Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Криворучко О.В., Калініна Л.Є.
Матеріали конференції "Европейская наука XXI века - 2012"

Сучасні тенденції, проблеми і перспективи розвитку підприємств готельного господарства в Україні

У теперішній час, за даними Держадміністрації туризму України, в індустрії гостинності працюють 1600 готелів різної зірковості (у Києві - 133 одиниць у 2010 р.). Однак, слід зазначити, що кількість готелів, які функціонували на території України, порівняно з 2009 р., зменшилася на 9 одиниць або на 1,0% (рисунок 1) [1].

Кількість готелів та інших місць для короткотермінового проживання в Україні у 2000-2010 рр.
Рисунок 1. Кількість готелів та інших місць для короткотермінового проживання в Україні у 2000-2010 рр.

Крім того, у порівнянні з Росією та країнами Західної Європи сегмент п'ятизіркових готелів в країні - незначний: у м. Києві готель «Прем'єр-Палас», у м. Одесі - 19-поверховий готель «Одеса Кемпински» біля Морського вокзалу на 158 номерів вартістю 28 млн. дол., в м. Донецьку - «Донбас Палас» на 129 номерів вартістю 24 млн. дол. і фешенебельний розважально-готельний комплекс «Вікторія», в Дніпропетровську «Гранд-готель» [4].

Готельна індустрія сьогодні являє собою галузь зі зростаючим рівнем конкуренції на ринку готельних послуг. Незважаючи на важке становлення ринкових відносин, в Україні за останні роки відкрилося чимало готелів. Створюються нові підприємства, але через якийсь час частина з них не витримує конкуренції і виходить з бізнесу. Конкуренція - сильний стимул для поліпшення роботи готелю.

Ще декілька років тому у вітчизняній економічній літературі індустрія гостинності не розглядалася в якості одного з ефективних напрямків розвитку економіки. Гостинність звикли вважати як форму проведення дозвілля, а не як дохідну статтю бюджету. Найважливіші сфери готельного господарства (керування, фінансування, дизайн) є резервами підвищення його конкурентоспроможності. Основними тенденціями в розвитку готельного бізнесу є [2]:

- посилення спеціалізації готельного бізнесу, що дозволяє більш чітко орієнтуватися на визначені сегменти споживачів;
- персоніфікація обслуговування і повна концентрація на запитах і потребах клієнтів;
- широке впровадження нових засобів комунікацій та інформаційних технологій, що дозволяє проводити глибоку і системну економічну діагностику;
- впровадження нових технологій в ділову стратегію готельних підприємств, зокрема широке використання мережі Інтернет з метою просування готельних продуктів і послуг.

Український ринок готельних послуг сьогодні наближається до насичення в секторі п'яти і чотирьохзіркових готелів. Однак, сектор готелів в Україні рівня трьох зірок і нижче залишається незаповненим.

Питання стандартизації послуг також є проблематичним внаслідок невідповідності української та європейської систем стандартизації надання готельних послуг. За попередніми оцінками, 80% туристичної інфраструктури, включаючи і готелі, вимагають ремонту і переобладнання. Крім того, на сьогоднішній день активізації підприємницької діяльності в готельному секторі України майже не спостерігається, зволікання національних компаній може привести до наповнення ринку іноземними операторами. У свою чергу, західний інвестор не бажає виходити на готельне поле України без активної присутності там українських компаній. Таким чином, вищевказані неоднозначні ситуації ускладнюють і уповільнюють діяльність підприємства готельної сфери, однак саме тут національний готельний оператор може реалізувати перевагу обізнаності про подібні питаннях і знання особливостей національного законодавства.

Щодо перспективних напрямків і тенденцій розвитку ринку готельних послуг в Україні [5]:

1. Як відомо, вперше в історії українського готельного бізнесу готель «Донбас Палас» увійшов до асоціації Leading-Hotels of the world. У листопаді 2005 року готель здобув перемогу в найпрестижнішому конкурсі туристичного бізнесу - World Trevel Awards - і була визнана Провідним Готелем Україні. «Донбас Палас» був визнаний Провідним Готелем України і Ведучим Бізнес Готелем України також і в 2008 році. Сьогодні компанія розглядає можливість будівництва п'ятизіркових готелів у великих містах України під брендом «ДП» («Донбас Палас»). Крім того, не виключена можливість розширення мережі «Донбас Палас» за межами України.
2. Необхідно відзначити, що саме сектор готелів «де-люкс» задає і визначає високу динаміку галузі в Україні. Така підвищена увага готельного бізнесу до вищої категорії готелів пояснюється тим, що у спадок Україні не дісталося жодного готелю, яка могла б претендувати на п'ятірку за системою зірок, вживаною в європейських країнах, а попит на послуги екстра-класу зростав унаслідок процесів перерозподілу капіталу в країні і різкого збільшення кількості іноземних туристів. Найбільш прибутковий сьогодні ринок готелів екстра-класу наближається до насичення, вже найближчим часом в полі інтересів багатьох операторів з'явиться ринок середніх і малих готелів з помірним набором послуг, що надаються.
3. Найбільш адекватною стратегією укрупнення на ринку готельних послуг є поява готелів з рівнями 2-3 зірки. Цільовий сегмент підприємств цього сектора - представники внутрішнього туризму (відпочиваючі та ділові люди у відрядженні). В умовах відсутності конкуренції представники цього сегмента готельної галузі воліють недооцінювати потребу своїх клієнтів у високому рівні обслуговування [3,c. 356].
4. Створення єдиної мережі готелів з універсальним набором послуг і високим рівнем обслуговування за допомогою покупки і реконструкції існуючого готельного фонду малої і середньої категорій може принести компанії не тільки статус національного оператора, але й переваги пов'язані з домінуванням на ринку.
5. Регіональні ринки готельних послуг в Україні ненасичені, і характеризуються дещо іншими показниками попиту. Готелі вищої категорії затребувані у великих містах і курортних центрах. У більшості міст споживачі віддають переваги готелям середнього рівня, що багато в чому визначається диференціацією доходів в регіонах.
6. На думку аналітиків, через три-п'ять років іноземні компанії і міжнародні готельні оператори запропонують свої послуги з будівництва готелів різної зірковості в найбільших містах і курортних зонах України. За попередніми розрахунками експертів, за умови, що економіка України буде розвиватися стабільно - на рівні 5-7% на рік, фінансові ін'єкції в готельне господарство країни можуть скласти сотні мільйонів доларів.

Таким чином, на підприємствах готельного господарства в сучасних умовах необхідно впроваджувати більш дієві та досконалі системи управління персоналом, що забезпечать подолання вищезазначених етапів з максимальним результатом.

Література

1. Статистичний бюлетень Державного комітету статистики України (http://www.ukrstat.gov.ua/) «Готелі та інші місця для тимчасового проживання». - К., 2011. - С.8.
2. Бірюков Е.С. Розвиток туризму в світі і його вплив на економіку / Е.С. Бірюков. - М.: Економіка, 2002. - 168 с.
3. Ваген Л. Готельний бізнес: навчальний посібник / Л. Ваген. - Ростов-на-Дону: Фенікс, 2006. - 416 с.
4. http://solncevorot.at.ua.
5. http://pulib.if.ua.


Booking.com

© 2002-2018 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.