Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

<<< назад | зміст | вперед >>>

Король О.Д. Організація екскурсійних послуг у туризмі

Розділ 3. Екскурсійний тур і його розробка

3.2. Програмне забезпечення туру

Програма - щоденний розпорядок усіх заходів, що забезпечує туристичне підприємство та які включені у вартість поїздки. Вони, насамперед, повинні задовольняти такі базові потреби подорожуючих, як сон та їжа. Тому до програми, насамперед, включаються послуги розміщення і харчування. Задоволення цих потреб має певний циклічний характер, який формує добовий режим туриста. Нічний час відводиться для сну, на що витрачається не менше 8-ми годин, а впродовж дня забезпечується триразове харчування: сніданок - 30 хв., обід - 60 хв., вечеря - 45 хв. Отже, при розробці програми туру потрібно дотримуватися режиму з такими орієнтовними інтервалами часу:

- сон - 23:00-8:00;
- сніданок - 8:00-10:00;
- обід - 12:00-15:00;
- вечеря - 18:00-20:00.

Це означає, що вночі туристи повинні перебувати в готелі, а не в автобусі чи іншому місці. Нічні переїзди варто розглядати як виняток. Вони можливі в тих випадках, коли, наприклад, по завершенні екскурсійної програми туру з лінійним маршрутом, замість того, щоб залишатися ще на одну ніч у готелі, можна здійснити тривалий переїзд «додому».

Забезпечуючи туристів послугами розміщення, потрібно зважати на розрахункову годину, що діє в готельному підприємстві. Найчастіше це 12:00. Щоб не була зарахована зайва доба, групу доцільно поселяти після розрахункової години, а виселяти до дванадцятої. При цьому враховуються нормативи часу на поселення в готелі (включаючи трансфер).

У години харчування туристи повинні знаходитися в ресторанних закладах. Сніданки та вечері, як правило, пропонуються в ресторані готелю. Обіди ж можуть організовуватися й на екскурсійних маршрутах, тому їх варто прокладати так, щоб в обідній час перебувати поблизу закладу харчування. Тобто обід доцільно замовляти там, де закінчується ранкова екскурсія й починається програма другої половини дня. Коли такої можливості немає, наприклад, десь у горах на природознавчих маршрутах, усіх туристів потрібно забезпечити сухим пайком.

Витрати часу на транспортне обслуговування також лімітуються. Варто пам'ятати, що метою туристів є екскурсії. Тому час проведений в автобусі не повинен перевищувати тривалість перебування в екскурсійній дестинації. Цей час залежить від відстаней, що долаються на маршруті. Для заміських автобусних маршрутів загальна протяжність, як правило, не перевищує 250 км, тобто відстань до найвіддаленішого об'єкта не повинна бути більша 125 км - це так званий екскурсійний радіус.

Переїзди між туристичними дестинаціями можуть бути протяжнішими. Значні відстані треба долати так, щоб день не перетворився на одну суцільну поїздку в автобусі. Зокрема, переїзд, що триває більше 4-5 годин, варто здійснювати у два етапи з проміжною зупинкою на перепочинок, де можна провести екскурсію. Тоді ця поїздка сприйматиметься туристами як екскурсійна - це так звані транзитні екскурсії. Наприклад, переїжджаючи з Чернівців до Львова, доцільно зупинитися в Яремче, що не тільки дозволить туристам «розім'яти ноги», але й підвищить інформативно-пізнавальну цінність усього маршруту.

При організації транспортного обслуговування бажано уникати протяжних переїздів два дні поспіль. Цьому найкраще відповідає комбінований тип маршруту, в якому переїзди між туристичними дестинаціями чергуються з циклами заміських екскурсій.

Іншою складовою програми обслуговування туристів є екскурсії. При складанні екскурсійної програми туру потрібно зважати на склад групи. Не варто пропонувати складні природознавчі маршрути туристам-сеньйорам, що завітали на Буковину для ознайомлення з місцевою культурою та архітектурою.

