Летичівський замок

22.01.2013

Це місце називають по-різному: Летичівська фортеця, або Летичівський замок, або Домініканський оборонний монастир. Кому як зручніше. В одному сходяться всі - це дуже цікавий об'єкт, на який варто неодмінно подивитися і зануритися в його епоху.

Знаходиться ця незвичайна споруда в селищі міського типу Летичеві Хмельницької області. Але ще у дорозі погляд радує дорога, на всій протяжності якої висаджені липи.

Ніхто достеменно не знає, коли ж була побудована фортеця, але перша згадка про неї було в 1210 році, пов'язане з руйнуванням її татарами. Також спалили архів, тому тепер час існування відлічується з цієї, досить сумної, події. Спочатку замок був дерев'яним, потім Ян Потоцький в 1579 році почав його будівництво з каменю. Більше 300 років камінь вбирав в себе все, що відбувалося навколо. Недарма кажуть, що дотик до історичних каменів складно передати словами, але ці відчуття необхідно випробувати!

У 1606 році на території замку почали будувати домініканський монастир. В цьому ж році папа Климент VIII приніс в дар копію Ікони Богородиці з римської Базиліки. Потім була збудована каплиця, яка з часом розширювалася і перетворилася на храм.

Навколо ікони Летичівської Божої Матері ходять легенди, одна з яких говорить: під час неспокійних для монастиря часів, ікона була перенесена в один з будинків. Одного разу вночі місцеві жителі здалеку побачили, що будинок горить! Але насправді виявилося, що сяйво йшло від образу! Багато незрозумілого відбувалося навколо ікони, кажуть, що перед початком війни образ Божої Матері плакав. У 1778 році Папа Римський коронував образ Діви Марії і підтвердив, що ікона чудотворна. На сьогоднішній день, чудотворна ікона знаходиться в центрі Летичівського храму. Храм діючий і приймає віруючих.

Летичівський замок і пам'ятник Устиму Кармалюку
Летичівський замок і пам'ятник Устиму Кармалюку

Спостерігає за замком зі свого постаменту бронзовий пам'ятник Устима Кармалюка. Ця людина - народний месник, захисник бідних і знедолених. За 23 роки своєї діяльності на стороні Кармалюка воювало приблизно 20 000 бійців за справедливість. Довгий час Устима не могли вистежити, але за допомогою зрадниці його знайшли. 10 жовтня 1835 він був убитий шляхтичем Рудковським, якого Микола Перший при особистій розмові нагородив діамантовим перснем за це вбивство. У справі Кармалюка було зареєстровано понад 1000 нападів і притягнуто до суду 2700 чоловік.

Ця фортеця варта Вашої уваги, вона незвичайна і шалено красива! Доглянута територія справляє приємне враження. Відвідання фортеці підійде для всієї родини, так як дітям будуть дуже цікаві вежі, усередині яких можна побувати! Незабутні позитивні враження про відвідини замку Ви пронесете через багато років! І буде що обговорити і згадати в сімейному колі.

До наших днів збереглися замкові стіни по всьому периметру та одна башта, залишки якої можна спостерігати прямуючи трасою Вінниця - Хмельницький. Велике прямокутне подвір‘я оточували високі кам‘яні стіни з амбразурами, чотирма круглими по кутах та чотирикутною в‘їздною вежами. З боку міста замок захищав земляний вал з частоколом. Між стінами замку та валом проходив глибокий рів з водою. Саме такою фортеця зображена на першому своєму „портреті” - карті французького військового інженера Гійома де Боплана. Форпост оточений двома ставками з греблею та ще одною греблею на Бузі.

Джерело: http://vk.com/traveling_in_ukraine