Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Оксана Романів
Часопис соціально-економічної географії. - 2010. - №8(1). - С.79-84.

Географія медичного туризму Європи

У статті розкрито зміст медичного туризму, вказано його основні ознаки та відмінності від оздоровчого туризму. Проаналізовано тенденції розвитку медичного туризму у Європі в умовах формування єдиного ринку медичних послуг. Встановлено фактори інтенсифікації туристичних потоків, ключовою метою яких є отримання медичної допомоги (переважно, послуг стоматології, пластичної хірургії, лікування хвороб із ускладненими діагнозами). Виділено розвинені та перспективні кластери медичного туризму, охарактеризовано їх спеціалізацію.

Ключові слова: медичний туризм, охорона здоров’я, фактор.

Медичний туризм є проявом нової концепції охорони здоров’я Європи, девізом якої слугує гасло: «Пацієнти без кордонів». У 2008 році у Європейському союзі була проголошена директива про права пацієнтів у транскордонному забезпеченні медичними послугами, мета якої - створення офіційного механізму для існування єдиної системи охорони здоров'я. [4] В умовах погіршення суспільного здоров’я та глобальної економічної конкуренції феномен медичного туризму потребує детального вивчення з точки зору суспільної географії, яка може забезпечити комплексне бачення факторів та перспектив територіальної організації медичного туризму на різних рівнях.

Світова наукова спільнота відгукнулася на потреби практики численними дослідженнями проблем медичного та оздоровчого туризму. З 2007 року діє Асоціація медичного туризму із центром у Західному Палм Біч у Флориді та численними регіональними центрами у світі. У

Сан-Антоніо (Техас) під керівництвом Девіда Г. Веквіста працює Центр дослідження медичного туризму. Результати досліджень публікуються у журналі «Medical Tourism Magazine» та у електронному онлайн журналі «Health Tourism Magazine». Реалізується соціальний он-лайн проект «Medical Tourism City». Однак, з точки зору перспектив розвитку, оцінки потенціалу, територіальної організації медичний туризм Європи ще недостатньо вивчений.

Метою даного дослідження є визначення факторів розвитку та особливостей територіальної організації медичного туризму у Європі.

Під медичним туризмом розуміють практику надання медичних послуг за межами країни проживання, що дозволяє поєднувати відпочинок за кордоном з отриманням висококваліфікованої медичної допомоги. Часто медичний туризм ототожнюють з оздоровчим. Проте ці поняття не ідентичні. На відмінності між оздоровчим та медичним туризмом вказує у своїх дослідженнях Хелен Косбурн (див. рис. 1).

Зміст оздоровчого та медичного туризму
Рис. 1. Зміст оздоровчого та медичного туризму [5]

Оздоровчий туризм передбачає подорожі і відвідування курортів та інших закладів, що пропонують в основному оздоровчі послуги, які включають широкий спектр від терапевтичних до різноманітних фітнес- та релакс-програм [8, с.83].

Ознаки оздоровчого туризму:

- перебування за межами дому;
- оздоровлення - як найважливіший мотив подорожі;
- відпочинок в спеціально організованих умовах [13, с.274].

Водночас медичний туризм передбачає першочергово отримання медичної допомоги для подолання цілком визначеної конкретної проблеми зі здоров’ям. У такому контексті він тісно інтегрований з системою медичних закладів. А оздоровчий туризм орієнтується на рекреаційно-туристичну інфраструктуру.

Отже, головною ознакою медичного туризму є бажання отримати неекстрене лікування гострих та хронічних захворювань, або проведення медичних маніпуляцій. [5] Підстав для лікування за кордоном чимало, серед яких:

- висока якість лікування;
- наявність найсучасніших технологій та застосування передових методів, які ще не використовуються у вітчизняній медицині;
- нижча вартість послуг;
- прагнення конфіденційності та бажання отримати нелегальний у своїй країні вид лікування [9].

Споживач медичної послуги, перетинаючи кордон іншої держави, занурюється у її природне, культурне, духовне середовище. Значить, у цьому змісті такий пацієнт є повноцінним туристом. Як правило, не йдеться про виключні ситуації, коли залучається реанімаційний супровід (для таких випадків Прем Джагясі вважає за доречний термін «медична евакуація»).

90% громадян ЄС отримують лікування в своїх країнах, проте 53% схильні до використання медичних послуг інших країн [8]. Щороку чисельність медичних туристів у Європі зростає завдяки факторам, узагальненим у табл. 1.

