Мельниченко О.А., Шведун В.О. Особливості розвитку індустрії туризму в Україні
Розділ 1. Теоретичні основи розвитку індустрії туризму
1.4. Інституціональне та нормативно-правове забезпечення індустрії туризму
Якщо проаналізувати історичний розвиток центральних органів виконавчої влади стосовно туристичної сфери, то слід зазначити, що, починаючи з кінця 1980-х рр. до 1989 р. в якості центрального виконавчого органу в сфері туризму в Україні виступало Головне управління Української РСР з іноземного туризму (до 1988 р.). В період з 1989 по 1993 рр. центральна державна структура, що регулювала б діяльність у туристичній сфері, в Україні була відсутня.
Протягом 1993-1999 рр. функціонував Державний комітет України з туризму, що підпорядковувався Кабінету Міністрів України. Цей орган центральної виконавчої влади вивів діяльність суб’єктів підприємницької діяльності в туристичній сфері з тіньового сектору, суттєво розширив асортимент і підвищив рівень якості послуг з туризму. Слід при цьому звернути увагу на той факт, що в 1997 році Україна вступила до Всесвітньої туристичної організації.
У період з 1999 по 2001 рр. ключовим органом державної виконавчої влади стосовно туристичної сфери був Державний комітет молодіжної політики, спорту та туризму. Проте, на цьому етапі не приділялося достатньо уваги розвитку туристичної сфери на фоні просування молодіжної та фізкультурно-спортивної сфер. Відповідно, результуючі показники діяльності сфери туризму в той час були найнижчими за весь період незалежності країни.
Протягом 2001-2002 рр. в Україні діяв Державний департамент туризму, функціонування якого тривало лише півроку, тому в цей час у туристичній сфері ніяких суттєвих покращень не спостерігалося. Дещо пізніше, в період 2002-2005 рр. було створено Державну туристичну адміністрацію, яка започаткувала низку змін в нормативно-правовій базі України стосовно регулювання діяльності щодо інвестування, порядку функціонування підприємств туристичного та готельного спрямування. Крім того, Державна туристична адміністрація започаткувала нормативну базу для проведення інвентаризації ресурсів, що відносилися до сфери туризму та рекреації, а також для регулювання сільського туризму. На цьому ж етапі почалося вдосконалення договірно-правової бази для організації двостороннього співробітництва з країнами-членами Європейського Союзу. Також у 2003 р. було прийнято нову редакцію Закону України "Про туризм", розроблено Державну програму розвитку туризму на 2002- 2010 рр. і Програму розбудови туристичної інфраструктури за напрямами національної мережі міжнародних транспортних коридорів та основних транспортних магістралей у 2004-2010 рр.
Тенденція щодо активізації співробітництва з країнами Європейського Союзу у сфері туризму, зокрема, стосовно адаптації української нормативно-правової бази до відповідних Директив ЄС, продовжувалася в період 2006-2010 рр. Так, на цьому етапі в якості центрального органу виконавчої влади виступали Міністерство культури і туризму України, а також Державна служба туризму та курортів України. При цьому слід звернути увагу на те, що в основу національного законодавства було покладено провідні норми, що містяться в актах міжнародних організацій, а також ті, що активно впроваджуються країнами-лідерами у сфері туризму на світовому рівні. Для цього Державна служба туризму та курортів України здійснювала низку робочих візитів до міністерств і відомств, а також інших підприємств, організацій та установ, що функціонують у сфері туризму в цих країнах, з метою докладного вивчення законодавчих, організаційних та економічних засад функціонування туристичної індустрії.
Наприкінці 2010 р. було утворено Міністерство інфраструктури України, а також Державне агентство з туризму та курортів, які повинні були виконувати функції стосовно реалізації державної політики у сфері туризму та курортів. Проте, туристичній сфері знову не приділялося достатньо уваги виходячи з того, що ключовими функціями Міністерства інфраструктури України є управління процесами транспортування та зв’язку [28].
Виходячи з попереднього дослідження можна зробити висновок, що протягом усього періоду незалежності України в державі був відсутній постійний орган центральної виконавчої влади стосовно туристичної сфери, у той же час постійні реорганізації не позначалися позитивно на її розвитку. Крім того, слід звернути увагу на те, що багато експертів роблять акцент на відсутності спеціального консультативно-дорадчого органу з питань туризму при Президентові України та вважають за необхідне його створити [224].
