Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Ожгібесов В.М.

Військово-туристське багатоборство (ВІТУРБ)

В сучасному світі спортивних багатоборств є один дуже захоплюючий вид, яким із задоволенням займається учнівська молодь, а саме – туристське багатоборство, яке являє собою синтез подолання різних перешкод (ярів, скель, боліт, річок) на місцевості, кросу та орієнтування.

Туристське багатоборство, без всякого сумніву, відноситься до екстремальних видів спорту. Для того, щоб це зрозуміти, уявіть собі, як це воно – під зливою чи спекою у спеціальному споряджені, з вантажем, користуючись компасом і картою, пробігти багатокілометровий маршрут крізь хащі, знаходячи контрольні пункти, долаючи на своєму шляху болота, скелі, яри, струмки та ріки, наводячи та знімаючи переправи, перемагаючи втому, фізичне та психологічне перенавантаження.

Фактично, по своїй суті, туристське багатоборство є військово-прикладним видом спорту, адже модулює дії розвідувально-диверсійних груп при пересуванні по важкопроходимій місцевості при виконанні бойових завдань. І не випадково, що при підготовці спецназу в збройних силах всіх країн використовують саме це – швидкісне проходження військовослужбовцями багатокілометрових маршрутів з подоланням природних перешкод. Окрім набуття спеціальних навичок під час подолання цих дистанцій, відбувається таке комплексне фізичне і психологічне загартування, не кажучи вже про розвиток оперативного мислення, яке важко знайти в інших видах спорту.

Однак, аналізуючи сучасні військово-спортивні та військово-прикладні багатоборства, можна прийти до висновку, що в жодному з них не знайшлося місця подоланню природних перешкод на місцевості, а спортивне орієнтування представлено тільки в аеромобільному багатоборстві.

Між тим, поєднання в одному виді спорту туристського багатоборства, спортивного орієнтування та спеціальних військових вправ є цілком логічним і відповідає вимогам сьогодення, адже, згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 25 грудня 2006р. № 847 «Про додаткові функції Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді», на УДЦТКУМ, починаючи з 2007 року, покладена така додаткова функція: «Здійснювати координацію навчально-виховної, інформаційно-методичної та організаційно-масової роботи обласних, районних, міських позашкільних навчальних закладів військово-патріотичного напряму та проведення з цього напряму масових заходів з учнівською молоддю». Відповідні функції покладені і на обласні центри туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді, станції юних туристів.

Отже, відбулося організаційне поєднання спортивного туризму та військово-спортивних видів спорту в системі позашкільної освіти України та виникла негайна потреба у проведенні з учнівською молоддю відповідних масових заходів. Звісно, центри туризму можуть організовувати та проводити з учнівською молоддю з існуючих військово-спортивних видів спорту, але чи не більш природньо поєднати туризм, а точніше туристське багатоборство та спортивне орієнтування з військовими вправами?

Як це зробити? Саме життя дало відповідь на це запитання. Одного разу, під час тренування підлітків з туристського багатоборства, після 4-х годинної праці я запропонував дітям перепочити, а точніше – на деякий час змінити вид діяльності. Для цього я взяв на тренування пневматичну гвинтівку та легкоатлетичну гранату. Юнаки та дівчата із задоволенням стріляли та метали, а потім хтось спитав: «А які за ці вправи нараховуються штрафні бали?». Питання було задано новачком, учнем 6 класу, і тому не викликало здивування, але дало поштовх до роздумів – як насправді поєднати туристське та військово-спортивне виховання?

Через деякий час, восени 2007 року, керівництво загальноосвітньої школи №30 міста Житомира – директор Т.А.Нечипорук та завуч Н.Я.Гончаренко, на базі якої з 1998 року ми разом з О.В. Ожгібесовою проводим заняття гуртків «Туристське багатоборство», «Спортивне орієнтування», створили та тренуєм команду «Астра», запропонували проводити заняття в стрілецькому тирі школи. До цього ми проводили заняття в невеличкій кімнаті в напівпідвальному приміщенні школи, де обладнали тренажерну дистанцію «Смуга перешкод», на якій в зимовий період гуртківці відпрацьовували техніку подолання етапів: навісна переправа, переправа по вірьовці з перилами, спуск по схилу, підйом по схилу, траверс. У зв’язку з виробничою необхідністю було прийнято рішення переобладнати цю кімнату під навчальний клас.

Шкода нам було ліквідовувати тренажер, на якому, до речі, осягали навички туристської техніки багаторазові, у майбутньому, чемпіони та призери змагань різного рангу: Лідія Сологуб та Олександр Якименко, Сергій Болдін та Христина Зіновчук, Наталія Марчук та Артем Воробей, Володимир Кравчук та Марина Марковська, Яна Яценко та Денис Ковальський, Володимир Сологуб та Олена Шибецька, Олена Чорновол та Олексій Чайківський, Андрій Голушко та Олена Збіковська, Наталія Мичківська та Олександр Алексєєв, Вадим Шабелян та Ольга Ключинська, Катерина Шевер та Вадим Забродський, Андрій Ковальський та Наталія Горбаченко, Ірина Мошко та Андрій Муравський, Максим Шкір та Дар’я Стадник, Юлія Ковальська та Денис Бабич і багато інших юнаків та дівчат, захоплених туристським багатоборством.

Однак, нічого не зробиш, і ми почали з гуртківцями облаштовувати стрілецький тир. Виявилося, що в ньому можна обладнати більш довгу та ефективну смугу перешкод. До її складу увійшли навісна переправа, переправа по вірьовці з перилами, траверс, спуск, підйом, купини, а ще етапи: стрільба з пневматичної гвинтівки, метання гранат, метання ножа, стрільба з пневматичного пістолету, які самі «напросились» на приєднання до смуги перешкод в умовах стрілецького тиру. Таким чином, була створена тренажерна смуга перешкод вже не з туристського, а з військово-туристського багатоборства, на якій із захопленням почали тренуватися гуртківці, учні 6-11 класів школи.

З настанням весняно-літнього сезону 2008 року у нас народилась ідея провести тренування, а потім і змагання з військово-туристського багатоборства в реальних умовах, на пересіченій місцевості. Пропозиція знайшла розуміння серед педагогічних працівників Житомирського обласного центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді – завідувача спортивно-туристського відділу А.І.Кедися, методистів Р.В.Слободянюка та Л.М.Валієвої, завуча В.Ф.Віслоцького, а також була підтримана Т.В.Легенчук – головним спеціалістом управління освіти і науки облдержадміністрації.

4-5 жовтня 2008 р. у Житомирському міському парку ім. Юрія Гагаріна – на правому березі р. Тетерева, неподалік від с. Зарічани був проведений І Чемпіонат з військово-туристського багатоборства, присвячений Дню партизанської слави, Всесвітньому дню туризму та Дню туризму в Україні, в якому взяли участь гуртківці ЖОЦТКСЕУМЖОР, учні загальноосвітніх навчальних закладів міста Житомира.

Змагання показали, що новий вид багатоборства дуже зацікавив юних спортсменів, які наполегливо тренувались, а потім із захопленням долали на змаганнях військово-туристські дистанції «Воєнізований крос-похід» та «Воєнізована смуга перешкод», на яких у спеціальному спорядженні переправлялися крутими схилами та через глибокі яри, орієнтувались, бігли декілька кілометрів за маршрутом, позначеним на карті, знаходили контрольні пункти, вражали цілі гранатами та ножами, пострілами з пістолетів та гвинтівок.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.