Особливості оподаткування туристичного бізнесу

Розглядаючи туристичну діяльність у різних аспектах, Ви обов'язково зустрінетеся із спеціальною термінологією та навіть професійним сленгом. І для того, щоб трохи полегшити задачу висвітлення правової сторони (а точніше, податкових питань) такої специфічної галузі як туристична, варто спочатку звернутися до першоджерел.

ПДВ та туристична діяльність

оподаткування туристичного бізнесу Головним законодавчим актом, в якому визначені основні поняття у сфері туристичного бізнесу, є Закон України «Про туризм». Головними діючими особами в туристичному бізнесі є туристичні оператори (туроператори) і туристичні агенти (турагенти). Туристичні оператори - це юридичні особи, які створені відповідно до законодавства України. Для туроператорів головною діяльністю є повна організація та забезпечення створення туристичного продукту. Також туроператор займається наданням і реалізацією різних туристичних послуг. У сферу діяльності туроператора входить також посередницька діяльність із надання різноманітних послуг від осіб, які мають ліцензію на туроператорську діяльність.

Туристичні агенти - це юридичні та фізичні особи, які займаються посередницькою діяльністю з реалізації туристичного продукту туроператорів, а також різних туристичних послуг інших суб'єктів туристичної діяльності. Головним чином вони займаються виконанням посередницької діяльності з реалізації різних послуг, які в установленому порядку отримали ліцензії на туристичну діяльність. Слід відзначити той факт, що згідно ст.17 Закону про туризм туроператор може здійснювати також і турагентську діяльність, при цьому не маючи відповідної ліцензії на цю діяльність.

Розглянемо тепер один з основних податків системи оподаткування - ПДВ (податок на додану вартість). Відповідний порядок нарахування цього податку визначено в ст.8 Закону України «Про податок на додану вартість».

Щоб визначити максимальну суму, згідно з пп. 2.3.1 п.2.3 ст. 2 Закону, в розрахунок береться загальна вартість поставок туристичного продукту, а також різних туристичних послуг, наданих клієнтам як туроператором, так і турагентом. Сам порядок оподаткування ПДВ практичної діяльності туристичних операторів в першу чергу залежить від місця надання туристичних послуг. У зв'язку з такою ситуацією можна лише зазначити, що оподаткування різних операцій по поставках туристичного продукту, а також туристичних послуг з місцем їх надання на митній території України, буде здійснюватися на загальних підставах відповідно до Закону. У тих випадках, коли туристичний продукт або послуги надаються безпосередньо за межами митної території України, то основою для такого оподаткування буде винагорода, а даному випадку це буде різниця між вартістю витрат, які поніс туроператор внаслідок придбання або створення турпродукту або послуг. Вартість всіх витрат, які понесе туроператор, буде визначена як сукупність витрат, які він понесе у зв'язку замовленнями, які були отримані від юридичних або фізичних осіб.

ПДВ стосується турагентів та туроператорів по-різному

Базою для оподаткування операцій, які здійснюються турагентами, буде розмір комісійних винагород, які виплачуються туроператором або іншими постачальниками туристичних послуг. У тих випадках, коли туроператор виконує операції властиві турагенту, то ПДВ нараховується згідно з правилами, встановлених для операцій, які виконує турагент. До всього цього туроператор повинен вести окремий облік операцій залежно від порядку оподаткування:

1. Операції з поставки туристичних послуг і туристичного продукту, коли місце надання їх знаходиться на митній території України.
2. Операції з поставки туристичних послуг і туристичного продукту, коли місце надання їх знаходиться поза межами митної території України.
3. Операції з поставки різних послуг, які виконує туроператор як турагент.