Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Ковтун В.Д.
Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції
"Художньо-освітній простір України в контексті новітньої історії"
м. Київ, 22-23 листопада 2007 року

Сучасні моделі парків: зарубіжний та вітчизняний досвід

Стрийський парк у Львові Соціальні перетворення, що відбуваються в сучасній Україні, зміни матеріально-просторового середовища міст і способу життя людей висунули нові вимоги до парків. Сьогодні постає потреба у створенні оптимальних та перспективних моделей парків та обґрунтованих планів розвитку паркової галузі. З цією метою в УЦКД, в рамках розробки науково-дослідної теми «Основні тенденції розвитку індустрії розваг в Україні» (науковий керівник - доктор соціологічних наук, Цимбалюк Н.М., лабораторія соціології культури та прикладної культурології, 2006-2007 рр.) автором здійснено дослідження присвячене проблемам та здобуткам паркової індустрії. Актуальність теми дослідження пов’язана з важливістю підвищення ролі культурно-просвітніх закладів у національному вихованні, серед яких парки є особливою категорією закладів культури, що спрямовують свою діяльність на задоволення соціокультурних потреб населення в умовах навколишнього природного (паркового) середовища.

Однією із важливих передумов для визначення шляхів розвитку й вдосконалення діяльності парків на сучасному етапі є вироблення новітніх моделей паркового середовища. Моделювання діяльності парків вважається сучасним методом, який майже не застосовується у практиці вітчизняного паркобудівництва. Останні праці вчених підкреслюють важливість наукових розробок в цьому напрямку (А. Дзіов, О. Копієвська, І. Петрова) [2; 5].

Моделлю називають аналог, схему, структуру, теорію, граматику (у мовознавстві), формалізоване описання, зразок тощо. Провідним напрямком у моделюванні діяльності парків є пошук такого аналогу, інформацію з якого можна було б перенести на парк. Перспективним вважається також шлях моделювання мережі парків на прикладах роботи безпосередньо парків. Існує ще один напрямок в розробці моделі парку. Мова йде про базисну модель, моделі парку на перспективу. Така модель буде мати проектно-прогностичний характер, об’єднувати предметні моделі - соціологічну (склад відвідувачів), культурологічну (модель поведінки у сфері культурної діяльності, спілкуванні, відпочинку), функціональну (основні сфери діяльності парку), архітектурну (зонування, склад обладнання й пристроїв), екологічну (природне середовище парку). Виходячи з цих позицій, було здійснено вивчення зарубіжного та вітчизняного досвіду паркобудівництва, зразків парків та паркових технологій. Заслуговує на увагу досвід країн Європи, США, діяльність спеціалізованих, тематичних парків розваг типу Діснейленду та його аналогів у світі [1-7].

У середині ХХ ст. принципово нову концепцію парку розробив та створив Уолт Дісней: 17 липня 1955 року в Анахайме, недалеко від Лос-Анжелеса, американський «король мультиплікації» створив розважальний парк «Діснейленд». Концепцію Діснея можна сформулювати так: уникати всього, що «непричетно» інтересам сім’ї чи може сприйматися як «аморальне», пропонувалося відпочинок та розваги для всіх членів сім’ї. Вирішальним моментом в ідеї Діснейленду є сутність організації всього парку, що заснована на досвіді майстра в галузі кінематографії. Всі пересувні та стаціонарні атракціони мають певне тематичне оформлення, яке створює образ парку.

Успіх Діснея спровокував появу багатьох парків на всій території Америки - «Disney World» (у Флориді). На кінець ХХ сторіччя парки подібного типу поширилися у всьому світі: в Азії - критий парк атракціонів - «Лоте Уорлд» (Сеул, Корея, 1988 р.), паризький «Діснейленд» (1992 р.) - Disneyland Resort Paris, а також Діснейленд в Токіо та «піратський» Діснейленд в Китаї. За даними міжнародної асоціації парків розваг у США нараховується близько 400 парків розваг, а в Європі - 300. Найбільш популярним парком розваг 2006 року став Disney Magic Kingdom в Орландо, Флорида. Його відвідало 16 640 000 осіб.

Відомий парк в Австралії має назву «Dreamworld» (1981 р. засновник - Джон Лонгхурст). Він є розважальним феноменом - раєм для любителів розваг, мультимедійним інформаційним центром, освітнім заповідником дикої природи, зоопарком, аквапарком (White Water World), найпопулярнішим місцем в Австралії з проведення фестивалів та культурницьких заходів. Унікальність його полягає в тому, що він має евкаліптовий ліс, де можна потримати на руках коалу, погодувати кенгуру, здійснити плавання на старовинному теплоході, проїхати на підвісні канатній дорозі, побачити бенгальських тигрів, відважних дресирувальників. «Світ мрії» - це вітчизна найбільш екстремальних і найбільш швидких атракціонів та тематичних зон в світі (Tower of Terror - «Башта страху», Giant Drop - офіційно найбільш високий в світі атракціон вільного падіння, який включений у книгу рекордів Гіннеса) та ін.

