Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
История туризма
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Менеджмент
Маркетинг
Экономика
Другие

<<< назад | зміст | вперед >>>

Король О.Д. Організація екскурсійних послуг у туризмі

Розділ 3. Екскурсійний тур і його розробка

3.1. Розробка маршруту туру

Екскурсійний тур - це туристична поїздка тривалістю більше одного дня, яка передбачає екскурсійне обслуговування. Її маршрут може пролягати через різні міста чи навіть країни, де туристи ознайомлюються з визначними пам'ятками. Крім того, під час цієї поїздки надається комплекс послуг: розміщення, харчування, транспортне обслуговування, супровід гіда та ін.

Розробка екскурсійного туру розпочинається з прокладання маршруту. Зауважимо, що маршрут повинен закінчуватися там, де розпочинається, адже цього вимагає перша ознака туристичної подорожі - зворотний характер переміщення територією. Нагадаємо, що це закладено в самому слові туризм, яке походить від латинського слова «tornare», що означає «кружляти».

Місцем початку і завершення туру (S/F) є населений пункт, звідки групу забирають і куди її повертають. Найчастіше це поселення, де туристи проживають чи постійно перебувають. Подальший маршрут екскурсійного туру складається з місць призначень або, як їх ще називають, дестинацій (Dst). Вони поділяються на екскурсійні та туристичні.

Екскурсійні дестинації відвідуються заради ознайомлення з визначними пам'ятками. Туристи перебувають тут від кількох годин до одного дня. Тому ці місця призначення повинні знаходитись у межах екскурсійного радіуса від туристичної дестинації або дорогою до неї.

У туристичних дестинаціях група зупиняється на кілька днів, тобто тут здійснюється принаймні одна ночівля. Тому програма перебування в таких місцях потребує певної інфраструктури. Зокрема, в туристичних дестинаціях має бути хоча б готельно-ресторанне підприємство. Тут також можуть проводитися екскурсії.

Розробка маршруту розпочинається з вибору дестинацій з урахуванням існуючої мережі шляхів сполучення та бажаної тривалості туру. При цьому послуговуються такими критеріями, як наявність екскурсійних об'єктів та їхня пізнавальна цінність, транспортна доступність, забезпеченість туристичною інфраструктурою. Потім визначають порядок відвідування дестинацій, а також з'ясовують, які з них будуть екскурсійними, а які - туристичними.

Усі ці рішення відтворюються в схемі маршруту, яка може бути лінійною, кільцевою, радіальною та комбінованою (див. рис. 3.1). Її вибір залежить від взаємного розташування місць призначення на території, а також транспортної мережі, що сполучає дестинації. Найголовнішим завданням, яке постає при розробці схеми маршруту, є мінімізація витрат часу на переміщення та максимізація інформативно-пізнавальної цінності туру. Тобто варто охопити побільше цікавих місць і об'єктів, при цьому якомога менше перебувати в автобусі чи іншому транспортному засобі.

Лінійний маршрут
Лінійний маршрут

Кільцевий маршрут
Кільцевий маршрут

Радіальний маршрут
Радіальний маршрут

Комбінований маршрут
Комбінований маршрут

Рис. 3.1. Схеми туристичних маршрутів

Лінійний і кільцевий маршрути передбачають послідовне відвідування дестинацій. Різняться вони лише тим, що перша та остання дестинації в лінійних маршрутах знаходяться в різних, досить віддалених одне від одного місцях. А кільцевий тур організований так, що перше й останнє місця призначень збігаються або знаходяться поруч.

Кожен із них має свої переваги та недоліки. Лінійний маршрут дозволяє зробити так званий «зріз», який розкриває все розмаїття певного регіону чи країни. Однак у цьому випадку туристи день за днем віддаляються від свого місця проживання. Отже, наприкінці туру групі доведеться здійснити досить тривалий і виснажливий переїзд «додому». Саме цього недоліку позбавлений кільцевий маршрут.

Радіальні маршрути характерні переважно для заміських екскурсійних поїздок. Вони як «промінці сонця» розходяться від туристичної дестинації та передбачають повернення тією ж дорогою. Радіальні маршрути притаманні вікенд-турам. Наприклад, група з Києва на вихідні приїжджає до Чернівців, де туристи зупиняються на ночівлю. Звідси вони здійснюють екскурсійну поїздку до Хотина та Кам'янця-Подільського з поверненням до Чернівців.

Радіальні поїздки дуже добре комбінуються з іншими видами маршрутів. Це дозволяє відвідати цікаві об'єкти, розташовані неподалік від основного напрямку маршруту.

Результатом розробки маршруту є його картосхема. На ній умовною лінією наноситься шлях руху туристичної групи із зазначенням напрямку та способу пресування - автобусом чи іншим видом транспорту. Цей шлях прокладається по існуючих транспортних артеріях через дестинації, які наносяться на карту пунсонами. Всередині кожного пунсону різнокольоровими секторами позначаються основні послуги, що надаються в тому чи іншому місці призначення. На схемі ще можуть зазначатися проміжні відстані та, навіть, швидкість руху автобуса на окремих ділянках.

Розробка автобусного маршруту завершується узгодженням і затвердженням його паспорта та схеми, розрахунку кілометражу й часу використання автотранспорту. При прокладанні автобусного маршруту потрібно керуватися «Правилами дорожнього руху», «Статутом автомобільного транспорту», «Правилами перевезення пасажирів» та іншими відомчими нормативами.

Прикладом може слугувати ділянка маршруту міжнародного туру Буковиною: Порубне → Чернівці → Вашківці → Вижниця → пер. Німчич → Берегомет → Порубне. Він розрахований на туристів із Румунії та може розглядатись як окремий вікенд-тур або українська ділянка транскордонного маршруту Чернівецькою областю та Сучавським повітом (див. рис. 3.2).

Ділянка маршруту міжнародного туру Буковиною
Рис. 3.2. Ділянка маршруту міжнародного туру Буковиною

<<< назад | зміст | вперед >>>

Присоединяйтесь к нам в Контакте, Фейсбуке, Твиттере, Одноклассниках и Google+
© 2002-2017 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.
TrendStat