Що стосується сучасного етапу, то суб’єкти державного управління туристичною сферою представлені центральними органами виконавчої влади в особі Міністерства інфраструктури України та Державного агентства з туризму та курортів України, а також спеціалізованими управліннями при обласних державних адміністраціях, які, в свою чергу, є підзвітними обласним радам. Державне агентство України з туризму та курортів є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України, оскільки Міністерство інфраструктури України є правонаступником Міністерства культури і туризму України в частині функцій з реалізації державної політики у сфері туризму.
Існуюча організаційна структура Державного агентства України з туризму та курортів містить такі підрозділи:
- сектор категоризації засобів розміщення;
- сектор контролю та безпеки туризму;
- сектор європейської інтеграції;
- сектор курортів та інвестиційної політики;
- відділ економіки, бухгалтерського обліку та стандартизації;
- відділ роботи з персоналом та організаційно-аналітичного забезпечення роботи Голови, діловодства та контролю;
- відділ туристичної діяльності, ліцензування та інвестиційної політики у сфері туризму;
- відділ туристичної інфраструктури та регіонального розвитку.
При Державному агентстві України з туризму та курортів функціонує Рада представників регіонів сфери туризму та курортів, склад якої було затверджено Наказом Державного агентства України з туризму та курортів від 31 жовтня 2011 р. - №20. Крім того, в Україні існує Всеукраїнська спілка громадських організацій "Рада з питань туризму та курортів", до складу якої на нинішньому етапі входить більшість професійних асоціацій, діяльність яких стосується сфери туризму та курортів на національному та регіональному рівні. Раду з питань туризму та курортів офіційно було зареєстровано 6 грудня 2007 р., проте почала вона функціонувати фактично в червні 2005 року у вигляді об’єднання колегіального типу, до складу якого ввійшли 11 професійних асоціацій, що були представниками всіх сегментів туристичної індустрії України. На сучасному етапі Рада з питань туризму та курортів містить близько 20 громадських структур, які покликані представляти інтереси більше ніж 100 тисяч людей, що задіяні в індустрії туризму [81]. Рада з питань туризму та курортів (рис. 1.1) являє собою об’єднання громадських організацій неприбуткового типу.
Рис. 1.1. Склад Ради з питань туризму та курортів [24]
Стосовно регіональних професійних організацій (зокрема, Причорноморського регіону) України, що входять до складу Ради з питань туризму та курортів, то вони представлені такими громадськими об’єднаннями у сфері туризму:
- Одеська Асоціація туроператорів і агентств;
- Асоціація "Туризм Одеси";
- Миколаївська обласна громадська організація "Туристсько-краєзнавчий клуб "Святий Миколай"";
- Миколаївська обласна дитяча громадська організація "Миколаївський союз скаутів";
- Миколаївський клуб мандрівників;
- Миколаївська обласна молодіжна громадська організація "Миколаївський обласний осередок спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні";
- Місцева рада з питань туризму м. Миколаєва;
- Громадська організація "Агенція регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад”;
- Херсонська обласна молодіжна громадська організація "Центр живої історії "Олешшя"";
- Громадська організація "Громада Залізного Порту";
- Херсонське обласне відділення Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні;
- Асоціація розвитку туризму Півдня України;
- Генічеська районна громадська організація "АЗОВ" (Асоціація закладів оздоровлення, відпочинку) [24].