Екскурсійна програма має свої обмеження. Впродовж одного дня доцільно проводити не більше двох екскурсій загальною тривалістю пізнавального процесу до 4-5 годин, а між ними варто робити перерву, зокрема на обід. Тому найпоширеніший варіант, коли зранку проводиться одна екскурсія, а після обіду - друга. В один день бажано охоплювати об'єкти близькі за тематикою, наприклад, Хотинську та Кам'янець-Подільську фортеці.

Кількаденне перебування в дестинації передбачає проведення циклу екскурсій. Перший день, як правило, розпочинається з оглядової екскурсії містом, де зупинилися туристи, після чого можна приділити окрему увагу найцікавішій місцевій пам'ятці, наприклад у Чернівцях - Резиденції митрополитів. Програма наступних днів матиме тематичну спрямованість. Після того, як найцікавіші об'єкти в місті вичерпані, розпочинається цикл заміських екскурсій.

У програму обслуговування туристів також можуть включатися заходи, пов'язані з організацією дозвілля: відвідування розважальних закладів, перегляд театральних вистав, шопінг та ін. Вони не завжди входять у вартість туру, тобто пропонуються як додаткові заходи за окрему плату. Це так звана варіативна частина програми.

Програма туру складається у два етапи. Спочатку розробляється концептуальна програма, яка містить основну інформацію про маршрут і перелік заходів без розподілу по днях і годинах. Вона обговорюється з туроператором і гідами, які матимуть відношення до цього туру. Це зумовлено тим, що заздалегідь досить важко визначити конкретні графіки роботи музеїв, години проведення екскурсій, дати спектаклів і концертів тощо.

Наприклад, для дводенного вікенд-туру Північною Буковиною, маршрут якого розглядався раніше, концептуальна програма виглядатиме так:

- розміщення в 2-місних номерах готелю туристського класу (***);
- харчування в ресторані готелю та на маршруті -напівпансіон (НВ);
- перевезення на маршруті туристичним автобусом (55 місць);
- трансфер автобусом по Чернівцях (за необхідності);
- супровід гіда зі знанням мови (румунської);
- екскурсії (румунською мовою):

1) Чернівці - оглядова по місту (пішохідна);
2) Чернівці - Резиденція митрополитів (пішохідна);
3) Вашківці - монастир Св. Анни (заміська автобусна);
4) Вижниця - оглядова з відвідуванням музею коледжу прикладного мистецтва (заміська автобусно-пішохідна);
5) Буковинські Карпати - перевал Німчич (заміська автобусно-пішохідна);

- додаткові заходи - перегляд вистави театр-кафе «Голос» «Українські пісенні старожитності».

Після цього розробляється програма обслуговування туристів зі щоденним розпорядком усіх цих заходів і зазначенням конкретних підприємств (див. програму туру).

Програма міжнародного туру Буковиною
І день - субота
12:00 Прибуття автобусом до Чернівців, поселення в готелі «Буковина».
13:00-14:00 Обід у ресторані готелю.
14:00-17:00 Оглядова пішохідна екскурсія Чернівцями.
17:00-17:45 Екскурсія Резиденцією буковинських митрополитів.
17:45-19:00 Вільний час у старому місті.
19:00 Вечеря в театр-кафе «Голос» з переглядом музичної вистави «Українські пісенні старожитності».
II день - неділя
8:00-9:00 Сніданок у ресторані готелю та виселення.
9:00-11:00 Автобусна екскурсія до Вашківців (монастир Святої Анни).
11:00-12:30 Автобусно-пішохідна екскурсія до Вижниці (історичний центр і музей коледжу прикладного мистецтва).
12:30-14:30 Автобусно-пішохідна екскурсія до Буковинських Карпат (перевал Німчич).
14:30 Переїзд до Берегомета та обід у ресторані «Стіжок».
16:00 Від'їзд автобусом до Румунії.

<<< назад | зміст | вперед >>>

Поиск туров и отелей с отзывами на ТУРЫ.ру

Booking.com


© 2002-2018 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.