Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Дуда Ю.І., Яцишин Б.П.
Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції
"Інновації в управлінні асортиментом, якістю та безпекою
товарів і послуг" (м. Львів, 24 листопада 2016 р.)
Львів: Растр-7, 2016. - 376 с. - C.313-316.

Культурно-історичні аспекти становлення закладів гостинності в Західній Україні

У XIII-XIV ст. у зв'язку з зростанням і розвитком ремесла та торгівлі, пожвавленням внутрішніх і міжнародних економічних зв'язків у Європі, широкого поширення набула система тимчасового проживання за плату у різних видах притулків та заїжджих дворів. Першими такими закладами гостинності були приватні житлові будинки (або окремі кімнати в них). Власники таких прототипів готелів нерідко виконували й функції посередників у справах своїх клієнтів, виступали як перекупники й агенти. Приблизно в цей же час була здійснена перша офіційна спроба їх класифікації. Так заїжджі двори, у залежності від рівня наданих послуг, поділялись на класи - від першого до третього [1].

Наступний розвиток готельного бізнесу в Європі добре ілюструється прикладом його впровадження у Львові у XVIII-XIX ст. Перший в Україні готель "Під римським орлом (цезарем)" було засновано в 1785 р. Він був розрахований на певну кількість пожильців, надавав послуги по харчуванню, догляданню одягу, місцевому кур'єрному листуванню. Це, звичайно, був тогочасний сміливий проект, розрахований на посилений міграційний процес у даному регіоні, пожвавлення торгівлі між Європою та закритою Російською імперією. Такий готельний заклад значно відрізнявся від європейських, які на той час розвивались у напрямку розширення сфери діяльності таверн, харчевень, заїжджих дворів та надання широкого спектру послуг окремим вибраним багатим постояльцям - із поселенням в аристократичному житловому будинку з парадними і службовими дворами або міському палаці (рис. 1).

Старий готель у Львові Старий готель у Тернополі
а б
Рис. 1. Старі готелі Львова (а) та Тернополя (б) [2; 3]

Адже готель у французькій архітектурі того часу визначався як міський багатий будинок (особняк), зазвичай розміщений на відносно невеликій ділянці, відсунений вглиб території та відгороджений від вулиці і сусідніх ділянок високими кам'яними огорожами, що утворюють замкнений внутрішній двір з парадним в'їздом з вулиці та садом, розміщеним, за головним корпусом і зв'язаний з вхідними приміщеннями [1-3].

Показовим є приклад розвитку та реконструкції готелю "Жорж" у Львові, який, першопочатково був заснований як заїжджий двір у 1793 р. [2-5].

Заклад, споруджений за проектом невідомого архітектора по типу тодішніх заїжджих дворів, мав назву "Під трьома гаками". Однак вже у 1811 році було споруджено новий готель, котрий названо "De Russie". Це була триповерхова класицистична споруда із двома в'їздами в подвір'я. Фасад кожного поверху мав своє характерне оздоблення. Увінчано було фасад балюстрадним парапетом, котрий на рівні в'їздів ставав суцільним. Споруду прикрашали ампірні рельєфами. З південної сторони готелю знаходився великий сад з альтанками. Від середини XIX століття готель стали називати "Жоржем" за іменем першого власника - купця Ґеорґа (Жоржа) Гофмана (1778-1839). З 1872 р. по 1888 p. готель перетерпів ряд перепланувань та добудов, внаслідок чого став великою замкнутою спорудою із внутрішнім двором. Проте вже у квітні 1899 р. його було розібрано, а поряд із старою будовою зведено новий готель за проектом віденської архітектурної спілки Ф. Фельнера - Г. Гельмера та доробками львівських архітекторів І. Левинського та Ю. Цибульського (рис. 2).

Будівля старого готелю «Жорж» під час розбирання у 1899 p. нереалізований проект реконструкції фасаду від 1888 року архітектора Альфреда Каменобродського
а б
Рис. 2. Будівля старого готелю "Жорж" під час розбирання у 1899 p. (a) та нереалізований проект реконструкції фасаду від 1888 року архітектора Альфреда Каменобродського (б) [2-5]

Урочисте відкриття відбулось 8 січня 1901 р. Першопочатково готель мав 93 номери, серед яких 32 були «апартаментами» класу «люкс». У 1909 р. за проектом Володимира Підгородецького реконструйовано покрівлю і у мансардному поверсі створено офісні приміщення.

Сучасний вигляд готелю «Жорж» у Львові
Рис. 3. Сучасний вигляд готелю "Жорж" у Львові

Друга світова війна завдала величезних збитків світовому готельному господарству Західної України. Більша частина готелів використовувались не по призначенню, що було пов'язано зі зменшенням кількості подорожуючих та з потребами воєнних властей наблизити свої установи до місць зосередження міського населення і виробництв, забезпечення військових комфортними умовами розміщення управлінських структур і штабних установ, а також наданні своїм керівним працівникам комфортних умов проживання. Майже всі готелі були зруйновані та пошкоджені.

Після війни готельне господарство поступово відбудувалось та відновилось, а у розвинених країн перетворилось на дохідну галузь - "готельну індустрію", що надає послуги не тільки по напрямках тимчасового проживання та туризму, але й надає супроводжуючі послуги (роздрібна торгівля, чистки, перевезення тощо) і має свої дрібні виробництва товарів (сувеніри, товари легкої промисловості із логотипом готельного підприємства, цехи по первинній переробці продуктів харчування для ресторанів тощо), що реалізуються у цих послугах.

З XIX ст. намітились своєрідні нові тенденції у веденні готельного господарства та внесено зміни у виборі першопочаткових завдань бізнесу. Перш за все це стосувалось (і є актуальним зараз) визначення перспективності даної справи (час, місце, терміни, прибуток), розвитку нових напрямків управління готельним господарством та встановлення санітарно-гігієнічних і архітектурних критеріїв по спорудженню даних закладів. На основі вищевказаних тенденцій було віднесено будівлі готелів до громадських споруд, на них поширюються вимоги по міцності, стійкості та безпеці. Сучасний розвиток архітектурних та дизайнерських рішень при облаштуванні готелів та створення нових проектів є запотребуваними у суспільстві.

Список використаних джерел

1. Дейвіс Н. Європа: історія / Н. Дейвіс. - Київ: Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2001. - 308 с.
2. Архітектура Львова: Час і стилі. XIII-XXI ст. - Львів: Центр Європи, 2008. - С.221-222, 366-367, 463.
3. Харчук X. «Жорж» // Енциклопедія Львова / За редакцією А. Козицького та І. Підкови. - Львів: Літопис, 2007. - Т.2. - С.42-43.
4. Сиряміна Н. Чарівна еклектика старого Львова: готель «Жорж» // Архітектурний вісник. - 1997. - №4. - С.42-45.
5. Жук І. Готель «Жорж» / І. Жук, X. Харчук [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.lvivcenter.org/uk/lia/description/?ci_objectid=386.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.