Німецький тематичний парк Europa-Park (1975 р.) - найбільший тематичний парк розваг в Німеччині, який пропонує відвідувачам здійснити мандрівку по 12 тематичним зонам, де вони знайомляться з природою, архітектурою, культурою, стравами європейських країн. Атракціони (100 од.) і шоу-програми інтегровані в тематичні зони парку, які спроектовані з великою увагою до дрібниць. У 2007 році ціна білета відповідала 30 євро для дорослих, 26, 50 євро для дитини (4-11 років).

Lotte World - великий парк розваг в Азії, талісманами якого є єноти Лотті та Лорі - веселі мультиплікаційні герої. Найпопулярніші атракціони парку: «Вільне падіння», «Гойдалки». У критій частині парку «Adventure» відвідувачі здійснюють мандрівку по всім континентам світу і просторам всесвіту. Тут є африканські джунглі, італійські вулиці, єгипетські піраміди. Ця частина парку занесена в книгу рекордів Гіннеса, як найбільший критий парк у світі.

Парк LegoLand (Леголенд, 1968 р., м. Білунд, Ютландія) побудований з конструктора Лего - макети всесвітньо відомих будинків, казкові герої, тварини та птахи - 40 мільйонів цеглин.

Справжня Африка знаходиться у парку «Phantasialand» (м. Брюль, Німеччина). Його нова тематична зона Deep in Africa демонструє загадковий світ. Серед 100 атракціонів парку - нова інверсійна американська гірка Black Mamba, техніка якої на межі фантастики. На шляху пасажирів зустрічаються водоспади, дикі ліси, змінюється день на ніч. Цікавим є Talocan - атракціон на тему ацтеків, що представляє собою сцену - руїни храму ацтеків, під час катання застосовуються різноманітні ефекти - вогонь, гейзери, димові завіси. Щорічно парк проводить блискуче шоу Arachnome, що отримало приз «Big E» - приз за найкраще шоу в тематичному парку.

Серед різноманітних парків особливою популярністю у європейських країнах користуються аквапарки, що надають своїм відвідувачам широкий спектр можливостей проведення активного відпочинку на воді. На початку третього тисячоліття в Європі нараховувалося вже 13 водних центрів, що об’єдналися в міжнародну корпорацію Center Parks. До кращих водних центрів відносяться іспанські парки: Марінеленд (Барселона), сполучений з морським зоопарком, де в дельфінарії регулярно відбуваються вистави з дельфінами та морськими левами. У Валенсії діє Акварена, яка має сплав на понтонах та атракціон «Камікадзе» (водяна гірка, що має складну траєкторію руху, яка буквально «стріляє» відвідувачами, що потрапляють у водяну поверхню басейну). Одним з сучасних аквапарків у Європі вважається турецький Адаленд. Він має два гігантські басейни з хвилями, водоспадами, джакузі, гірками, атракціонами Slope Slide і Black Hole (140-метровий спуск по чорній трубі на величезних автопокришках), а також футбольним полем, поверхня якого має прошарок мильної піни, що перетворює спортивну гру в веселу циркову виставу.

Одним із значних подій у сфері індустрії розваг в країнах СНД є відкриття парку екстремальних атракціонів «Адмірал Врунгель» в м. Геленджик (Росія, 2003 р.), який є частиною генеральної програми перетворення міста в сучасний курорт світового рівня. На території парку розміщені найбільші атракціони в Росії: гігантські гойдалки «Марс», єдина в світі гора «Кобра» (45-метрова «змія», яка піднімає відвідувачів вертикально на висоту 15-типоверхового будинку, мчить вниз зі швидкістю 75 км /год, робить мертву петлю, здійснює підйом на 38 метрів); новинкою парку є «Башта вільного падіння». Серед атракціонів парку: колесо огляду «Метелик» (висота - 15 метрів), гойдалки «Морячок», «Фантастичне море» (прогулянки на човниках), для маленьких - «Міні-потяг», «Міні-джет», спортивні та надувні батути, «Веселий потяг», «Дитяча карусель». Ціни на квитки (2003 р.) складають 240 карбованців - дорослий квиток, 140 карбованців - дитячий.