Таблиця 1

Фактори розвитку медичного туризму у Європі
Мода на здоров’я та переміщення потреби у здоров’ї до сфери споживчих пріоритетів Сьогодні «системи охорони здоров’я є відображенням глобалізованої споживчої культури». [1, с.16] Людей у всьому світі хвилює здоров’я як невід’ємна частина буття. Здоров’я назвали найважливішою особистою проблемою (після фінансових труднощів) 48% українців і поляків, 41% німців, 40% італійців, 35 % шведів. [2, с.25]
Накопичений досвід медичної практики та науки у Європі. Університетські клініки в Європі відомі як осередки медичної науки понад два століття. Виробники медичної техніки і фармацевтичні компаній Європи належать до провідних у світі і створюють сприятливе середовище для інновацій. Актуальними напрямками європейської медицини є лікування онкологічних хвороб методом кріохірургії, радіаційна онкологія, трансплантація, клітинна терапія, лазерна косметологія та дерматологія, штучне запліднення, лапароскопічні операції, а також добре розвинена діагностика.
Стирання відмінностей у рівні розвитку національних систем охорони здоров’я За EuroHealth Consumer Index 2009 найкращою у Європі є охорона здоров’я Нідерландів. Друге та третє місця обіймають Данія та Ісландія. Серед країн, рейтинг яких з 2008 року підвищився на 5 і більше щаблів – Болгарія, Румунія, Литва, Словаччина, Греція, Угорщина, Естонія. Отже, зникають відмінності у якості медичних послуг між Західною і Східною Європою, однак при збереженні в останній помірних цін. [7, с.12-25]
Політика Європарламенту у сфері охорони здоров’я Законодавство країн ЄС стимулює переміщення через кордон медичних послуг, медпрацівників, взаємне визнання сертифікатів та кваліфікаційних стандартів. У квітні 2009 року Європарламент узаконив вільний вибір країни для лікування, не залежно від місця проживання, з правом на компенсацію витрат. [13]
Комерціалізація охорони здоров’я та територіальна диференціація цін У Доповіді ВООЗ у 2008 році зазначається, що «система охорони здоров’я світу рухається в сторону нерегульованої комерціалізації». [1, с.15] Водночас ціни на лікування по країнах дуже відрізняються. Для прикладу наведемо дані про вартість стоматологічних послуг (рис. 2).
Фінансово-економічна криза Хоча «медичний туризм не має імунітету від рецесії» [12], проте криза заклала стимули для розвитку у перспективі. В умовах економічного спаду кожен уряд опинився перед необхідністю скорочення державних видатків, у тому числі і на медичне обслуговування. У той же час, погіршення здоров’я населення вимагає більше зусиль медичної служби та чинитиме тиск на бюджет. Тому багато пацієнтів будуть розглядати лікування за кордоном як цілком реальний варіант.
Демографічна структура населення Європи 2010-2020 роки – це період, коли представники найбільш численного покоління «бебі-буму» 1946-1964 років перейдуть у старші вікові групи. На сьогодні під сумнівом залишається здатність існуючих систем охорони здоров'я Європи піклуватися про зростаючі потреби старіючого населення. Медичний туризм є альтернативним механізмом подолання вказаних проблем без розширення місцевого потенціалу охорони здоров’я. [9]
Інформаційно-інноваційні процеси Уже інвестовано 23 млн. євро в електронні технології охорони здоров’я у ЄС, щоб зробити можливим між державами-членами ЄС обмін у електронній формі інформацією про пацієнтів та отримане ними лікування. [8]

Вартість стоматологічних процедур у Європі
Рис. 2. Вартість стоматологічних процедур у Європі (за даними [15], [6])

У результаті впливу вказаних факторів, сформувалися кластери медичного туризму, за якими закріпилася певна спеціалізація. На основі дослідження Інтернет-джерел

RevaHealthNetwork, PlacidWay та [3], [8] визначимо найбільші.

Німеччина – лідер медичного туризму у Європі. Особливою популярністю у іноземців користуються медичні заклади Баварії. Тут зосереджено близько 400 лікарень, які надають високоякісні послуги у сфері кардіології, кардіохірургії та ортопедії. Є низка спеціалізованих центрів по лікуванню раку молочної залози, інсультів, опіків. Розміщено майже 300 профілактичних та реабілітаційних установ із загальною ємністю 30000 місць.

