Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Хаща Д.І.
Матеріали I Всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції
«Сучасна економічна наука: нові гіпотези, тенденції та перспективи
розвитку». - м. Луганськ, 25-30 листопада 2013 р.

Специфіка кавового туризму на Закарпатті

Кавовий туризм - тури, що проходять помісцевостях - центрах кавового виробництва.

Кава (Kawa - назва провінції Каффа у Ефіопії) - напій, що його виготовляють зі смажених плодів (бобів) кавового дерева. Стародавній напій, який має багату історію.

Споживання кави відіграє дуже важливу роль у спілкуванні між людьми. При цьому чашка кави міцно асоціюється з моментом спокою між напруженими частинами дня або з пробудженням вранці, коли людина або залишається наодинці зі своїми думками, або неспішно розмовляє з друзями чи рідними. Саме ці соціальні моменти дали поштовх великій популярності кавового туризму [2].

Сучасний світ важко уявити без кави, адже вживання цього напою стало світовою традицією. Кожен народ має власні правила та звички у приготуванні та вживанні даного напою. Вважається, що кава у своїй популярності поступається хіба що воді.

Тому, доречним є вивчення цього аспекту особами і туризмологами, які досліджують ринок туристичних послуг.

Таке поняття як "вживання кави" існує на Закарпатті ще з часів, коли наш край входив до складу Угорського королівства, згідно з припущеннями закарпатського історика Сергія Федаки. Також він зазначає, що "кавувати" в нашому краї першими почали члени знатних родин Другетів, Перені, Довгаї, Ілошваї. Можливість смакувати кавою ще дуже довгий час була привілеєм багатих людей, тому в селах на Закарпатті приблизно до 60-х років ХХ століття мало хто куштував цей напій, хоча чули за нього всі, називаючи по-своєму "кавіль" [1].

В перші роки незалежності України кав’ярні на Закарпатті були рідкістю. Відродилися кав’ярні в Закарпатській області у 1998 році, коли було відкрито першу кав’ярню кавової фірми "Меделін", яка займалася обсмажуванням кави власноруч. Адже відомо, що в світі існує чотири ступені обсмажування кавових зерен: скандинавська (легка), віденська (середня), французька (сильна) та італійська (найбільш інтенсивна). На Закарпатті існує ще й "закарпатська" ступінь обсмажування кавових зерен, оскільки, фірма "Меделін" використовує сама свої технології у обсмажуванні та приготуванні. Згідно зі словами Фелікса Бірмана, власника цієї торгової марки, "закарпатське обсмажування надає каві особливий карамельний смак"[3].

Спеціально для туристів сьогодні організовують кавові тури, що проходять по місцевостях - центрам кавового виробництва. Туристи не тільки знайомляться з історією кавової справи, та беруть участь у дегустації напою. Туристи дають каві різні оцінки: від «м'яка» (приємна, нетерпка, майже солодка) до «жорстка» (з різким, йодистим смаком). Кавові туристи оцінюють процеси змішування, обжарки, помолу, способи приготування кави [2].

Тобто, Закарпаття має власний, так би мовити, туристичний продукт, який може запропонувати туристам під час їх перебування в цьому краї. Доречним була б розробка певного туристичного маршруту, який пов’язаний саме із історією виникнення та встановлення "закарпатської кави".

В якості сувенірів, туристам можна запропонувати власну продукцію торгової марки "Меделін", яку можна придбати безпосередньо в її кав’ярнях.

Дана тема мала б бути цікавою для осіб, які працюють в туризмі, а також, для самих туристів, оскільки продукцію фірми "Меделін" знають і за межами Закарпатської області (наприклад, в Києві теж існує кав’ярня "Меделін", куди постачають закарпатську каву).

Кавовий маршрут по Ужгороду

Маршрут розроблений для кавоманів, які бажають ознайомитися із традицією виготовлення саме закарпатської кави. Маршрут передбачає знайомство туристів із закарпатською кавою.

вул. Корзо, Ужгород

Отже, кавовий маршрут проходить через такі точки міста Ужгорода:

- Перша кав’ярня "Меделін" на площі Корятовича, 3 (початок екскурсії);
- Зупинка біля колишньої "Пурмової кав’ярні" міста Ужгорода;
- Зупинка на вул. Корзо: розповідь та загальна характеристика всіх кав’ярень міста Ужгорода (де і яку каву готують, сучасні традиції вживання кави);
- Площа Жупанатська, 3; дегустація закарпатської кави у кав’ярні "Меделін".

Екскурсія триває 1 годину 30 хвилин.

Під час дегустації кави, можна ознайомити туристів як правильно пити закарпатську каву, які різновиди кави наявні, та розповісти ексклюзивні історії про каву (з життя відомих поетів, музикантів, політичних діячів), афоризми, прислів’я.

Дана екскурсія є пізнавальною; цікава буде для людей, які захоплюються історією, а також, вивчають традиції приготування кави.

Отже, кава - напій, який знаходиться на 2-ому місці серед напоїв у світі, звичайно ж після води. Існують легенди та історії про виникнення кави; написано багато книг про цей напій. Відповідно, на сучасний день, вивчення цієї теми є не тільки актуальною, але і потрібною. Не багато країн та місцевостей може показати свої вміння у галузі приготування власної кави. Якщо ж на Закарпатті існує така можливість, то це можна використати для того, щоб привабити туристів до цього краю, збільшити рівень продажу кави і кавової продукції. Крім того, справжні любителі кави зможуть оцінити аромат "закарпатського еспрессо".

Список використаних джерел

1. Путеводитель по миру кофе // Твое здоровье, 2010. - апрель. - №4.
2. Шандор Ф.Ф. Сучасні різновиди туризму: підручник / Ф.Ф. Шандор, М.П. Кляп. - К.: Знання, 2013. - 334 с.
3. Закарпатська кавоманія [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakarpattya.net.ua/Zmi/100835-Zakarpatska-kavomaniia-U-nashykh-selakh-pro-kavu-ne-znaly-zate-pyly-kavil-iz-iachmeniu.


Booking.com

© 2002-2018 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.