Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Новикова В.І.
Матеріали І Всеукраїнської Інтернет-конференції
"Рекреаційні ресурси та послуги гостинності в регіонах України".
(м. Черкаси, 17.05.2016 р.). - Черкаси: Ю.А. Чабаненко, 2016. - С.89-92.

Сільський (зелений) туризм: можливості розвитку в Україні, поширення на Черкащині

Актуальність. Все більше людей відчувають потребу відпочити від шаленого ритму міста та поринути у дивовижний світ природи, сьогодні міський житель надає перевагу активному відпочинку в місцях з екологічно чистим довкіллям, а також шукає можливостей культурного збагачення, самоосвіти. Всі ці потреби може забезпечити сільський (зелений) туризм: красиві ландшафти, лісові угіддя, зелені зони, де прекрасне чисте повітря, річки, місцевості, де збережені національні традиції, фольклор, музеї, церкви та архітектурні пам'ятки. У більшості країн розвиток сільського (зеленого) туризму розглядається як невід'ємна складова комплексного соціально-економічного розвитку села та як один із засобів вирішення багатьох сільських проблем, тому і в Україні, незважаючи на велику кількість поки-що невирішених проблем, цей напрям слід активно просувати.

Вивченість у науковій літературі. Чимало науковців, які займаються вивченням світового досвіду розвитку сільського (зеленого) туризму, серед яких М.Й. Рутинський, Ю.В. Зінько, С.П. Кузик, Д.В. Ніколаєнко та ін., доводять, що в Україні є всі шанси успішно впроваджувати такий досвід для розширення можливостей здійснення цього виду туристської діяльності.

Мета статті - показати можливості розвитку сільського (зеленого) туризму в Україні та поширення його на території Черкаської обл.

Виклад основного матеріалу. Сільський (зелений) туризм є формою діяльності сільського населення з надання послуг із проживання та харчування на садибі господаря та видом відпочинку міських жителів. Такий вид туристської діяльності позитивно впливає на учасників цього процесу і дає можливість [5]:

1) господарям (приймаючій стороні - сільським жителям):

- розширити сферу зайнятості, особливо жінкам;
- мати додатковий (а іноді й основний) заробіток;
- розширити можливості реалізації продукції власного підсобного господарства, до того ж на місці, і не в якості сільськогосподарської сировини, а готових продуктів харчування після відповідної обробки і приготування;

2) туристам (приїжджим, відпочиваючим - міським жителям):

- ознайомитись із сільськогосподарським виробництвом (виготовлення в домашніх умовах продуктів харчування, догляд за свійськими тваринами);
- споглядати і брати участь у роботі ремісників;
- знайомитися з національними традиціями, культурою, народними святами.

Позитивний вплив сільського (зеленого) туризму проявляється не лише у вдосконаленні ведення індивідуальних господарств (розширення асортименту сільськогосподарських культур, урізноманітнення присадибного тваринництва, започаткування тепличного господарства, покращення благоустрою садиб та удосконалення комунального облаштування житла тощо), а й у загальному розвиткові села. Присутність відпочиваючих стимулює розвиток сфери послуг: транспортних, зв'язку, торгівлі, служби побуту, відпочинково-розважальних та ін. [1; 5]

Суттєву роль відіграє розвиток сільського (зеленого) туризму у підвищенні культурно-освітнього рівня сільського населення. Готуючись приймати і обслуговувати відпочиваючих, члени селянських родин мимоволі змушені поповнювати свої знання з ведення домашнього господарства, гігієни і санітарії, приготування їжі тощо, а спілкування з гостями розширює їх кругозір, дає змогу зав'язати нові знайомства, завести друзів в інших населених пунктах.

Серед передумов для розвитку сільського (зеленого) туризму в Україні [1]:

- наявність великої кількості сільських приватних садиб (в українських селах нараховується 6,3 млн. житлових будинків, майже 10% з яких можуть використовуватися для прийому туристів);
- у сільській місцевості велика частка незайнятого або частково зайнятого працездатного населення (лише близько 10% працездатного населення працює в агровиробничій сфері за трудовими угодами);
- наявність готової до реалізації сільгосппродукції, 2/3 якої виробляється у приватних особистих селянських господарствах.

У 2004 р. Спілкою сприяння розвитку сільського (зеленого) туризму України була запроваджена система екологічної якості «Зелена садиба», а згодом - система добровільної категоризації сільських садиб «Українська гостинна садиба». Ця категоризація передбачає визначення рівня організації і побутових зручностей по відношенню до клієнта. Замість зірочок, що використовують у готельному бізнесі, тут - квіточки.

