводу), на який склад групи розрахована екскурсія, ким і коли розроблена. На наступній сторінці подаються мета й завдання, опис маршруту із вказівкою об'єктів показу.

Методична розробка складається з трьох розділів: вступу, основної частини й висновків, тобто повторює структуру індивідуального тексту екскурсії.

Основна частина найбільша за обсягом і сягає 5-10 сторінок машинопису. Вона оформлюється у вигляді таблиці, де у стовпчиках зазначаються основні елементи екскурсії: маршрут, об'єкти показу, питання розповіді, методичні прийоми та організаційні вказівки. Рядки ж пов'язують ці елементи в єдине ціле й утворюють окремі етапи екскурсії (див. нижче уривок з методичної розробки оглядової екскурсії Чернівцями).

Маршрут Об'єкти показу Хроно-
метраж
Основні питання Вказівки
Ділянки Зупинки Організаційні Методичні
Площа Філармонії → пішки → вул. Чайковського → пішки → вул. Поштова → пішки → Центральна площа   «Меморіальні дошки на бічній стіні будівлі філармонії», пл. Філармонії, 10;

01:00

  Група знайомиться з меморіальними дошками на правій бічній стіні філармонії Використовується прийом показу меморіальної дошки
«Головний поштамт», вул. Поштова, 6 На вулиці Поштовій оглядається будівля Головпоштамту Надається екскурсійна довідка
Підтема «Центральна площа Чернівців - серце середмістя»
  Центральна площа «Центральна площа в цілому» 01:05 1. «Площа ринок» - усі дороги ведуть сюди Екскурсанти стають біля пам'ятника Т.Шевченка (спиною до нього), оглядають площу та її основні вулиці Використовуються прийоми попереднього огляду та опису
Колишні готелі: «Париж», вул. Головна, 47; «Бель-В'ю», пл. Центральна, 2; «Чорний орел», пл. Центральна, 7; «Золотий лев», вул. Університетська, 2 01:10 2. Готелі майдану ринок-тут відбувалися різні історії Група, стоячи біля пам'ятника Т. Шевченка, почергово за годинниковою стрілкою оглядає колишні готелі Центральної площі Використовуються прийоми локалізації подій та опису
«Міська ратуша», пл. Центральна, 1 01:20 3. Ратуша - незмінний центр міського самоврядування Група переходить продовження вул. Руської та розташовується на тротуарі перед центральною клумбою обличчям до Ратуші Використовуються прийоми попереднього огляду, зорової реконструкції, опису та характеристики
«Центральна клумба площі» 01:30 4. Пам'ятники, яким не щастило Група підходить до центральної клумби та ознайомлюється з «портфелем екскурсовода» Використовуються прийоми зорової реконструкції, показу наочних матеріалів і опису

Відомості, що зазначаються у стовпчику «Ділянки маршруту», залежать від того, де пролягає маршрут. У межах міста вказуються вулиці та площі, якими пересувається група. На заміських ділянках зазначаються основні населені пункти, через які проходить маршрут. Відображається й характер пересування: пішки, автобусом чи іншим транспортним засобом. Перша ділянка починається з місця, де екскурсовод зустрічається з групою, й далі маршрут прокладається від зупинки до зупинки, що зазначаються в наступному стовпчику.

«Зупинки на маршруті» - це місця, де зупиняється група для огляду основних об'єктів. Тут, як правило, розкривається одна чи кілька підтем екскурсії. На автобусних маршрутах у цих місцях передбачений вихід групи на вулицю. Хоча може бути так, що екскурсанти залишаються в салоні та спостерігають пам'ятки з вікон автобуса. У цьому стовпчику також вказуються зупинки з інших причин, наприклад санітарні паузи.

У населених пунктах місця зупинок прив'язуються до вулиць і площ, якими пролягає маршрут. Якщо у випадку з площею просторова локалізація досить точна, то вулиця може простягатися через все місто. Тому, наприклад, в оглядовій екскурсії Чернівцями зупинка «колишня площа Святого Хреста», що на вул. Головній, вказується як перехрестя вулиць Шолом-Алейхема, Шкільної й Головної. Також для цього можна скористатися адресою одного із об'єктів - ця ж зупинка вже зазначатиметься як вул. Головна, 25.

На заміських маршрутах, насамперед природознавчих, точно вказати місце зупинки значно складніше, адже тут немає жодної адреси. На автодорозі для цього можна скористатися «кілометром», а на гірській стежині - якимось топонімом з описом місцевості або GP S -координатами.

У стовпчику «Об'єкти показу» зазначаються пам'ятки, з якими група ознайомлюється на певній зупинці маршруту. Це можуть бути як основні, так і додаткові екскурсійні об'єкти. У цьому стовпчику також вказуються додаткові об'єкти, з якими екскурсанти зустрічаються на окремих ділянках маршруту під час переходів чи переїздів. Для кожної пам'ятки, крім її назви, зазначається місцеположення. Для будівлі в місті це може бути адреса, а для водоспаду в горах - GPS-координати.

«Хронометраж» вказує на час початку певного етапу екскурсії, що виділяється в методичній розробці окремим рядком. За момент відліку (нуль годин, нуль хвилин) береться зустріч групи з екскурсоводом. Різниця в часі між даним і наступним етапами - це тривалість даного етапу екскурсії, тобто скільки триватиме перехід групи на маршруті чи зупинка для ознайомлення з об'єктами, розкриття окремого питання та самостійний огляд пам'яток. Хронометраж закінчується тоді, коли екскурсовод робить висновки.

У стовпчику «Основні питання» перераховуються назви основних питань з індивідуального тексту екскурсії. Вони повинні узгоджуватися з об'єктами показу на маршруті, тобто кожне з цих питань має стосуватися лише пам'яток, зазначених у тому ж рядку методичної розробки екскурсії. Іноді в цьому стовпчику вказуються назви підтем, однак їх краще подавати окремим рядком через всю таблицю.

У стовпчику «Організаційні вказівки» зазначаються всі моменти, пов'язані з безпекою та порядком пересування на окремих ділянках маршруту, розташуванням групи біля об'єктів та ін. Тобто тут висвітлюються питання, що стосуються техніки проведення екскурсії. Вказівки повинні бути досить точними, наприклад «Група, стоячи біля пам'ятника Т. Шевченка, почергово за годинниковою стрілкою оглядає колишні готелі Центральної площі Чернівців». Ще тут даються рекомендації щодо демонстрації матеріалів «портфеля екскурсовода».

«Методичні вказівки» підказують, які методичні прийоми варто використовувати під час показу та розповіді по кожному з об'єктів екскурсії. У цьому стовпчику також зазначається, коли робиться логічний перехід до наступної підтеми.

<<< назад | зміст | вперед >>>

Поиск туров и отелей с отзывами на ТУРЫ.ру

Booking.com


© 2002-2018 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.