Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Євген Будько
Фото Олександра Горобця
Міжнародний туризм. - 2001. - № 4(40). - С.20-23.

Відкрити Крит

"Крит має безліч облич", - в один голос запевняють ті, хто добував на цьому острові. А хто завітав сюди вдруге, утретє чи всьоме, кажуть, що кожне його обличчя змінюється щороку. Кращає, яснішає, промениться здоров'ям і молодістю, вабить древніми загадками, милує око красотами.

Біля самого синього моря

Про острів не можна сказати: "Крит - це..." Хіба що таких "це" буде дуже багато. Кожен його куточок має власну історію, власний мікроклімат і власну неповторну красу. Люди, котрі об'їздили весь світ, сходячи з трапу літака в аеропорту Іракліона, не стримуються від вигуку: "Боже, який аромат!" Так впливають свіже повітря Криту і подих його багатотисячолітньої історії. А згодом мандрівники повертаються сюди ще і ще, відкриваючи нові обличчя Криту.

У таких затишних куточках релаксує душа. Але й про тіло не забуто: прості на вигляд мазанки дарують прохолоду в найбільшу спеку І все-таки: Крит -це... Найбільший острів Греції та найпівденніша точка Європи... Колиска найдавнішої європейської цивілізації- мінойської... Земля міфів про Мінотавра, Дедала й Ікара, царівну Європу, богиню Афродиту і самого Зевса Громовержця... Батьківщина славетного живописця Ель-Греко і письменника Казан-дзакіса (автора роману "Зорба", за яким зняли "оскарівський" фільм)... Найчистіший куточок Середземномор'я, більшість курортів якого мають міжнародні екологічні відзнаки... Зрештою, Крит -це"найгрець-кіша Греція"! Принаймні, так вважають самі критяни.

Відпочинок на острові вирізняється насамперед благодатним кліматом і унікальною природою. Постійні бризи пом'якшують спеку, безупинно "кондиціонують" повітря і позбавляють надмірної вологості. Разом із тим Крит славиться своїм сонцем, яке не ховається за хмари триста днів на рік. Ні далека Іспанія, ні ближні Родос чи Кіпр не можуть похвалитися подібною синню і прозорістю довколишніх вод. А до того ж у нашого дивовижного острова є власна велика бухта Мірабелло, яку часто іменують Критським морем. Вода там дуже солона, завдяки чому добре "тримає" плавців і має чудові регенеративні властивості.

Критяни своєю гостинністю перевершують навіть материкових греків. їхня невід'ємна риса - любов до себе і до своєї справи. До туристів же вони ставляться із трепетом. Зовсім не рідкість - дружба між туристами і працівниками готелів, яка зав'язується після першого ж візиту на острів.

Про що мовчить Фестський диск?

Богиня зі зміями (Археологічний музей Іракліона). Критянки у мінойські часи ходили "топ-лесс". Наші туристки можуть уподібнитися їм на пляжах. Тільки не варто лякати острів'ян - у них доволі сувора мораль Історія Криту така ж розмаїта, як і його ландшафти. Саме вона й створює ореол романтики і таїни.

Уяву істориків і звичайних туристів вражають образи мінойської культури, донесені до нас величними руїнами чотирьох палаців - Кнососа, Фестоса, Закроса та Малії, віртуозно виконані фрески та численні археологічні знахідки тисячолітньої давнини. Таємниці острова не дають спокійно спати дослідникам історії. Вони гадають: чому мінойські жінки зображені в рясних, як в андалузьких танцівниць, спідницях і водночас із оголеними грудьми? Може, на Криті побутував матріархат і ці деталі підкреслювали жіночність? І може, іспанська корида - не що інше, як відгомін тутешнього культу бика та небезпечних обрядів зі стрибками над рогами могутніх тварин? Напевно, на деякі запитання міг би дати відповіді керамічний диск, вкритий стародавніми письменами,який археологи виявили на руїнах Фестського палацу. Однак тих символів не вдалося розшифрувати. Єдине зрозуміло: європейська цивілізація не мала б свого теперішнього вигляду без загадкового і неповторного Криту та його стародавніх мешканців.

Мінойська цивілізація зародилася у III тисячолітті до нашої ери на перетині шляхів між Європою, Азією та Африкою. Ту потужну й багату державу, що панувала над морями, могли знищити лише сили природи або, якщо хочете, боги. І це сталося. Близько 1450 року до нашої ери стався небачений землетрус, який знищив частину острова й підкосив під корінь саму цивілізацію.

Греки-ахейці скористалися слабкістю сусідів і зайняли Крит, а після століть міжусобних війн, 1100 року до нашої ери їх змінили дорійці. Відтоді на острові запанувала грецька культура. Але з плином часу життєвий лад тут занепадав через братовбивчі війни та зовнішні агресії. УII столітті до нашої ери островом заволоділи пірати. Анархія скінчилася лише з приходом римлян. До еллінських споруд додалися римські одеони, амфітеатри, терми та палаци, які й до сьогодні збереглися в різних куточках острова.

