Олена Міхо
Методичний збірник КУТЕП. 2015. Вип.8.

Використання досвіду MOOC в проектуванні навчального процесу у вищих навчальних закладах туристського профілю

MOOC Актуальність дослідження визначається суттєвою активізацією обговорення неформальної освіти та її ролі на сучасному етапі, що точаться на різних освітніх форумах, онлайн-конференціях, в соціальних мережах. Розвитком неформальної освіти опікуються такі світові організації як ООН, ЮНЕСКО, Європейський Союз, Рада Європи, тому неформальна освіта в її сучасному розумінні більш розвинена в європейських країнах та сприймається роботодавцями на рівні з формальною. В Україні це питання тільки отримує законодавче підґрунтя: нещодавно у Верховну Раду було внесено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо визнання неформальної освіти)». Цей документ спрямований на законодавче визнання наявності поряд із традиційною - формальною освітою, ще двох різновидів освіти, які де-факто мають значний вплив на розвиток особистості в Україні: неформальної та інформальної (самоорганізованої освіти, самоосвіти). Ст. 29 визначає за ступень інституційної формалізації формальну, неформальну та інформальну освіту та дає визначення поняття «неформальна освіта» в наступній редакції:

«Неформальна освіта - це освіта інституціолізована, цілеспрямована та спланована навчальним закладом без надання освітніх програм і кваліфікацій, визнаних національними органами управління освітою, або без кваліфікацій взагалі, і є додатковою, альтернативною та/або доповняльною до формальної освіти в процесі освіти впродовж життя; слугує забезпеченню права осіб будь-якого віку на доступ до освіти, але не передбачає обов’язкової безперервної структурованої послідовності у здобутті освіти і може бути короткотерміновою і невеликої або великої інтенсивності, зокрема у формі короткотермінових курсів, семінарів, практичних занять. Хоча неформальна освіта безпосередньо не приводить до формальних кваліфікацій, визнані формальні кваліфікацій можуть бути отримані шляхом освоєння певної сукупності окремих програм неформальної освіти і відповідного визнання уповноваженим органом набутих знань, умінь, інших компетентностей» [1].

Питома неформальної освіти суттєво збільшується останнім часом через законодавчу підтримку та популярність серед користувачів. Отже, доречно проаналізувати сучасні платформи онлайн - курсів в світі та Україні.

Абревіатура МООС розшифровується як Massive open online course, фактично є синонім онлайн-курсам. Найбільш відомими світовими платформами MOOC є Coursera и EdX.

Онлайн-платформа «Coursera» почала роботу у 2012 році, у цьому ж році в розділі «Освіта» рейтингу веб-сайтів журналу «Time» Coursera посіла перше місце. Лідируючу позицію платформа забезпечила багато в чому завдяки динаміці розвитку: список організацій-партнерів постійно розширюється, кількість курсів, а з ними і студентів зростає. З Coursera співпрацюють не тільки освітні установи США (Стенфорд, Прінстон, Каліфорнійський, Колумбійський університети), університети окремих штатів (Теннессі, Нью-Йорк, Небраска), а й провідні культурні організації (наприклад, Музей природознавства США).

Студентам на вибір пропонується більше 450 курсів з різних дисциплін, включаючи біологію, математику, економіку та фінанси, машинобудування, медицину, право, мистецтво - усього 25 категорій (курс інформатики поділений на чотири підкатегорії). Навчання переважно ведеться англійською мовою, але багато лекцій супроводжуються субтитрами іспанською, французькою, рідше російською. Тривалість курсу - від 4-х до 11-ти тижнів. Кожний з них ділиться на кілька модулів, у ході вивчення яких студенти повинні проходити тестування. Перевірочні запитання зустрічаються й у самих відеоматеріалах: лекція може перериватись тестовим завданням, відповіді на яке повинні давати студенти. Для кожного «зрізу знань» установлені жорсткі строки, за недотримання яких слухачі втрачають бали. Перед початком курсу можна подивитись детальну інформацію про лектора, ознайомитися з рекомендованою літературою (матеріали доступні в режимі онлайн). Це дозволяє зробити вибір більш усвідомлено. Відразу після реєстрації студент отримує безкоштовний доступ до всіх онлайн-курсів. Там же можна подивитись розклад - анонс курсів, які розпочнуться найближчим часом, або записатись на заняття, більш віддалені в часі (повідомлення про початок лекцій приходить на електронну пошту). Після закінчення курсів успішним студентам видається сертифікат.

