Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Базюк Д.
Збірник матеріалів за результатами IV науково-
практичної конференції студентів та молодих вчених
«Сталий розвиток України: проблеми і перспективи».
Кам'янець-Подільський: Медобори-2006, 2016. - 230 с. - C.121-123.

Еногастрономічний туризм в Україні: тенденції та перспективи розвитку

Постановка проблеми. Стабільна позитивна динаміка розвитку туризму у світовому масштабі, його значний вплив на зайнятість населення, формування малого і середнього бізнесу, сприяння соціально-економічному розвитку регіонів дає підстави розглядати туристичну галузь як важливий чинник відновлення національної економіки України, реформування транспортної, комунальної, інформаційної та сервісної інфраструктури, удосконалення інвестиційної та соціальної політики. Одним із перспективних напрямів розвитку ринку туристичних послуг є еногастрономічний туризм.

Результати дослідження. Еногастрономічного туризм - це нова філософія подорожей з метою пошуку незвіданих смаків та автентичних кулінарних традицій. І в цьому контексті саме характерні страви та вина регіону виступають провідником між шукачем і певною географічною областю, її культурою і її цінностями, пов'язаними з цією землею і збережені багатьма поколіннями. Еногастрономічний туризм є свого роду тематичним туризмом. Об'єднання культурних, промислових, екологічних та соціальних аспектів, еногастрономічний туризм містить у собі ознайомлення з оригінальними технологіями приготування страв і напоїв, а також і традицій їх споживання.

В Україні є регіони для такого туризму. Закарпатська область має у своєму розпорядженні великі туристичні можливості та ресурси для організації тематичних еногастрономічних турів, пов'язаних з культурою вирощування винограду, виробництвом вина та його вживанням, а також вживанням страв національної кухні.

Провідними районами виноградарства та виноробства у Закарпатті є Берегівський, Мукачівський, Ужгородський та Виноградівський. Від більшості розвинених виноробних регіонів Закарпаття відрізняється тим, що тут майже немає потужних заводів, виноробство регіону представлено маленькими приватними виноробнями, де зазвичай вино виробляють за стародавніми технологіями, а гостей зустрічає і супроводжує сам господар, він же головний винороб.

провідними районами виноградарства та виноробства у Закарпатті є Берегівський, Мукачівський, Ужгородський та Виноградівський

Попитом користуються екскурсії на найбільші виноробні заводи регіону - «Леанка» та «Чизай», Ужгородський коньячний завод з дегустацією їх фірмової продукції - вин «Трамінер», «Троянда Закарпаття», «Леанка», «Мюллер Тургау», коньяків «Ужгород», «Тиса» та ін.

Одним з найбільших виробників вина у регіоні є агропромислова фірма «Леанка» (з угорської - дівчинка), яка працює з 1992 року і має повний цикл виробництва вин. Для популяризації винної продукції ДП АПФ «Леанка» пропонує відвідати історичні винні підвали в смт. Середнє Ужгородського району, які є пам'яткою архітектури XVI століття і яким у 2015 році виповнюється 454 роки. Середнянські винні підвали занесені ЮНЕСКО до десятки кращих винних підвалів Європи. Гостям пропонують цікаву екскурсію, дегустацію високоякісних середнянських марочних, десертних і витриманих вин та страви національної кухні.

Традиційний виноробний регіон Закарпаття пропонує унікальний туристичний продукт - винний шлях Закарпаття. У програму входить екскурсія по мікрорегіонах, пов'язаних з культурою вирощування винограду і виробництвом вина, огляд пам'яток історії виноробства та виноградарства, що містить численні легенди та артефакти, проживання в заміських садибах, участь у мальовничому і яскравому святкуванні зборі врожаю винограду, а також різні дегустації у близько 50 дегустаційних залах сімейних виноробних підприємств, з наступною покупкою вин.