Після розпаду Римської імперії Крит плавно став візантійським і цілих п'ять століть благоденствував. Тут утверджувалося християнство, аж доки 824 року острів не захопили сарацини і не заснували тут незалежну державу. Саме звідси араби чинили набіги на Візантію. Лише через півтора століття Крит був звільнений. Цей другий візантійський період обірвали хрестоносці, які спробували латинізувати острів. Зрештою його продали венеційським феодалам, котрі активно торгували на морях і визискували місцевий люд. Та заразом вони принесли й відлуння Ренесансу, завдяки якому на острові виникла прославлена "критська" школа іконопису.

"Чорною смугою" в історії краю було турецьке панування, яке настало 1669 року. Критяни весь час чинили збройний спротив загарбникам, і нарешті аж у 1898-му на світ з'явилася самостійна Критська держава, а через десять років вона возз'єдналася з Грецією.

Готель "Rithimna Beach" ***** de luxe знаходиться в місті Ретимно і належить до відомої системи "Grecotel" Кожна епоха лишила тут свої сліди. Музеї Криту ведуть углиб тисячолітньої історії, аж до мінойських часів. У різних куточках острова на шанувальників старовини чекають античні амфітеатри й палаци. Понад гірськими дорогами вивищуються венеціанські вітряки, а в портах - фортеці тієї доби. У багатьох тутешніх містах збереглися візантійські церкви й собори. Суміш архітектури різних часів і народів створює неповторний колорит узбережних та гірських поселень. До зустрічі зі старовиною треба бути готовим у найнесподіваніших місцях. Селяни на своїх наділах досі знаходять давньогрецькі амфори й римські мечі. Археологи видобувають рідкісні знахідки навіть із моря. Свого часу Жак-Ів Кус-тота його команда, промиваючи прибережне дно напором води, виявили цілі поклади історичних скарбів.

І безліч унікальних пам'яток можна побачити, а деяких навіть торкнутися!

Коштовності узбережжя

На березі бухти Мірабелло - славнозвісний готель "Elounda Beach" ***** de luxe Оскільки "осягнути неосяжне" неможливо, представимо лише найпопулярніші курортні регіони, куди "Гамалія" запрошує своїх туристів. Знаходяться вони переважно на північному березі острова.

Центр курортного узбережжя - район Іракліона. Однойменне місто є адміністративним центром острова. Тут знаходиться великий аеропорт, який приймає рейси з різних куточків світу. Неподалік - загадкові й величні руїни Кноського палацу, якому близько 4500 років. Найголовніша історична цікавина міста Іракліона - Археологічний музей, один із найвідоміших у Європі. Саме в ньому можна побачити і таємничий Фестський диск, і унікальну статуетку богині з відкритими грудьми, й золоті двосічні сокири - культові символи мінойської доби. Узбережжя району багате на зручні й красиві пляжі, вишуканих обрисів бухти і туркомплекси різного класу.

"Grecotel Elounda Village" ****& quot;Родзинка" критського Сходу - район Ласиті. Це найзеленіша долина Криту і найтихіше море в бухті Мірабелло, неповторної краси заходи сонця й мальовничі гори. Чистота води - незрівнянна, дно можна споглядати з човна при глибині десятків метрів. Найнижча на Криті вологість повітря робить тутешній клімат особливо корисним для здоров'я. Панорами бухти, єдиний у Європі гай фінікових пальм Вай і печера, де, за легендою, народився Зевс, - усе це вражає уяву і зачаровує. Доповнюють чарівну картину регіону тисячі вітряків, що, ніби квіти, всіяли зелену долину.

Місто Агіос-Ніколаос - перлина району Ласиті. Знаходиться воно в бухті Мірабелло й до того ж має власну чарівну лагуну. Місто-курорт запам'ятовується химерними обрисами берегової лінії, неозорою панорамою довколишніх гір, різноликою старою та новою архітектурою. Для українських туристів Агіос-Ніколаос цікавий і в суто меркантильному аспекті: компанія "Гамалія" пропонує двотижневий відпочинок у чудовому готелі "Аполлон" лише за 550 у. о. з особи (двомісний номер із телевізором, холодильником, кондиціонером; плюс авіапереліт, трансфер і сніданки).

"Grecotel El Greco" **** у затишному місці, за 8 кілометрів від Ретимно Неподалік від Агіос-Ніколаоса знаходиться курортне сільце Елунда, навпроти якого в морі видніє острів Спіналонга з венеціанською фортецею. І в цьому мініатюрному курорті розташовані "Елунда біч" та "Елунда бей" - одні з найвідоміших у світі готелів.

Херсоніссос, відомий туристичний центр поблизу Іракліона, вважається молодіжним курортом. У районі - низка чудових готелів, у тому числі й "п'ятизіркові люкс". Херсоніссос славиться своїми ресторанами, дискотеками, нічними клубами та іншими закладами розваг. А ще в його околицях ви знайдете два відомі аквапарки, один із яких - "Ватерсіті" - вважається найбільшим у Європі. У Херсоніссосі чимало й затишних куточків для сімейного відпочинку. Готелі знаходяться просто на мальовничій прогулянковій набережній і пропонують досить недорогий та комфортний відпочинок.

