Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Hotels24.ua: Cхідниця Санаторії. Бронюй без комісії!

Прохира М.М.
Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції
«Сучасні тенденції розвитку туризму». - Частина ІІ.
Миколаїв: ВП «МФ КНУКІМ», 2015. - 145 с. - С.92-95.

Структурні особливості закладів розміщення курорту Східниця

Туристично-рекреаційні ресурси Карпатського регіону є одними із найбагатших та найрізноманітніших в Україні. Серед значної кількості наявних у регіоні відомих рекреаційних центрів, особливої уваги заслуговує курорт Східниця, розташований у межах однойменного селища міського типу Дрогобицького району Львівської області. Курорт відомий, в першу чергу через його бальнеологічні ресурси, але протягом останніх років у його межах активно розвиваються різні види туризму і рекреації. Унікальні східницькі мінеральні води в поєднанні із розташуванням в оточенні карпатських гір, додають Східниці особливого магнетизму, що значно сприяє зростанню її туристичної привабливості. Пізнавальні аспекти відпочинку у цій місцевості підвищує територіальна близькість із Національним природним парком Сколівські Бескиди та Державним історико-культурним заповідником «Тустань».

Східниця знаходиться в мальовничій гірській долині за Бориславським перевалом, на відстані 20 км від Трускавця на висоті 600-900 м над рівнем моря. Поєднання багатьох природних чинників Карпат, які зробили цей бальнеологічний курорт винятковим і унікальним за своїми цілющими властивостями, дозволяє поєднувати відпочинок та лікування у Східниці в будь-яку пору року, як для дорослих, так і для дітей. Влітку тут тепло, середня температура повітря становить +20С°. Завдяки оточенню гір, зима тут м'яка (до -15С°), при цьому, сніг у горах лежить з осені і до закінчення весни [3].

На сьогодні у Східниці налічується 38 джерел мінеральної води по типу Нафтуся та 17 свердловин з різним хімічним складом мінеральної води, з яких для відвідувачів доступні води з 10 джерел і 3-х свердловин [2]. Завдяки особливому хімічному складу місцеві мінеральні джерела не мають аналогів в світі і створюють ідеальні умови для лікування таких недуг як: захворювання печінки, нирок, шлунково-кишкового тракту, нервової системи, сечовивідних шляхів, циститу, цукрового діабету I і II типів, відновлення після операцій та інших хвороб.

Свого часу владні мужі не могли повірити, що поруч зі знаменитим Трускавцем залягають джерела ще багатші за своїми властивостями. І лише науковець Омелян Стоцький, першовідкривач мінеральних вод Східниці, вірив у природні багатства цього гірського селища і у 1956-1973 рр. відкрив у Східниці великі поклади мінеральної води «Нафтуся». Завдяки його старанням 9 січня 1976 р. селище Східниця було визнано Всесоюзним курортом. Однак, не зважаючи на довгоочікуване визнання, в радянські часи розробка і експлуатація мінеральних вод, проводились мляво. У часи незалежності України ситуація кардинально змінилася – у наші дні курорт набув статусу активного оздоровчого центру, відомого не тільки в Україні, а й в усьому світі. У 2005 р. селище Східниця було перейменовано на Всеукраїнський курорт імені Омеляна Стоцького [6].

На сьогодні у курортному містечку функціонує 77 закладів розміщення державної та приватної форм власності [4; 5]. У структурі закладів розміщення Східниці найбільшу частку складають приватні садиби та гостинні двори та вілли, частка яких становить відповідно 28% та 22% (рис.1). Частка готелів та готельно-ресторанних комплексів становить 19%, оздоровчих центрів та котеджів є однаковою (по 9%), відпочинкових комплексів 8%, санаторіїв – 5%.

Структура закладів розміщення курорту Східниця у 2015 р.
Рис. 1. Структура закладів розміщення курорту Східниця у 2015 р., одиниць

Складено за [4; 5].

Перелік закладів розміщення, які функціонують у межах курорту Східниця у 2015 р. за типами наведено у таблиці 1.