Khan Academy - «відкрита» онлайн-платформа, це означає, що для початку занять не потрібна реєстрація безпосередньо на ресурсі, вистачить облікового запису Google або Facebook. На сайті представлені короткі (5-15 хвилин) відеоуроки з різних дисциплін. У роликах у доступній формі (швидше навіть в ігровій) пояснюються матеріали з біології, фізики, алгебри, економіки, астрономії. Існує можливість не просто прослухати матеріал, а і пройти тести для закріплення отриманих знань. Відео дозволяє вивчити будь-яку дисципліну з самих азів. Уроки проводяться англійською, але доповнюються субтитрами на багатьох мовах. Є й українська сторінка (https://uk.khanacademy.org). Оскільки починався розвиток порталу з уроків математики, то саме цієї науки торкнулось нововведення - інтерактивна панель. Вона діє як тьютор, підбираючи ті матеріали, які допоможуть розібратись у питаннях, що цікавлять.

Khan Academy швидше ресурс для школярів або викладачів, які прагнуть реалізувати ідею інтерактивного навчання у власному класі. Час навчання, пройдені теми, кількість правильних відповідей заносяться у статистичні документи. Це робить портал надзвичайно популярним серед шкіл (учитель може подивитися, скільки той чи інший учень приділив уваги конкретній темі).

EdX - спільний проект Гарвардського університету й МТІ, що пропонує пройти онлайн-навчання за наступними напрямами: комп'ютерні технології, хімія, математика, етика, музика, статистика, література (усього 24 напрями). Онлайн-курси повторюють реальні лекції, які читаються в Гарварді, університеті Корнуелла, Федеральній політехнічній школі Лозанни, Гонконгському, Кіотському, Пекінському університетах, тому ті, хто навчається, повинні мати відповідні базові знання. Деякі курси зараховуються в академічні години та можуть враховуватися при розгляді заявки на отримання стипендії в університетах-партнерах.

Курси на edX діляться на модулі. У ході вивчення студентам даються домашні завдання (результати виконання робіт зараховуються до загального бала). Для контролю знань проводяться іспити (один курс може містити кілька іспитів, кожний з яких також впливає на кінцеву оцінку). Успішні студенти після закінчення курсу отримують сертифікат.

На допомогу студентам до кожного курсу додаються онлайн-підручники, дається можливість обговорювати матеріали та завдання на форумі. Швидкість відеолекцій можна регулювати (при незадовільному рівні англійської можна уповільнити темп мови і зрозуміти, що каже лектор).

Прогрес й отримані бали можна відслідковувати у спеціальному розділі сайту [2].

Проект швидко розвивається і постійно проводить дослідження, які демонструють зацікавленість курсами платформи. Дослідження 2012-2013 рр. проводилось на базі 17 курсів, на які в загальній кількості записалось 600 тис. користувачів. З 2012 до 2014 років кількість користувачів збільшилась до 1,7 млн. (1,3 млн. унікальних слухачів), які записались на 68 курсів [3].

Але є й проблеми: за статистикою зі 100 зареєстрованих користувачів до курсу приступають лише 61%, до першого тесту доходять лише 17%, а до екзамену і отримання сертифікату - 5%. Найскладніше завдання - утримати користувача курсів протягом перших 7 днів. Часто користувачі не приступають до вивчення курсу тільки через те, що він не розпочинається зразу або йому не пояснили зміст курсу [4].

Найвищий відсоток проходження мають спеціалізовані курси, які збирають вузьку та дуже мотивовану аудиторію (наприклад, «Світ вин: від винограду до келиха» від університету Аделаїд; «Наука і кулінарія: від високої кухні до простих наукових речей» від Гарвардського університету). Курси на популярну тематику мають відсоток проходження 1-2% («Мистецтво писання віршів» від Бостонського університету; «Мистецтво бути щасливим» від Університету Берклі) [5].

Серед українських зазначимо платформу Прометеус, курси якої максимально орієнтовані на вишу освіту, проводяться викладачми національних вишів). Наразі представлено 8 курсів і на 7 відкрито реєстрацію (наприклад, фінансовий менеджмент, основи програмування, комунікаційні інструменти побудови репутації, курс з історії України тощо). Окремі курси можуть бути рекомендовані студентам як підтримку самостійної роботи.