Якщо садиба квіточок не має, то вона відповідає мінімальним вимогам, встановленим до місць розміщення туристів та відпочиваючих, при цьому всі зручності на вулиці, але дотримуються вимоги до чистоти води і продуктів. Одну квіточку садиба отримує у разі відповідності встановленим мінімальним вимогам та вимогам, що стосуються озеленення території, паркування автотранспорту, мінімальних розмірів ліжок, площ санітарних приміщень та проходження навчань власниками садиб. Садиба з двома квіточками повинна відповідати встановленим вимогам першої категорії та вимогам, які передбачають наявність світової вивіски, окремого входу для гостей, наявності дитячого майданчику, лазні або сауни та доступу до Інтернету. Найвища оцінка - три квіточки. Це означає, що садиба відповідає вимогам другої категорії та вимогам, які передбачають наявність басейну, гаража, в кожній кімнаті - телевізора, холодильника, оздоблення місць відпочинку натуральними матеріалами, 100% одно- та двомісних кімнат, цілодобове гаряче та холодне водопостачання, наявність Інтернету, великий вибір розваг тощо [4]. Із підвищенням категорії садиби зростають вимоги до оснащення кімнат, будинку, території навколо будинку, а також до самих власників як організаторів сільського (зеленого) туризму.

Агросадиби пропонують своїм відвідувачам не тільки відпочинок на природі та проживання у мальовничій місцевості, а й багато цікавих екскурсійних програм, заходів, майстер-класів від майстрів народного мистецтва та ласування смачними стравами української кухні, приготовленими за старовинними рецептами.

село Моринці

На Черкащині, що традиційно вважається краєм землеробів, щороку збільшується кількість садиб, задіяних у сільському (зеленому) туризмі: якщо у 2011 р. їх було 21, то у 2015 р. - 34, хоча зареєстровано понад 100 осель, які планують займатися таким видом діяльності. Найрозвиненішими у цьому відношенні є Смілянський (9 садиб), Черкаський та Канівський райони (по 6 садиб). Середня завантаженість сільських садиб (за інформацією власників) становить близько 60%. їх відвідувачами стають не тільки внутрішні туристи із різних регіонів України, передусім із столичного, а й зарубіжні гості з Росії, Німеччини, Ізраїлю та ін. [2; 3]

Чимало садиб Черкаської обл. входить до мережі «Українська гостинна садиба» та має відповідну категорію (табл. 1).

Таблиця 1

Садиби Черкащини, що входять до мережі «Українська гостинна садиба», за категоріями
(за матеріалами [4])
Категорії Назва садиби Місце розташування
поселення адміністративний район
третя (три квіточки) Лісова легенда с. Сунки Смілянський
Гостинна садиба Анни Фабріччі с. Полянецьке Уманський
Коло друзів с. Будище Черкаський
друга (дві квіточки) Холодноярський зорепад с. Зелевки Смілянський
Тарасові дороги с. Моринці Звенигородський
перша (одна квіточка) Кобзарева колиска с. Моринці Звенигородський
Ялинка с. Сунки Смілянський
Гостинний двір хутір Буда Чигиринський
Хата Отамана хутір Буда Чигиринський
Хата Берегині хутір Буда Чигиринський
базова (без квіточок) Зелена долина с. Велика Яблунівка Смілянський
Журавель с. Сунки Смілянський
Хатинка біля озера с. Сунки Смілянський
без категорії Орхідея с. Михайлівка Кам'янський

Із 20 адміністративних районах Черкаської області у 12 діють осередки Всеукраїнської Спілки сприяння розвитку цього виду туристської діяльності [3; 4].

Висновки. Сільський (зелений) туризм за умов вирішення основних проблем, які супроводжують його в Україні, має гарне майбутнє, адже базується на плідному підґрунті у вигляді гостинних господарств, родючих земель, красивої природи, збережених народних традицій і свят. А його активне поширення виступатиме суттєвим позитивним чинником соціально-економічного розвитку села.

Література

1. Биркович В.І. Сільський зелений туризм - пріоритет розвитку туристичної галузі України / В.І. Биркович // Стратегічні пріоритети: наук.-аналіт. зб. - 2008. - №1(6). - С.138-143.
2. Історія // Черкаська обласна державна адміністрація [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ck-oda.gov.ua/istoriya/.
3. Сільський зелений туризм - один з найперспективніших напрямів туристичної сфери в Черкаській області [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://nt.ck.ua/component/content/article/37/14876.html.
4. Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.greentour.com.ua.
5. Рутинський М.Й. Сільський туризм / М.Й. Рутинський, Ю.В. Зінько. - К.: Знання, 2006. - 271 с.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал     каталог туристических сайтов
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.