Успіхам баварських медиків сприяє надзвичайно високий розвиток наукових досліджень у сфері медичних технологій. Так, у Баварії виготовляється більше 60% медичного електронного обладнання та 30% медичної техніки від загального виробництва в Німеччині. Серед клієнтів акредитованих медичних закладів Нюрнбергга, Регенсбурга, Аугсбурга багато росіян, українців. Мюнхен є популярним у медичних туристів з ОАЕ, Ірану.

Потужний кластер медичного туризму сформувався у Гамбурзі. Університетська клініка Еппендорф у Гамбурзі є найбільшою лікарнею в Північній Німеччині. Спочатку вона спеціалізувалася на урології, проте зараз тут лікують практично всі види захворювань. Для цього створено 14 профільних медичних центрів, у яких функціонує понад 80 клінік та інститутів. Потужність стаціонарних закладів становить 1500 ліжко-місць.

Кластер медичного туризму у Берліні має більш як двохсотлітню історію. Найбільшим медзакладом кластеру є клініка «Шаріте», заснована у 1710 році, яка функціонує при Берлінському університеті імені Гумбольдта та Вільному університеті Берліну і позиціонує себе як центр розвитку «науки про життя». «Шаріте» включає понад 100 клінік та інститутів, що об’єднані у 17 центрів різного профілю з кількістю працівників 14500 осіб. Річний оборот клініки становить 1 млрд. євро. Серед інших 67 клінік Берліна найвідомішими є Німецький кардіологічний центр (трансплантація та технології «штучного серця»), Центр Макса Дельбрюка (молекулярна медицина), лікарня «Вівантес» (лазерні технології), лікарня святого Хубертуса (малоінвазивна хірургія).

Кластер медичного туризму функціонує довкола Бонна. Університетська клініка Бонна об’єднує 30 клінік та науково-дослідних інститутів. Тут працює понад 4500 осіб. Потужності стаціонарного відділення – 1224 ліжко-місця. Заклад спеціалізується на генетиці, неврології, імунології, гастроентерології, кардіології, розроблено унікальні методики лікування епілепсії.

У Великобританії кластер медичного туризму склався на базі спеціалізованих закладів Лондона. Хоча вартість медичних послуг у Великобританії одна з найвищих, потік медичних туристів у країну значний. Сюди приїздять пацієнти з Близького Сходу, Індії, Пакистану, Греції, Туреччини, Кіпру. Понад 30% доходів приватних лікарень Лондона надходить від зарубіжних пацієнтів. Найвідоміші медичні заклади – клініка «Роял Марсден» (заснована у 1851 році, спеціалізується на лікуванні онкологічних хвороб) та асоціація приватних клінік «НСА Інтернешнл» (спеціалізується на онкології, неврології, кардіології, педіатрії та ін.).

В Австрію медичних туристів приваблюють давні традиції Віденської медичної школи, яка має здобутки світового значення у галузі репродуктивної медицини, ортопедії, онкології, серцево-судинних хвороб. Гарні репутації мають Віденська приватна клініка та клініка «Дьоблінг» у Відні.

У Швейцарію, Іспанію, Бельгію, Францію, активність яких на ринку медичного туризму дещо нижча за Німеччину і Великобританію, пацієнти з інших країн їдуть з метою отримання послуг пластичної та косметичної хірургії, інколи стоматології. Хоча тут можуть надати практично весь комплекс якісного лікування та оздоровлення.

Швейцарські клініки представлені на ринку міжнародних медичних послуг уже десятки років і є брендовими. Найбільший заклад - об’єднання приватних клінік «Хірсланден» (13 клінік і 100 спеціалізованих центрів та інститутів).

В Іспанії найвідоміші медичні клініки розміщені в Барселоні (корпорація «Трес Торрес», центр «Текнон»).

У Бельгії осередком медичного туризму є Брюссель (Центр нейрохірургії та університетська клініка «Еразм»). Система охорони здоров’я у цій країні вирізняється серед інших кращою доступністю, оскільки на 1000 жителів припадає 4 лікарі, у той час як у ЄС цей показник в середньому 2,9.

Те ж можна сказати і про Францію (забезпеченість лікарями - 3 на 1000 осіб). Відомими медичними закладами Франції є Американський госпіталь у Парижі, клініка Інституту Кюрі (спеціалізується на онкохворобах) та «Клінік-дю-Ронд-Пойнт на Єлисейських полях» (лідер естетичної медицини та косметичної хірургії).

В Італії наголос у акредитованих медичних закладах зроблено на репродуктивне здоров’я та хірургію. У цій сфері спеціалізується центр репродуктивного здоров’я у Неаполі та клініка при медичному факультеті університету в Римі «Агостіно Джемелі», хоча й інші профілі тут представлені на високому рівні. У Мілані створено діагностичний центр, обладнаний за останніми досягненнями науки.

