Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Лиман С.І., Шумлянська Н.В.
Матеріали І Всеукраїнської науково-практичної конференції
"Модернізація економіки в умовах зростання суспільної свідомості:
людинорозмірність, духовність, партнерство, кооперація"
(м. Полтава, 1 листопада 2016 p.). - Полтава: ПУЕТ, 2016. - 231 с. - C.114-116.

Значення туристичного досвіду Коста-Ріки для розвитку туризму України

Коста-Ріка досягла високих соціально-економічних показників багато в чому завдяки розвитку екологічного туризму. У перекладі з іспанської назва «Коста-Ріка» означає «Багатий берег». Так країну назвали її відкривачі - конкістадори. Назва досить дивна для країни, яка майже немає мінеральних ресурсів для промисловості та інших стратегічних можливостей. Коста-Ріка багата лише природними ресурсами: тропічними лісами, водоспадами і вулканами. Але подібні ресурси були і в інших сусідніх країнах регіону. Наприклад, Панама і Сальвадор вирубували свої тропічні ліси і продавали деревину в США. Коста-Ріка не стала повторювати їх шлях і винищувати свою природу.

Коста-Ріка

Довгі роки Коста-Ріка заробляла продажем бананів та кави на світовому ринку, але це не приносило вагомих результатів для соціально-економічного розвитку держави.

З метою підвищення соціально-економічних показників керівництво Коста-Ріки зробило охорону природного середовища національною політикою. Тому заповідні території займають більше, ніж 27 % площі країни [4]. Для порівняння, в Україні площа природно-заповідного фонду у відсотках менше у 6 разів. Потім Коста-Ріка зайнялася активним розвитком екологічного туризму, який є однією з найприбутковіших і перспективніших галузей світового туризму.

Дохід від екологічного туризму за різними оцінками складає від 10 до 20% всього доходу від туризму світу.

Товариство екологічного туризму США дає таке визначення екологічному туризму: «Екологічний туризм - це подорожі в місця з відносно незайманою природою з метою, не порушуючи цілісності екосистем, отримати уявлення про природні і культурно-етнографічні особливості даної території. Екологічний туризм створює такі економічні умови, коли охорона природи стає вигідною місцевому населенню» [2].

Задля розвитку екологічного туризму Коста-Ріка повинна була створити необхідну туристську інфраструктуру. її зусилля досягли в цьому значних успіхів. У країні присутні такі крупні готельні мережі, як Four Seasons, Hilton, Holliday Inn, Marriot та інші. Однак тут є і невеличкі екологічні готелі, бунгало та еко-лоджи, які побудовані американцями і європейцями. Природні парки Коста-Ріки мають екологічні стежки та кваліфікованих інструкторів і гідів. У країні багато різноманітних закладів харчування (кафе, бари, ресторани). Транспортна інфраструктура відповідає світовим стандартам - в країні добре розвинені внутрішні авіаперевезення, громадський транспорт має чіткі маршрути і графіки руху. Банківська система цієї держави вважається однією з надійніших у світі.

Доходи від в'їзного екологічного туризму в Коста-Ріці стали зростати і склали більше 2,5 млрд. доларів щорічно [3]. Тому країна має високий рівень життя населення, займає перше місце серед країн Західної півкулі за тривалістю життя. Тут низький рівень злочинності. Керівництво країни відправляє молодь навчатися у провідних навчальних установах США. Всі ці показники відображають індекс людського розвитку Коста-Ріки.

За даними ООН у 2015 р. держава має дуже високий рівень індексу людського розвитку (69 місце в світі зі 188 місць). У порівнянні Україна в тому ж списку знаходиться лише на 81 місці [1].

В сучасному світі ще залишаються серйозні виклики. Це жахлива бідність, загроза військових конфліктів і внутрішніх зіткнень, значна соціальна нерівність і екологічні катастрофи, стихійні катаклізми, політична нестійкість і фінансова нестабільність. Все це створює перешкоди для повноцінної участі людей у безпечній подорожі, стабільному розвитку індустрії гостинності та людського потенціалу. Не існує прямого зв'язку між наявністю ресурсів і високим рівнем життя. Велике значення має якість використання наявного потенціалу, раціональний і далекоглядний вибір напрямів докладання трудових зусиль. Відповідна стратегія і правильна політика забезпечить динаміку економічного розвитку.

Проблемами України є те, що влада не бачить перспектив у розвитку екологічного туризму. У нашій країні не виділяється достатньо коштів для фінансування національних природних парків. Тому вони мають замалий штат співробітників на великій території. Процес скорочення заповідних частин національних природних парків поширюється. Дивним є те, що на території багатьох національних природних парків не заборонена вирубка лісів, мисливство та риболовля. Поруч з парками немає готельних підприємств, а дістатися до самих парків складно через відсутність якісних доріг. Екологічні стежки прокладені та функціонують лише у кількох національних природних парках України.

На нашу думку, створення національної програми з розвитку екологічного туризму допоможе вирішити зазначені вище проблеми із залученням іноземних інвестицій, спираючись на досвід таких світових лідерів екологічного туризму, як, наприклад, Коста-Ріка.

Список використаних джерел

1. Программа развития ООН: Индекс человеческого развития в странах мира в 2015 году [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://gtmarket.ru/news/2015/12/16/7285.
2. Арсентьева Е.И. Основные концепции и направления современного экотуризма: компаративный анализ / Е.И. Арсентьева, А.С. Кусков, Н.В. Феоктистова // Туризм и культурное наследие. Межвузовский сборник научных трудов. - 2005. - Вып.2. - С.186-205.
3. Коста-Рика. Показатели въездного туризма. Прибытия иностранных туристов в пределы национальных границ [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://knoema.ru/atlas/Коста-Рика/topics/Туризм/Показатели-въездного-туризма/Прибытия.
4. Costa Rica: economy statistics and industry repots [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.reportlinker.com/r0692/Costa-Rika-industry-repots.html.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.