Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Гірняк Л.І.
Матеріали наукової конференції "Актуальні проблеми економіки
і торгівлі в сучасних умовах євроінтеграції" (м. Львів, 10-11
травня 2018 р.). - Львів: ЛТЕУ, 2018. - 386 с. - С.214-216.

Тенденції розвитку барної індустрії в Україні

Барна індустрія України розвивається та зростає доволі поступальними темпами. Для неї характерні періоди сповільнення та спадання, а також набирання обертів та зростання. Кризовий період 2014-2016 pp. негативно позначився на діяльності барної індустрії, хоча й зачепив її в дещо меншій мірі ніж інші типи закладів ресторанного господарства. За даними дослідницько-аналітичної компанії Nielsen на вересень 2017 р. у шести найбільших містах України Києві, Львові, Одесі, Харкові, Запоріжжі та Дніпрі функціонувало 1558 одиниць барів, пабів та нічних клубів, що становило більше 14% від загальної кількості закладів ресторанного господарства. У розрізі міст ТОП-3 належить: Києву - 523 заклади, Одесі - 330 закладів та Львову - 175 закладів.

Щодо Києва, тут переважають заклади харчування типу Fast Food - 59,3%, підтверджуючи статус ділового центру України, а частка барів та пабів становить лише 11,6%. Частка закладів барної індустрії в Одесі є найвищою - 17,8%, а у Львові становить 13,5% (рис. 1).

Кількість підприємств харчування різних видів у шести найбільших містах України
Рис. 1. Кількість підприємств харчування різних видів у шести найбільших містах України, од. [1]

Відомо, що відвідуваність закладів харчування та розважальних закладів безпосередньо залежить від добробуту населення, так як витрати на ці цілі не належать до категорії першочергових. В цілому, витрати на відвідування культурних та розважальних об'єктів, в тому числі і барів та пабів, складають трохи більше 7% бюджету домогосподарства. Збільшення витрат на розваги стримується зростанням інших видів витрат населення, які мають більш високий пріоритет. Так, у першій половині 2017 року частка витрат домогосподарств на придбання продуктів харчування і оплату комунальних тарифів склала 68,9%. При подальшому збільшенні цих платежів, середній громадянин буде змушений виділяти на них більше коштів за рахунок зменшення витрат на розваги.

Однак, поступовий вихід з економічної кризи сприяв зростанню індексу споживчих настроїв українських громадян в 2016 році на 9,1% в порівнянні з попереднім роком, що може передбачати зростання витрат на послуги закладів харчування, у тому числі і барів.

Відповідно, основна аудиторія барів, пабів та нічних клубів входить в український середній клас і готова оплачувати розумну ціну за якісні їжу, напої та обслуговування.

Розвиток барної індустрії в Україні відбувається з урахуванням основних світових тенденцій, хоча й має певні особливості. На ринку барних закладів України у 2017 році сформувались наступні тенденції:

1. Поступова втрата інтересу до концептуальних закладів і зростання популярності крафтових закладів та напоїв. Стійкою популярністю і надалі користуватимуться авторське пиво, домашні настоянки, мікродистилерія. Слід зважати, що найціннішим для відвідувачів у крафтовості є відчуття ексклюзивності, тобто можливості скуштувати та відчути саме тут і саме зараз і що найважливіше саме для них. Статистичні дані підтверджують можливість збільшення обсягів продажу при такому підході до 35%.
2. Відкриття невеликих барів з доброзичливою атмосферою. Тут можна випити як класичні, так і авторські коктейлі, потанцювати поряд з барною стійкою. Нерідко для залучення відвідувачів власники запрошують вітчизняних або іноземних фахівців з розробки оригінальних рецептур коктейлів. Такий заклад, як правило, в будні дні працює в форматі звичайного бару з американською, європейською або азіатською кухнею, а починаючи з п'ятничного вечора розважальна програма доповнюється вечірками за участю ді-джеїв або музикантів.
3. Залишається популярним і затребуваним тренд підтримки здорового способу життя, який торкнувся барної індустрії шляхом зростання запиту на низькокалорійні, слабоалкогольні коктейлі. Результати соціологічного опитування засвідчили, що чверть споживачів за наявності альтернативи та інформації, вони б обрали коктейлі з низьким вмістом калорій. Саме тому в найближчому майбутньому очікується поява широких лінійок коктейлів на пиві, сидрі, вині, що мають значний потенціал.
4. Набирає обертів тенденція поєднання коктейлів та їжі, що полягає у виникненні специфічних закусок до певних видів коктейлів.
5. З поступовим виходом з економічної кризи та стійкою тенденцією розвитку технологій пов'язують наступний тренд - повернення диско-епохи відображеннями якої є кольорові коктейлі, суперсучасні світлові бокали, коктейлемашини, що працюють за принципом кавомашин при допомозі спеціальних мобільних додатків та ін.
6. Використання значної кількості різноманітних прикрас для коктейлів, у тому числі і класичних та традиційних: складними композиціями з овочів, зеленню, креветками, оливками та ін. [2].

Сьогодні в Україні на заваді ефективному розвитку та впровадженню сучасних трендів на підприємствах ресторанного господарства, у тому числі і барної індустрії, передусім стоять:

- низькі фінансові можливості підприємств;
- відсутність матеріальної мотивації;
- неналежна для реалізації нововведень кваліфікація персоналу та опір з боку колективу підприємства.

Не усі з зазначених тенденцій стануть однаково ефективними для розвитку барів та пабів у різних регіонах та типах населених пунктів, однак їх запровадження дасть можливість привабити відвідувача та спонукати його повертатись у ці заклади.

Список використаних джерел

1. Тиравский В. Сколько магазинов, ресторанов и кафе в крупнейших городах Украины / В. Тиравский [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://ubr.ua/market/trade/skolko-mahazinov-restoranov-i-kafe-v-krupnejshikh-horodakh-ukrainy-3855763.
2. 10 барных трендов, которые ожидают нас в 2018 году [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://drinks.ua/.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал     каталог туристических сайтов
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.