Таблиця 1

Заклади розміщення у межах курорту Східниця у 2015 p., одиниць
Типи закладів розміщення Заклади розміщення
Готелі, готельно-ресторанні комплекси Київська Русь-Східниця, ТАОР Карпати, Респект, Три Сини та Донька, Тустань, Санта-Марія, Фурмі, Узлісся, Сузір'я, Валентина, Едем, Гармонія, Villa Grand, Три корони, Шале
Вілли Anessia, Астері, Аура Карпат, Валерія, Золоте руно, Вілла Медова, Мозола, Кременик, Ксенія, Оберіг, Під Замком, Рай, Садиба у Сестер, Сузір'я, Східниця, Три корони, ЮРАН
Відпочинкові комплекси Вікторія, Верховина, Едем, Під лісом, Цитадель, Великий боковъ.
Оздоровчі центри Вілла Ігнатьєва, Вілла у Доктора, ДіАнна. ДіАнна-Геліос, Зелений бір, Київська Русь, Сідус
Санаторії Східницькі Карпати, Стожари, Гуцулка, Едельвейс
Котеджі Дикий зруб Людмила, Арніка, Аура Карпат, Ватра, Золотарибка, Львів, Смерекова хата
Приватні садиби, гостинні двори Амор, АнНа, Аура Карпат, Безнікова, Відпочинок у Карпатах, Гостинний дворик, Гудзя, Журавлик, Журе, Гармонія, Марія, МІО, Наталі, На Зарічній, Святослав, Сова, Сонячна квітка, Стефані, Теремок, У Єви, Червона рута

Складено за [4; 5].

Загалом, для сучасного етапу розвитку закладів розміщення Східниці характерними є такі головні тенденції:

- збільшення кількості місць у закладах розміщення у поєднанні із зростанням їх комфортності та вартості;
- розширення асортименту послуг розміщення та оздоровлення, які надаються приватними садибами [2];
- посилення екологічного навантаження у зв'язку із активною розбудовою курорту.

Однак, стрімкий розвиток туристично-рекреаційної галузі курорту Східниця стримує низка загальнодержавних негативних чинників, серед яких:

- недостатній рівень розвитку та недофінансування туристично-рекреаційної інфраструктури;
- невідповідність засобів розміщення світовим стандартам;
- незадовільний стан пам’яток історико-архітектурної спадщини, що не підлягають використанню для туристичних потреб;
- недостатня забезпеченість професійними кадрами в галузі туризму і рекреації;
- недосконалість законодавчої та нормативно-правової бази в галузі туризму;
- а також недостатня кількість туристичної інформації як для туристів, так і для підприємств, що надають послуги у сфері туризму [1].

З урахуванням наявності потужного туристично-рекреаційного потенціалу, перспективи розвитку селища Східниця як курорту регіонального значення є досить оптимістичними за умови контролю та підтримки з боку як місцевої, так і регіональної та державної влади. Необхідним є створення повноцінної регіональної політики розвитку туризму та рекреації, стратегічними завданнями якої є закріплення туристично-рекреаційного образу Східниці на національному та міжнародному туристичних ринках та створення сприятливих умов для ефективного управління туристичною галуззю не тільки в регіоні, але й у державі в цілому.

Список використаних джерел

1. Голікова Т.П. Аналіз та перспективи розвитку туристично-рекреаційної галузі Львівщини / Т.П. Голікова, О.Ю. Мурак. «Готельно-ресторанний бізнес: інноваційні напрямки розвитку»: матеріали Міжнарод. наук.-практ. конф. (м. Київ, 25-27 березня 2015 р.). – Київ, 2015 – С.19-20.
2. Голод А.П. Бальнеологічні ресурси курорту Східниця: сучасний стан і перспективи використання / А.П. Голод, М.М. Прохира // Економічні механізми стимулювання соціально-економічного розвитку : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Ужгород, 22-23 листопада 2013 р.). – Ужгород, 2013. – C.77–79.
3. http://ar25.org/article/shidnycya-try-v-odnomu-voda-pryroda-ekskursiyi.html; http://www.shidnitca-rada.com/.
4. http://www.shidnitca.com/.
5. http://skhidnytsia.com/uk/sanatoriji-goteli.
6. https://uk.wikipedia.org.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.