Томашевська О.
Гомін Дрогобиччини. 2003. №2 (25). С.1.

Золоті поради для ведення бізнесу власниками агро-осель

У Сколівському районі, Славську, Яремчі та Східниці про зелений туризм відомо давно. Туристи самі шукають відпочинкові бази чи при­ватні агро-оселі, домовляються з власниками і відпочивають з року в рік. Дрогобиччина ж не вважається дуже освоєним туристами районом, хоча туристичні можливості Дрого­бицького краю очевидні. Це і цілющі мінеральні джерела, й прекрасні пейзажі гір і передгір'я, й цікаві історичні місця... Це один з найперспективніших рекреаційних ра­йонів України. Доведено навіть, що окремі гірські масиви за рельєфом і кліматом сприятливіші від аль­пійських, і можуть бути залучені до міжнародної системи гірського спо­рту, туризму та відпочинку. Що й казати про мальовничу долину невеликої річки, між двома відрогами Карпат, порослих густими лісами, де квітучою гірляндою розкинулося велике старовинне село Нагуєвичі. Нагуєвичі - колиска генія Івана Фра­нка. Цей чарівний куточок Прикарпаття відомий далеко за межами Галичини. Захоплюючими для мандрівки є й інші села району. В багатьох з них є чудові пам'ятки історії та архітектури, а місцеві жителі розкажуть Вам про свої обряди, звичаї та традиції... У бой­ківському краї чудотворне поєднані всі складові частини природних у мов, існує найсприятливіший природний ком­плекс для відпочинку, оздоровлення та лікування.

Уявіть собі середнього столичного жителя із середньомісячним доходом біля тисячі гривень, що 24 години на добу дихає загазованим повітрям, вихлопними газами автомобілів, вихідні дні проводить на городику за 5-15 кілометрів від міста і у заслужену щорічну відпустку мріє вирватися якнайдалі із замкненого кола - на природу, шашлички, річечку, не всі столичні діти бачили, як росте хліб чи як доїться корова...

Для родини з таким доходом не має можливості вирушити у відпустку до Єгипту чи Туреччини, до того ж е попит не тільки на відпочинок, а й на оздоровлення. Зелений туризм для них - це та сама омріяна можливість відпочити у непримхливому спілкуванні з природою. Також і наші близькі сусіди, скажімо, з Польщі, цікавляться такого роду відпочинковими турами.

Для жителів Дрогобиччини це - чудова можливість займатися бізнесом не виходячи з дому. На даний момент уся Дрогобиччина налічує не більше 12 осель, які можуть приймати туристів. Звісно, потенційна кількість їх значно більша. Багато людей просто не знають про таку можливість.

Якщо ж ваші можливості дозволяють вам-приймати туристів, слід враховувати ряд важливих факторів. При усій уявній простоті надання послуг, питань чи проблем у людей виникає дуже багато. Тому у Львові 23-24 грудня 2002 року був проведений навчальний семінар на тему "Моніторинг потенційних агро-осель у Львівській області". Отож, маємо можливість дати декілька порад.

Насамперед варто приділити увагу різноманітності сфери послуг:

- помешкання,
- харчування,
- екскурсії,
- інформаційне обслуговування (розклад руху транспорту, години відкриття музеїв, замків, театрів та інших культурних місць, ціни на квитки, святкування свят, різноманітних подій, місця відпочинку),
- кемпінги та місця для ночівлі як у Вашому регіоні та області, так і по Україні (для цього було б добре створити бібліотеку з планами, мапами, папками про характер регіону та України, особливо коли йдеться про іноземців),
- забезпечте в оселі наявність преси, періодичних видань,
- подбайте про наявність сейфу, якщо гість захоче залишити дорогі речі при виході на екскурсію чи в гори,
- повідомте про можливість замовлення транспорту при від'їзді гостя.

Особливе питання - кухня для гостей. Стандартно господиня агро-оселі тре приїжджим картоплю на деруни, ліпить вареники чи пельмені... Насправді меню треба продумати дуже детально, запро­понувати страви калорійні і не дуже, попередити про кількість холестерину, окрім цього, варто підівчитись справжній тради­ційно українській кухні, можна спекти домашній хліб, залучити до приготування гостя за його бажанням, звісно. Без сумніву, у Вашій оселі повинен бути обладнаний пристойний санвузол, ванна чи душ, гаряча та холодна вода. Бажаний зв'язок з оточуючим середовищем, наприклад, щоб "тягнув" мобільний Телефон.

Професійний підхід до справи заключається у таких речах:

- подбайте про те, щоб Ваш зовнішній у вигляд був завжди акуратним, а Ваш будинок - прибраним та затишним,
- маючи справу з Вашим гостем, весь час будьте дипломатичним, кваліфі­кованим, привітним та ввічливим,
- володійте інформацією та знаннями, розмовляючи з гостем,
- поставтеся з підвищеною відпо­відальністю до обслуговування гостя і робіть це якісно,
- продумайте усі етапи обслугову­вання, починаючи від першої розмови з гостем і закінчуючи його від'їздом,
- якщо прохання гостя неможливо виконати, то намагайтеся пояснити йому причину відмови,
- приймайте гостя так, щоб він став постійним,
- працюючи якісно на поточний результат, Ви працюєте на успіх майбутнього. Гість, задоволений прийомом, розповість про це трьом особам, а гість незадоволений - вісьмом.

Серйозне питання - як знайти клієнтів-туристів, а також оформлення угоди на прийом. На разі тільки туристично-транспортна фірма "Едельвейс" надає безкоштовні консультації власникам агро-осель з питань організації такого роду "бізнесу, його подальшого оподаткування, з інших питань. Спеціалістами розроблена угода про надання туристичних послуг, а також ведеться пошук бажаючих відпо­чивати на Дрогобиччині по всіх містах України, в тому числі через Інтернет. Можливий виїзд до власників агро-оселі для фотозйомки будинку та місцевості, форму­вання каталогу осель, що приймають туристів.

Шкода, що міська влада на разі ніяк (особливо зменшенням податкового тиску) не стимулює розвиток агро-осель на Дрого­биччині. Ось і мусять власники приватних осель шукати спосіб уникнути оподат­кування, щоб спрямувати кошти на розвиток своїх агро-осель. Ця справа вже вся у руках місцевої влади. Якщо поталанить - стане Дрогобиччина вільною економічною зоною, буде легше дихати. На разі виходимо з наявних можливостей. І поки є бажаючі заплатити за смикання коров'ячого вимені та нотування пісні про "бембулу" ("Вже би м була їхала, вже би м була йшла..."), не вмре оптимізм у серцях дрогобицьких підпри­ємців...

З приємністю розказала про зелений туризм
Томашевська Олександра (м. Дрогобич)