Ключовою метою функціонування Ради з питань туризму та курортів є сприяння процесам розвитку туризму та курортів в Україні, а також здійснення захисту інтересів визначених професійних структур в туристичній сфері та їх членів на системній основі. Провідним завданням Ради з питань туризму та курортів є створення в Україні розвиненого ринку туристичних продуктів, підвищення рівня конкурентоспроможності національного туристичного продукту, створення сприятливих умов для здійснення підприємницької діяльності в туристичній сфері, залучення до неї інвестицій, формування позитивного іміджу України як напрямку для здійснення туристичних подорожей. Серед основних напрямів діяльності Ради з питань туризму та курортів слід відзначити лобію-вання й ініціювання змін національної законодавчої бази, що орієнтовані на розвиток туризму. Ще одним важливим напрямком діяльності Ради з питань туризму і курортів є встановлення та підтримка взаємодії професійного сектору з органами законодавчої та виконавчої влади. У цьому контексті, відповідно до ініціативи Ради з питань туризму і курортів було сформовано громадську раду при профільному комітеті Верховної Ради України, розроблено та підписано спеціалізований меморандум стосовно співпраці Ради з питань туризму і курортів і Державної служби туризму і курортів України, створено громадську раду при Державній службі туризму і курортів України. Члени Ради з питань туризму і курортів присутні у громадських радах при різних міністерствах, до компетенції яких відносяться різнохарактерні питання розвитку туристичної сфери.
В структурі Ради з питань туризму і курортів присутня низка комісій та комітетів, орієнтованих на окремі напрямки розвитку сфери туризму. Зокрема, у 2008 р. були сформовані регіональні представництва Ради з питань туризму і курортів на рівні всіх областей України. Крім того, при Раді з питань туризму і курортів успішно функціонує Комітет інвесторів, який містить структури інвестиційного типу, що орієнтовані на реалізацію інвестиційних проектів з розвитку інфраструктури індустрії туризму на суму близько € 1 млрд.
Слід звернути увагу на такі найважливіші проекти, що були ініційовані та реалізовані завдяки підтримці Ради з питань туризму та курортів:
- організація щорічного форуму керівників підприємств, які відносяться до галузі готельного бізнесу: "Індустрія гостинності";
- проведення виставки-форуму всеукраїнського масштабу "Visit Ukraine", орієнтованої на демонстрацію національного туристичного продукту;
- розробка та підтримка українського порталу, що містить інформацію про туристичні продукти, "welcome-to-ukraine.info";
- просування програми, спрямованої на популяризацію потенціалу туризму України з інвестиційної точки зору;
- забезпечення захисту підприємств, що функціонують в туристичній індустрії, від різнохарактерних порушень під час проведення перевірок контролюючими державними органами;
- реалізація програми "Туристична палата України";
- впровадження всеукраїнської програми якості та категоризації туристичної сфери у професійному сенсі;
- започаткування нагородження підприємств туристичної індустрії національною премією "Партнер української туристичної індустрії".
Крім того, об’єднання, що входять до складу Ради з питань туризму та курортів, щорічно організують багато заходів професійного типу, зокрема, до них відносяться семінари, конференції, навчальні курси, виставки галузевого рівня, а також поїздки по території України та за кордон ознайомчого спрямування. Організації-члени Ради з питань туризму та курортів займаються виданням професійних періодичних журналів, а також різнохарактерної довідкової літератури для туристів. На базі Ради з питань туризму та курортів здійснюється реалізація низки програм, орієнтованих на міжнародне технічне співробітництво у сфері туризму, а також програм, що забезпечують підвищення рівня підготовки та заохочення кадрів.
Можливо співробітництво окремих підприємств, що відносяться до туристичної індустрії, з Радою з питань туризму та курортів як через участь в окремих асоціаціях галузевого рівня, так і безпосередньо завдяки участі в програмі "Туристична палата України" [81].
На сучасному етапі туристична індустрія України (зокрема, туристична індустрія Причорноморського регіону) регулюється нормативно-правовою базою, яка містить такі основні категорії державні документи: Закони України; Укази Президента України; Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України; відомчі нормативно-правові акти.
Виходячи з наведеного переліку слід зазначити, що туристична діяльність регулюється як нормативно-правовими актами спеціального законодавства, так і нормативно-правовими актами загального законодавства.