Edera - ще одна українська платформа з он-лайн курсами. Курси переважно відповідають шкільній програмі (математика, історія України, загальна географія) або орієнтовані на школярів (морфологія англійської мови, механіка). Загалом наразі відкрито реєстрацію на 7 курсів. Відзнакою цієї платформи є створення підручників під кожен курс, які можуть використовуватись окремо, матеріал в них побудовано на зразок західних видавництв Pearsоn, Oxford press тощо.

Формальна та неформальна освіта можуть взаємодіяти, підтримуючи та доповнюючи одна одну в освітньому процесі. Як же онлайн-курси можуть стати в нагоді при проектуванні навчального процесу.

Таблиця 1. Плюси та мінуси формальної та неформальної освіти

Формальна освіта Неформальна освіта/MOOC
+ висока мотивація до закінчення курсу, отримання диплому
+ систематичність та послідовність вивчення матеріалу
+ можливість вибору курсів за власними уподобаннями і згідно вимог ринку
+ популярність і масовість
+ можливість займатися в зручний час
- курси визначаються навчальною програмою за певним напрямом підготовки і не змінюють протягом 4-х років
- наявність розкладу аудиторних занять і необхідності бути на них присутніми
- необхідний високий рівень самоорганізації
- відсутність мотивації завершити курс

Основна перевага онлайн-курсів - можливість займатися в зручний час та в зручному місці - особлива актуальна для заочної форми навчання, адже саме ці студенти поєднують навчання та роботу, що в сучасних ринкових умовах достатньо складно.

Аналіз сучасних проблем заочної форми навчання у вищому навчальному закладі туристського профілю:

  1. зменшення аудиторного часу;
  2. зниження якості виконання самостійних завдань (контрольних, індивідуальних робіт);
  3. відсутність зворотного зв’язку, формалізована оцінка знань, нульова оцінка вмінь та навичок.

Основні проблеми заочної форми навчання, які можна вирішити, зважаючи на позитивний досвід онлайн-курсів (неформальної освіти):

  • брак аудиторного часу (10%/90% - співвідношення аудиторного часу та часу на самостійне вивчення дисципліни в більшості випадків й залишається лише тими годинами, коли дисципліна фактично вивчається студентом)
  • обговорення завдань (самостійних, контрольних, індивідуальних) відбувається без участі викладача в закритих групах в соціальних мережах, за «переказами учасників подій», під час яких матеріал суттєво спотворюється і методичні рекомендації вже не читаються;
  • відсутній зворотній зв'язок на етапі перевірки аудиторних письмових робіт;
  • відсутність вільного часу для навчання та невміння ефективно використовувати час;
  • відсутня мотивація до навчання, тільки до отримання диплому.

Що ж в онлайн-курсах є таке, що допоможе вирішити ці завдання? Для початку проаналізуємо позитивні моменти MOOC.

Анант Агарвал - президент та розробник курсів для однієї з найбільш популярних платформ онлайн-курсів edX на конференції TED (Technology Entertainment Design; Технології, Розваги, Проекти - відома щорічна конференція, присвячена «ідеям вартим поширення») в 2013 році виголосив промову, в якій визначив, чому MOOC є актуальними:

  1. Активне навчання. Розроблений курс складається з коротких відео-лекцій (7-10 хвилин) та інтерактивних вправ, що виконується після прослуховування. Студенти вчаться набагато краще, коли взаємодіють із матеріалом. Звичайно, тривалість лекції залежить змісту курсу: тривалість безперервного відео-ролику в гуманітарних дисциплінах може бути довшою.
  2. Робота у власному режимі. Мова не тільки про те, що студенти можуть займатися в зручний для них час і в зручному місці (доведено, що гарні результати дають саме курси, в яких чітко визначено дати початку та закінчення курсу). Мова йде про встановлення зручної для прослуховування швидкості викладення матеріалу (курси мають функцію пришвидшення мови викладача в 1,25, в 1,5 або в 2 рази, а також уповільнення), що створює адаптативні тексти. Є можливість повернутися назад, якщо щось залишилось незрозумілим.
  3. Швидкий зворотній зв’язок, що особливо важливо під час перевірки завдань. При виконанні інтерактивних вправ студент зразу отримує зворотній зв’язок (feedback): корегування, коментарі, рекомендації тощо.
  4. Можливість використання гейміфікації в навчанні як способу підвищення власної мотивації. Гейміфікація - чудовий інструмент, що використовує механізми мотивації та залучення, що їх було взято з настільних та комп’ютерних ігор. Бали, бейджі, елементи змагання, призи, загальне визнання - всі ці прийми та технології утримують людину, мотивують її для продовження курсу та підбадьорюють вдосконалювати свої навички. Людину важко заставити відкласти гру: «Ніхто не відкладає гру на завтра. Краще пограти сьогодні, а завтра ще раз!» [4]. Один з прийомів гейміфікації - це необхідність заходити щоденно для виконувати завдання, отримувати винагороди або додаткові спроби (яскравий приклад - левенятко Лео в курсі англійської мови ЛінгваЛео, комп’ютерний помічник, якого слід годувати, виконуючи нові завдання).
  5. Взаємонавчання (Learning by Teaching), яке відбувається під час обговорень матеріалу та завдань в групах.