Греція, яку можна вважати «колискою» сучасного оздоровчого туризму, спеціалізується на використанні для оздоровлення лікувальних властивостей природи.

На країни Скандинавії медичні туристи звертають увагу рідко, якісна багатопрофільна медицина зорієнтована там здебільшого на забезпечення потреб власного населення.

Розширення ЄС на схід сприяло збільшенню потоку медичних туристів у Польщу, Чехію, Угорщину, Литву, Хорватію, яких уже сьогодні охрестили «східноєвропейськими тиграми медичного туризму».

Угорщина добре відома в сфері медичного туризму завдяки пропозиції широкого вибору послуг стоматологічного лікування і пластичної хірургії за низькими цінами. Кількість стоматологів у розрахунку на 1000 осіб тут найвища у Європі. Завдяки низьким цінам та високій якості стоматологічних послуг країну називають «зубним кабінетом Європи». Гарну репутацію має Креативна стоматологічна клініка у Будапешті, центрами медичного туризму стали невеликі міста неподалік угорсько-австрійського кордону (Дьєр, Сомбатхей, Мошанмадьяровар та інші).

Угорські стоматологічні клініки мають власні консультаційні центри у Ірландії, Великобританії, де потенційний клієнт може пройти попереднє обстеження. Деякі клініки надають клієнтам послугу «стоматологічного таксі», яке забезпечує безкоштовний трансфер туриста з аеропорту Відня на автомобілі на відстань близько 500 км.

Сусідні Хорватія, Польща, Чехія також нині приваблюють медичних туристів, які прагнуть отримати послуги косметичної та пластичної хірургії, стоматології.

У Хорватії іноземних пацієнтів обслуговують у клініці доктора Тонсік у Загребі, у центрі естетичної стоматології та імплантології «Трідент» у м. Ровінь, у клініках Дубровніка на Адріатичному узбережжі.

Відомою за межами Польщі є Університетська клініка Ягелонського університету у Кракові. Лікування хвороб системи кровообігу, травлення, опорно-рухового апарату поєднуються з бальнеопроцедурами на курортах Криниці, Душніки, Поляніца, Бохня, Лендек, Величка.

Спеціалізація медичного туризму Чехії – пластична та косметична хірургія. Найкрупніший багатопрофільний заклад – Університетська клініка в Мотолі при медичному факультеті Карлова університету, у якій працює близько 5,5 тис. працівників і створено 2410 ліжко-місць. Клініка «На Гомольці» за короткий час отримала міжнародну акредитацію і є центром серцево-судинної медицини та нейрохірургії. У реабілітаційному центрі «Монар» лікують наркотичну залежність.

Новий кластер медичного туризму віднедавна розвивається у колишній радянській Прибалтиці. Країни славляться своїми досягненнями в кардіології, лазерній офтальмології, косметології та стоматології.

Україна, Росія, Білорусь, Молдова поки що мало інтегровані у процес розвитку медичного туризму. Хоча їхні наукові медичні школи мають всесвітньо визнані досягнення (Україна -у нейрохірургії, трансплантології, Білорусь - в дитячої онкології, Росія – у нейрохірургії та офтальмології). Певний поступ є у розвитку стоматологічного туризму у регіоні.

На даний час європейський ринок медичного туризму сформувався і має свою інфраструктуру (компанії медичного менеджменту, акредитаційні органи, агенції медичного туризму). Можна виділити два зустрічні потоки медичних туристів. Перший - із високорозвинених країн з якісною системою охорони здоров’я у країни з нижчим рівнем життя. Мотив - дуже високі вітчизняні ціни та небажання тривалого очікування на медичні послуги. Часто медичні потреби туристів цього потоку пов’язані із маніпуляціями, на які не поширюються програми медичного страхування (кардіо- та нейрохірургія, трансплантація, пластична хірургія, стоматологія тощо). Другий потік медичних туристів - з країн із низьким рівнем розвитку охорони здоров’я у високорозвинені країни у пошуках кваліфікованих спеціалістів (зокрема онкологів, кардіологів, хірургів).

Процеси, які відбуваються у сфері транскордонної інтеграції охорони здоров’я у Європі, у перспективі призведуть до уніфікації стандартів лікування та методів оплати, покращення якості та доступності медичних послуг. Не зважаючи на існуючу критику щодо високих ризиків медичного туризму та недостатньої упорядкованості логістичного процесу надання таких послуг, очевидним є, що медичний туризм суттєво змінює територіальну організацію системи охорони здоров’я Європи. І ця тенденція, з огляду на описані вище політичні, соціальні, економічні, демографічні та інформаційно-інноваційні фактори, у майбутньому посилюватиметься.