Район Ретимно - це західна, гориста частина острова, найрозвиненіша в туристичному плані. Саме звідси бере початок критська індустрія відпочинку, хоча на нашому ринку ці місця відомі лише рік-два, оскільки нових п'ятизіркових готелів тут небагато. Але нині для українців Крит потроху перестає бути виключно елітним напрямком. "Гамалія" рекомендує його якраз для сімейного відпочинку. В районі Ретимно знаходяться найдовша на острові смуга пляжів - загалом понад 15 кілометрів. Саме ж місто Ретимно - надзвичайно мальовниче, у ньому добре збереглися венеціанський порт і старовинний центр із колоритними будівлями. До цього ж району належить один із найдавніших і найвідоміших курортів острова - місто Ханья, яке має власні аеро- та морський порти.

Готель "Apollon" **+ у центрі Агіос-Ніколаоса - одна з найвигідніших пропозицій Готелі Криту та їхні ціни, як і ландшафти - на всяк смак. Поруч із такими "монстрами", як "Елунда біч", де номер може коштувати тисячі доларів за тиждень, існують і цілком доступні для пересічного мандрівника. У "Гамалії" особливо виділяють готельну систему "Грекотель". Співпраця з нею - запорука успіху для будь-якої турфірми. Загалом на острові сім готелів системи - по 4 та 5 зірок. Найпримхливіший турист повертається звідти задоволеним "на всі сто". Персонал швидко і непомітно ліквідовує найменші накладки в курортному житті-бутті, виявляючи безмірну повагу й увагу до клієнта. Кожен готель має російськомовних працівників, для дітей там діють спеціальні клуби й садочки. І ціни не надто високі, порівняно з якістю сервісу (орієнтовно - 700 у. о. за два тижні з особи у двомісному номері).

На Криті є й зовсім недорогі комплекси бунгало у формі народних мазанок. Ці непоказні на перший погляд білі помешкання, повиті плющами й квітами, дарують прохолоду в найдужчу спеку. Причому вони аж ніяк не позбавлені готельного комфорту. Така сучасна "мазанка" на критському узбережжі утричі виграє перед душним готелем на гамірній набережній Афін.

Коли з'їжджає дах

Звісно, комфорт - невід'ємний атрибут критського відпочинку. Але повсюди тут пропагується і заохочується активний туризм. На узбережжях є всі умови для всілякого дайвінгу, серфінгу, яхтингу... Екскурсійні програми, пропоновані гостям острова, теж "пасивним" відпочинком не назвеш.

Кноський палац - володіння царя Міноса і прихисток страшного Мінотавра. "Рогатий" знак символізує мінойський культ бика "Гамалія" рекомендує займатися на Криті автотуризмом. Прокат машин недорогий - від 22 доларів за добу. Взяли авто - і вам доступні всі курорти. Можна з'їздити в аквапарк, відвідати Кноський палац, побачити на власні очі єдиний у Європі гай фінікових пальм Вай, де знімався рекламний ролик "Баунті" (он як - зовсім не у Новій Зеландії!), відвідати Самарійську ущелину з прямовисними стінами - найдовшу (18 км) та найвужчу (від 3 м) у Європі. І неодмінно слід завітати на південне узбережжя острова. Українські мандрівники про нього знають малувато. А шкода. У цій частині острова знаходяться фантастичної краси гори, божественні долини та дивовижні прісні озера. Тож візьміть із собою в дорогу критську бринзу, смажене курча, запашні місцеві персики і пляшку доброго червоного вина, виїдьте на один із неторканих гірських схилів, простеліть скатертину і... Як кажуть, слів немає - самі враження. До речі, сідати за кермо дозволяється, навіть випивши келих-другий вина. Ох, ці греки, улюбленці Діоніса!

Серед найулюбленіших застільних і водночас культурних розваг - програма "Критський вечір". Це народна музика, співи й танці в автентичному інтер'єрі, під смачні місцеві страви та духмяні вина. Однак головне, мабуть, не це. Коли всі добре накуш-туються вина починає з'їжджати дах... Завмирає всякий рух, стихає музика - і стеля приміщення розсувається! Ви несподівано опиняєтеся під незвичайним критським зоряним небом. На Криті воно, як і море, повітря чи кухня, не має собі подібних. Тільки пам'ятайте: вино на "Критському вечорі" дозволяється пити в необмеженій кількості, але небажано змішувати білі, рожеві й червоні сорти, бо ваш особистий дах поїде занадто швидко.

Можна (і треба) мандрувати не лише по Криту, а й з Криту - на острови. Санторин, Родос, Міконос, Діа... Кожен із них заслуговує на окрему велику розповідь і, без сумніву, вартий того, аби провести там бодай два дні. Радимо такий варіант вояжу на Крит: ви прибуваєте на свій курорт, відпочиваєте там досхочу три-чотири дні, потім вирушаєте теплоходом на Родос, згодом - на Міконос, опісля - на Скіафос, а тоді повертаєтеся на Крит і решту часу продовжуєте відкривати його красоти.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.