Серед Указів Президента України, які тією чи іншою мірою упорядковують розвиток вітчизняної індустрії туризму, слід виділити такі:
- Про заходи щодо вдосконалення координації діяльності органів виконавчої влади у сфері зовнішніх відносин (від 18 вересня 1996 р. - №841);
- Про день туризму (від 21 вересня 1998 р. - №1047/98);
- Про основні напрямки розвитку туризму в Україні до 2010 року (від 10 серпня 1999 р. - №973/99;
- Про підтримку розвитку туризму в Україні (від 02 березня 2001 р. - №127/2001;
- Про заходи щодо забезпечення реалізації державної політики у галузі туризму (від 14 грудня 2001 р. - №1213/2001);
- Питання Державної туристичної адміністрації України (від 11 квітня 2002 р.) № 331/2002;
- Про Положення про Державне агентство України з туризму та курортів (від 08 квітня 2011 р. - №444/2011;
- Про Положення про Міністерство культури України (від 15 вересня 2013 р. - №388/2011;
- Про внесення змін до Указів Президента України від 08 квітня 2011 р. - №444 та від 12 травня 2011 р. - №581 (від 22 жовтня 2013 р. - №578/2013).
Розвиток вітчизняної індустрії туризму регулюється наступними Постановами Кабінету Міністрів України:
- Про затвердження Положення про порядок укладення, виконання та денонсації міжнародних договорів України міжвідомчого характеру (від 17 червня 1994 р. - №422);
- Про затвердження переліку органів ліцензування (від 14 листопада 2000 р. - №1698);
- Про затвердження Порядку створення і ведення Державного кадастру природних територій курортів (від 23 травня 2001 р. - №562);
- Про строк дії ліцензії на провадження певних видів господарської діяльності, розміри і порядок зарахування плати за її видачу (від 29 листопада 2000 р. - №1755);
- Про затвердження переліку документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду господарської діяльності (від 04 липня 2001 р. - №756);
- Про затвердження державної програми розвитку туризму на 2002-2010 роки (від 29 квітня 2002 р. - №583);
- Про порядок участі центральних органів виконавчої влади у діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (від 19 вересня 2002 р. - №1371);
- Про затвердження Програми розбудови туристичної інфраструктури за напрямами національної мережі міжнародних транспортних коридорів та основних транспортних магістралей у 2004-2010 роках (від 12 травня 2004 р. - №612);
- Про затвердження Порядку надання послуг з тимчасового розміщення (проживання) (від 15 березня 2006 р. - №297);
- Про затвердження Порядку встановлення категорій готелям та іншим об’єктам, що призначаються для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання) (від 29 липня 2009 р. - №803);
- Про затвердження Державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу (від 14 квітня 2010 р. - №357);
- Деякі питання надання Державною інспекцією з безпеки на наземному транспорті, Державною авіаційною службою, Державною інспекцією з безпеки на морському та річковому транспорті, Державним агентством з туризму та курортів і капітанами морських торговельних портів платних адміністративних послуг (від 09 червня 2011 р. - №929);
- Про затвердження Державної цільової соціальної програми розвитку в Україні спортивної та туристичної інфраструктури у 2011-2022 роках (від 29 червня 2011 р. - №707;
- Про затвердження режиму округу і зон санітарної охорони курорту Скадовськ (від 25 квітня 2012 р. - №332);
- Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про вид об’єкта туристичної інфраструктури та його категорію (від 03 липня 2013 р. - №470);
- Про затвердження Порядку відбору проектних (інвестиційних) пропозицій та інвестиційних проектів, для розроблення або реалізації яких надається державна підтримка (від 13 листопада 2013 р. - №835).
Регуляторний вплив Уряду також здійснюється завдяки виконанню наступних Розпоряджень Кабінету Міністрів України:
- Про віднесення об’єктів права державної власності до сфери управління Державної туристичної адміністрації (від 28 лютого 2002 р. - №84);
- Про схвалення Концепції Державної цільової програми розвитку туризму та курортів на період до 2022 року (від 01 серпня 2013 р. - №638);
- Про затвердження переліку пріоритетних галузей економіки (від 14 серпня 2013 р. - №843-р);
- Про затвердження плану заходів щодо утвердження позитивного іміджу України, поширення інформації про її туристичний потенціал у державах, які представлені у Міжнародному олімпійському комітеті і Міжнародному параолімпійському комітеті (від 07 листопада 2013
р. - №888-р).