А досліджуючи кухню Закарпаття потрібно зауважити таке явище як взаємопроникнення та інтерпретація українських, угорських, польських, австрійських, єврейських, словацьких, німецьких та циганських впливів. Увібравши в себе цей екзотичний коктейль звичаїв, технологій та рецептів, кухня Закарпаття стала феноменом на цілому западноноєвропейському просторі.

Зокрема на Закарпатті презентовано «Гастрономічний туристичний шлях», який представляє традиційні страви Закарпаття, кухню національних меншин. Турист зможе вибрати український, угорський, циганський, німецький, єврейський, словацький гастрономічний маршрут.

Однак, власне вина з їжею туристові замало, і він ще прагне видовищ. У такому випадку проведення етнофестивалів буде більш повно відповідати потребам споживача. За прикладом європейських країн (Чехії, Угорщини, Шотландії, Франції, Італії, Іспанії) в Україні вже стало доброю традицією займатися організацією еногастрономічного туризму, який проявляється у проведенні щорічних фестивалів чи тематичних турів.

Такі «смачні» події привертають увагу щоразу більшої кількості учасників і мають за мету - ознайомлення з національними етнокулінарними традиціями. Кожен турист може відвідати стилізовані заклади харчування, взяти участь у етногастрономічних фестивалях, майстер-класах з приготування певних страв тощо. Протягом останніх років у Закарпатському краї започатковано і проводяться численні винні фестивалі: «Червоне вино» (м. Мукачеве, січень), «Біле вино» (м. Берегове, квітень), «Сонячний напій» (м. Берегове, травень) і фестиваль молодого вина «Закарпатське Божоле» (м. Ужгород, жовтень). Також на Закарпатті проводяться гастрономічні фестивалі (їх понад 30 протягом року) їх представляють заклади регіону, які змагаються у найкращому приготуванні страв.

Висновки. Отже, серед сучасних туристів зростає частка тих, хто шукає можливість додати своєму відпочинку більше свята і задоволення з точки зору культури відкриття нових гастрономічних відчуттів в поєднанні з вишуканими винами. Тому, впевнено можна стверджувати, що еногогастрономічний туризм хоч і доволі новий вид туризму, але він стоїть на міцному підґрунті, що в подальшому буде тільки сприяти його розвитку. Організація еногастрономічних турів потребує чіткого планування, організації, сил та коштів. Проте все це виправдовує себе, адже еногастрономічний туризм є досить перспективним напрямом розвитку туризму в Україні, зокрема на Закарпатті. Таким чином, основним в еногастрономічному туризмі - це поєднання традицій, дегустації страв традиційної місцевої кухні, вина та видовищного дійства.

Список використаних джерел

1. Закон України «Про туризм» [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://tourlib.net/zakon/pro_turyzm.htm.
2. Басюк Д.І. Теоретичні і прикладні основи формування дестинаціі винного туризму: монографія / Д.І. Басюк. - Кам'янець-Подільський: Д.Г. Зволейко, 2014. - 272 с.
3. Божук Т.І. Сучасний стан і перспективи розвитку винного туризму (на прикладі Закарпатської області) / Т.І. Божук, Л.А. Прокопчук // Туристичні індустрія: сучасний стан та пріоритети розвитку: Матеріали VI Міжнар наук.-практ. конф. (м. Луганськ, 28-29 квітня 2011 р.). - Луганськ: ЛНУ імені Тараса Шевченка, 2011. - Вип.6. - Т.2. - С.171-177.
4. Кляп М.П. Сучасні різновиди туризму: навч. посіб. / М.П. Кляп, Ф.Ф Шандор. - К.: Знання, 2011. - 334 с.
5. Сеник Л.Я. Конкурентні переваги гастрономічного туризму у м. Львові / Л.Я. Сеник // Стратегія розвитку туризму в XXI столітті у контексті вирішення глобальних проблем сучасності: Зб. матер.міжнар. наук.-практ. конф. (м. Львів 27-28 березня 2014 р.). - Львів: ЛІЕТ, 2014. - С.459-464.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал     каталог туристических сайтов
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.