Список використаних джерел

1. Доклад ВОЗ о состоянии здравоохранения в мире, 2008 г. Первичная медико-санитарная помощь: сегодня актуальнее, чем когда-либо. [Электронный ресурс] - Режим доступа: http://www.who.int/whr/2008/overview/ru/index.html.
2. A global look at public perceptions of health problems, priorities and donors: the Kaiser/Pew global health survey. [Electronic resource] - Kaiser Family Foundation, 2007. - Mode of access: http://www.kff.org/kaiserpolls/upload/7716.pdf.
3. Bayerisches Staatsministerium fьr Umwelt und Gesundheit. - Mode of access: http://www.state-of-health.bayern.de/index.php?site=willkommen.
4. Consultation on the European Commission’s proposals for a Directive on the application of patients’ rights in cross-border healthcare. Prepared by: Keith Pollard. - Dec. 1, 2008. [Electronic resource] - Mode of access: http://www.treatmentabroad.com.
5. Cosburn Helen K. Health Tourism ~ A Continuum of Care. [Electronic resource] // Medical Tourism Magazine. - Jul 15, 2009. - Mode of access: http://www.healthtourismmagazine.com/article.
6. Dental Travel Agency (Ukraine). - Mode of access: http://www.travel.smile-center.com.ua/ru/prices.html.
7. EuroHealth Consumer Index 2009. Report. [Electronic resource] - Health Consume Powerhouse (HCP), 2009. – 66 p. - Mode of access: http://www.healthpowerhouse.com/.
8. Gerl R., L. Boscher, T. Mainil. European Competence Centers for Health & Medical Tourism. [Electronic resource] // Medical Tourism Magazine. - Oct 1, 2009. - Mode of access: http://www.medicaltourismmag.com/issue=13.
9. Horowitz M., J. Rosensweig, C. Jones. Medical Tourism: Globalization of the Healthcare Marketplace. [Electronic resource] // MedGenMed. - 2007. - 9(4): 33. - Mode of access: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2234298/.
10. Jagyasi Prem. Defining Medical Tourism - Another Approach. [Electronic resource] - Mode of access: http://www.drprem.com/defining_medical_tourism.html.
11. Medlik S. Dictionary of Travel, Tourism and Hospitality. – Oxford: Butterworth-Heinemann, 2003. – 274 p.
12. Pollard Keith. The outlook for medical tourism in 2010. [Electronic resource] - Mode of access: http://treatmentabroad.blogspot.com/2010/01/outlook-for-medical-tourism-in-2010.html.
13. Sport and adventure tourism / Edited by Simon Hudson. - New York, London, Oxford: The Haworth Hospitality Press, 2002. - 325 р.
14. The European Union Directive on cross-border healthcare. [Electronic resource] - Mode of access: http://www.treatmentabroad.com/medical-tourism/eu-directive.
15. Treatment Abroad Price Watch Survey 2008. [Electronic resource] - Mode of access: http://www.treatmentabroad.com/about/pricewatch-survey-2008.

Оксана Романив. География медицинского туризма Европы

В статье раскрыто содержание медицинского туризма, определены его основные признаки, указаны различия с оздоровительным туризмом. Проанализированы тенденции развития медицинского туризма в Европе в условиях формирования единого рынка медицинских услуг. Определены факторы интенсификации туристических потоков, ключевая цель которых - получение медицинской помощи (преимущественно, услуг стоматологии, пластической хирургии, лечения болезней с осложненными диагнозами). Выделены развитые и перспективные кластеры медицинского туризма, указана их специализация.

Ключевые слова: медицинский туризм, здравоохранение, фактор.

Oksana Romaniv. Medical Tourism Geography of Europe

The essence of medical tourism is exposed in the article; it is indicated on his basic signs and differences from health tourism. In view of forming a single market for medical services, the article presents an analysis of medical tourism’s trends in Europe. In the papers the factors of intensive growth of tourist streams a primary purpose of which is a medicare are identified (mainly, services of stomatology, plastic surgery, treatment of illnesses with the complicated diagnoses). The developed and perspective clusters of medical tourism are selected, its specialization is described.

Keywords: medical tourism, healthcare, factor.


Booking.com

© 2002-2018 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.