Серед Відомчих нормативно-правових актів, що регулюють функціонування туристичної індустрії, слід зупинитися на таких:
- Наказ Державного агентства України з туризму та курортів "Про затвердження Стандарту надання адміністративної послуги з видачі, переоформлення, видачі дубліката ліцензії та видачі копії ліцензії на провадження туроператорської діяльності" (від 28 грудня 2011 р. - №44);
- Наказ Державного агентства України з туризму та курортів "Про затвердження Орієнтованого плану проведення консультацій з громадськістю на 2012 рік" (від 06 лютого 2012 р. - №15);
- Наказ Міністерства інфраструктури України "Про затвердження форми свідоцтва про встановлення категорії готелю" (від 23 січня 2012 р. - №28);
- Наказ Державного агентства України з туризму та курортів "Про затвердження Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Держ-туризмкурорті" (від 14 квітня 2012 р. - №44);
- Наказ Державного агентства України з туризму та курортів "Про складу Ради туристичних міст України" (від 20 квітня 2012 р. - №47);
- Наказ Державного агентства України з туризму та курортів "Про затвердження складу Громадської ради при Держтуризмкурорті" (від 21 червня 2012 р. - №73);
- Наказ Державного агентства України з туризму та курортів "Про затвердження Орієнтовного плану проведення консультацій з громадськістю на 2013 рік" (від 29 грудня 2012 р. - №151);
- Наказ Міністерства інфраструктури України "Про затвердження Ліцензійних умов провадження туроператорської діяльності" (від 10 липня 2013 р. - №465);
- Наказ Міністерства інфраструктури України "Про затвердження Порядку здійснення контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження туроператорської діяльності та форми акта проведення планової (позапланової) перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов" (від 10 липня 2013 р. - №466);
- Наказ Державного агентства України з туризму та курортів "Про затвердження Плану перевірок додержання ліцензіатами Ліцензійних умов провадження тур операторської діяльності на ІV квартал 2013 року" (від 24 вересня 2013 р. - №102);
- Наказ Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства інфраструктури України "Про затвердження Порядку здійснення прикордонного контролю організованих груп пасажирів у пунктах пропуску через державний кордон для морського та автомобільного сполучення" (від 10 жовтня 2013 р. - №969/787);
- Наказ Міністерства інфраструктури України "Про затвердження Положення про комісію з апеляцій, яка розглядає спірні питання, що виникають під час встановлення категорій готелям та іншим об’єктам, що призначаються для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання)" (від 08 жовтня 2013 р. - №779);
- Наказ Міністерства інфраструктури України "Про внесення змін до наказу Державної туристичної адміністрації України" (від 11 листопада 2013 р. - №896);
- Наказ Державної туристичної адміністрації України "Про затвердження Правил користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг" (від 16 березня 2004 р. - №19);
- Наказ Державного агентства України з туризму та курортів "Про затвердження Плану перевірок додержання ліцензіатами Ліцензійних умов провадження тур операторської діяльності на ІI квартал 2014 року" (від 24 березня
2014 р. - №39).
Загалом слід відмітити, що останнім часом національне законодавство щодо державного регулювання розвитку туристичної індустрії систематично змінюється. Зокрема, згідно Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України "Щодо скасування обов’язкової сертифікації готельних послуг та послуг харчування" (від 30 липня 2012 р. - №876), втратили чинність такі нормативні документи:
- Наказ Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації "Про затвердження Правил обов’язкової сертифікації послуг з тимчасового розміщення (проживання) та Правил обов’язкової сертифікації послуг харчування" (від 27 січня 1999 р. - №37);
- Наказ Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики "Про внесення змін до наказу Держстандарту України" (від 03 вересня 2007 р. - №207);
- Наказ Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики "Про внесення змін до Правил обов’язкової сертифікації послуг з тимчасового розміщення (проживання)" (від 17 червня 2010 р. - №238).
29 квітня 2002 р. було ухвалено Постанову Кабінету Міністрів України "Про затвердження державної програми розвитку туризму на 2002-2010 роки" № 583. Основною метою Програми було створення конкурентоспроможного на міжнародному ринку національного туристичного продукту, здатного максимально задовольнити туристичні потреби населення країни, забезпечення на цій основі комплексного розвитку регіонів за умови збереження екологічної рівноваги та культурної спадщини. Виходячи зі стратегічної важливості цієї Програми та спираючись на неї, обласними державними адміністраціями багатьох областей України були прийняті програми, подібні за змістом. На сьогодні ця Програма є стратегічно важливим документом в сфері розвитку туризму [187].