Процес впровадження методів MOOC у формальну освіту вже відбувається, наступні прийоми вже використовуються в навчальному процесі:

  • тести з моментальною перевіркою;
  • інструменти для анотації відео;
  • перегляд лекцій онлайн;
  • активізуючи презентації на лекціях.

Перспективним є:

  • формування бази даних відеолекцій;
  • формування груп для обговорення навчального матеріалу та завдань в процесі онлайн-спілкування;
  • залучення форм та методів неформальної освіти: кейс-стаді, тематичні майстер-класи, воркшопи, тренінги, гейміфікацію.

MOOC зможуть сприяти впровадженню педагогічних інновацій та зручних інструментів для підвищення ефективності аудиторних годин.

Створення власних онлайн-курсів стане в нагоді викладачу під час навчального процесу, що особливо актуально для заочної форми навчання.

Інтеграція формальної та неформальної освіти може призвести до створення нових онлайн-курсів для продовження або розширення професійних знань, що особливо актуально для туристської освіти. Наприклад, нормативна дисципліна «Організація туристичних подорожей» може бути базовою для вивчення в подальшому в неформальній освіті наступних курсів: «Спеціалізовані види туризму», «Круїзний туризм», «Діловий туризм», «Релігійний туризм»; тренінгу для гідів «Специфіка організації та проведення міжнародних автобусних турів»; тренінгів «Робота із запереченнями туристів», «Претензійна робота» тощо. Додатково на платформі університету можуть бути реалізовані освітні продукти інших виробників: CRM - системи, курс бронювання авіаквитків із системою Amadeus та інші.

Знання з «Організація анімаційної діяльності» можуть бути поглиблені під вивчення спеціалізованих онлайн-курсів: «Акторська майстерність в роботі менеджера туристської анімації», «Event менеджмент», «Управління тематичними парками», «Анімаційні послуги в сільському туризмі»; тренінгу «Планування діяльності аніматора в готелі, туркомплексі», кейс-стаді «Анімаційні послуги в замках, фортецях».

«Організація екскурсійної діяльності» для тих студентів, хто хоче в подальшому працювати екскурсоводом, може бути продовжена онлайн-курсами «Історія Києва», «Історія архітектурних стилів та образотворчого мистецтва», психологічними програмами.

Перспективним є також ліцензування створених онлайн-курсів, що буде сприяти популяризації самого університету, підвищення його впізнаваності і престижу.

Література

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо визнання неформальної освіти). №2121 від 12.02.2015 р. URL: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?id=&pf3511=54026.
2. Популярні платформи онлайн-курсів (MOOC). URL: http://osvita.ua/abroad/higher_school/distance-learning/37601.
3. Гарвард и MIT опубликовали результаты двухлетнего исследования MOOC. URL: http://www.edutainme.ru/post/edx-research.
4. Курылев И. Игровые технологии в образовании (презентація на мітапі 29 січня 2015 р.). URL: https://te-st.ru/2015/02/02/meetup-gamifacation-report/.
5. Our Most Popular Courses Starting Soon. URL: www.edx.org.
6. Агарвал А. Почему массовые онлайн-курсы все еще актуальны (виступ на конфереції TED 2013 р.). URL: https://newtonew.com/discussions/osnovatel-edx-na-reddit-onlajn-obrazovanie-daet-znanija-tolko-tem-komu-oni-nuzhny.