«Диво острів» відкрився у травні 2003 року на території Приморського парку перемоги на Крестовському острові (Росія). Парк створювався за принципом комплексності наданих послуг: тут працюють не тільки атракціони провідних фірм, а й сценічні майданчики для проведення концертів та шоу-програм, 5 тематичних кафе, які мають власний індивідуальний стиль, меню. В Санкт-Петербурзі (Росія) відкрився аквапарк «Вотервіль». Цей аквапарк побудовано на новітніх технологіях: благотворний та приємний мікроклімат (постійна температура води +30 градусів, повітря - 28 градусів), ступенева система очищення води, безпечні види розваг.

Важливо подією в житті парків України став приїзд в Україну директора журналу “Ігри і паркова індустрія” Данило Тосетто - представника штаб-квартири Міжнародної асоціації парків і виробників атракціонів у м. Орландо, штат Флорида. Метою його перебування було відвідання парків в Україні та визначення номінанта на нагороду “Європейський золотий поні”. Загальна мета цієї нагороди - визначити коло постійно діючих парків відпочинку й розваг, пересувних атракціонів, які успішно працюють в цій сфері. Україна презентувала два парки: приватний парк розваг літнього типу у м. Євпаторія та Центральний парк культури і відпочинку ім. Т. Шевченка в м. Чернівці. Приватний парк продемонстрував ігрову шоу-програму за участю 40 крокодилів. Центральний парк в м. Чернівці показав свято присвячене початку навчального року (30 серпня 2003 р.) “Казка у старому парку”. Цей парк був відзначений премією Міжнародної Асоціації, а також Асоціація працівників парків культури України за внесок у розбудову паркової справи в Україні.

Успіхи парку «Горняк» (м. Стаханов) пов’язані із проектом, завдання якого передбачали модернізацію паркової роботи, реконструкції його об’єктів, створення Художнього центру - осередку розвитку обдарованої молоді. Центр спрямовує своє діяльність на розвиток обдарованих дітей та молоді (зараз тут навчається 120 осіб). На території парку було зведено Культурно-розважальний центр “Ніка”, де проходять всі найбільш значимі заходи міста. Талановита молодь бере участь у різноманітних конкурсах та фестивалях, серед яких відомий телеконкурс “Золотий дебют”. Керівництво Київської області має задум побудувати парк відпочинку і атракціонів на кшталт Діснейленду. Планується, що інвестувати проект буде американська компанія.

Досвід розвинених країн світу свідчить, що важливими засадами діяльності парків сучасності є:

- тематична спрямованість та відповідність певній спеціалізації, що має втілення в традиційних й специфічних заходах, програмах, культурних послугах, які стають їх візитною карткою;
- постійні капіталовкладення у напрямку удосконалення і розширення атракціонного потенціалу, який відрізняється фантастичним дизайном, високими швидкостями, відповідає міжнародним стандартам безпеки;
- виявлення потреб населення в індивідуальному, колективному й сімейному відпочинку та задоволення їх;
- система комплексної “інклюзивної” вхідної плати;
- пріоритетність у розвитку послуг надається тим формам, які сприяють виявленню й реалізації творчих здібностей, естетичних смаків, формують у людей екологічну культуру, дозвіллєву культуру.

Проведені дослідження дали змогу визначити шляхи підвищення ефективності роботи парків, що вбачаються у моделюванні паркової мережі в напрямку створення інноваційних комплексів, які мають значно ширші можливості для здійснення соціально-культурного впливу й спрямовані на урізноманітнення існуючої типової структури парків відповідно до кращих світових зразків та практики вітчизняного паркобудівництва, з урахуванням духовного розвитку, менталітету і традицій українського народу.

Література

1. КИР - Каталог индустрии развлечений. - Санкт-Петербург, 2007 - №4(52). - 78 с.
2. Копієвська О.Р. Соціально-культурні аспекти організації діяльності парків в країнах зарубіжжя. Дис. канд. пед. наук / КНУКіМ. - 1999. - 175 с.
3. Мир игр. Журнал индустрии развлечений. - М.: Издательский дом «Мир игр». - 2007. - №4(23), август. - 96 с.
4. Індустрія развлечений-2007. Первый специализированный журнал-каталог. - К.: Корпорация Игросервис, 2007 - 145 с.
5. Петрова І.В. Дозвілля в зарубіжних країнах: Підручник. - К., 2005. - 408 с.
6. Профессия - досуг. - М.: ООО «Центр информации и технологий «Профессия - досуг». - 72 с.
7. Пир-ПАРК. Парковое хозяйство стран СНГ. - М.: ЗАО “A&C GROUP”, 1999. - №1-3 .
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал     каталог туристических сайтов
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.