Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Пастер Л.О.
Збірник матеріалів за результатами IV науково-
практичної конференції студентів та молодих вчених
«Сталий розвиток України: проблеми і перспективи».
Кам'янець-Подільський: Медобори-2006, 2016. - 230 с. - C.145-147.

Бакотський скельний монастир в системі туристичних маршрутів Поділля

У статті розкрито рекреаційно-туристичний потенціал Бакотського скельного монастиря, висвітлено роль і значення в туристичній галузі. Місце Бакотського скельного монастиря в системі туристичних маршрутів Поділля.

Ключові слова: скельний монастир, рекреація, туристична галузь, туристичний маршрут, Поділля.

Постановка проблеми. На Поділлі знаходиться велика кількість скельних (печерних) монастирів. Більша частина яких знаходиться на скелястих берегах Дністра. Свого часу їх налічувалося близько двадцяти. Найвідомішим є Бакотський скельний монастир або Михайлівський печерний монастир. На сьогодні скельні монастирі Поділля відроджуються і стають духовними обителями для тисяч християн, які здійснюють паломницькі походи та екскурсії. Бакотський скельний монастир є невід'ємною частиною туристичних маршрутів Поділля.

Аналіз досліджень і публікацій. Бакотський скельний монастир описували і досліджували багато відомих дослідників: В. Антонович [1; 2], О. Баженов [3], І. Винокур [4], П. Горішній [5], Е. Сицинський [6], К. Широцький [7] в XIX - початок XX ст. Найбільш вагомий внесок у дослідженні належить Євтиму Сіцінському. Сучасні дослідники сакральних об'єктів Поділля є І. Винокур, П. Горішній та ін. подали опис Бакотського і Бушанського скельних монастирів. Проте чіткого дослідження Бакотського скельного монастиря в системі туристичних маршрутів Поділля не було.

Метою даного дослідження є рекреаційно-туристичний потенціал Бакотського скельного монастиря і його роль в системі туристичних маршрутів Поділля.

Результати дослідження. Бакота у перекладі з давньоруської мови означає бажане, прекрасне місце. Знаходиться воно на березі Дністра - на території Національного природного парку «Подільські Товтри». Бакота - стародавня столиця «Русі Дольної» - так називали у XIII-XIV ст. територію між Дністром і Південним Бугом, яка у XIII ст. входила до складу Галицько-Волинського князівства. Галицько-Волинський літопис відзначає, що в епоху Київської Русі Бакота була важливим торговим портом на Дністрі. З XIV ст. Бакота також стає відомою своїм скельно-печерних монастирем, який вперше згадується в київських літописах 1362, як «давно існуючий». Засновником монастиря був преподобний старець Антоній (засновник Києво-Печерської Лаври) [8, с.6].

Місце розташування скельного монастиря пов'язано з урочищем «Монастирисько», що розташовано на Білій горі, на південно-східній околиці Бакоти. Біла гора підноситься над лівим берегом Дністра на 120-130 м. Вона займає площу понад 2 га. і являє собою вапнякову скелю, яка особливо добре виділяється на висоті біля 50 м. На вершині Білої гори серед скель розташована печера, яка опускається своєрідним «гвинтовим» ходом. У нижньому оберті гвинта цієї печери знаходилося дві невеликі келії [9, с.67-69].

Бакотський скельний монастир

Монастир стояв за кілометр від дитинця давньоруського міста Бакота. Найближчими аналогами для такого розміщення є Єлецький монастир у Чернігові та Спаський монастир у Новгороді-Сіверському, а також монастирі довкола Галича.

Бакота - один з найбільш недооцінених туристичних об'єктів України. Попри те, що вона входить до більшості туристичних рейтингів України, про неї знають одиниці, ще менше її бачило на власні очі.

Хто був на Поділлі, а не бачив Бакоти, то можна зачислити до категорії людей, які були в Римі, а не бачили Колізей. На Дністрі, за 55 км від залізничної станції Кам'янець-Подільський на території Національного природного парку «Подільські Товтри», знаходиться шматочок раю - Бакота.

Бакотська затока - місце де коли існувало с Бакота, яке було затоплене в зв'язку з будівництвом Дністровської ГЕС у 1981 році. Зараз Бакотська затока є водно-болотним угіддям міжнародного значення, яке офіційно визнане Рамсарською конвенцією. Багато років затока користується популярністю серед шанувальників активного відпочинку та єднання з природою. Кожного року безліч туристів приїжджають сюди щоб відпочити, поселяються в наметовому містечку та ходять в походи та екскурсії. Проте, від недавнього часу на території Бакоти з'явилася нова туристична база на які розташовані так звані сімейні трейлери на 2 - 5 осіб. Власники цієї бази запевняють, що на її території біля кожного трейлера знаходиться також стіл, стільці та рукомийник з чистою водою, а сама база оснащена електроенергією. Також наголошується на демократичності цін та комфортності проживання у цих трейлерах. Крім того, всі бажаючі можуть замовити екскурсію на катері до скельного монастиря, прогулянку по р. Дністер на катамарані чи кораблі [10].

Роль і значення Бакотського скельного монастиря в туризмі нашого регіону є безцінною. Мальовнича природа національного природного парку «Подільські Товтри», на території якого знаходиться Бакота, приваблює сюди тисячі паломників та туристів. Бакота перетворилася на місце масового паломництва. На свято Маковея звідусіль з'їжджаються миряни і духовенство до монастиря, де проводиться богослужіння.

Бакоту включають у такі туристичні тури:

- "Дністровська Рів'єра": Устя - Врублівці - Бакота - с. Завалля (печера "Атлантида");
- Київ - Бакота - Нирків - Русилів;
- Кам'янець-Подільський - Бакота - Хотин - Кривче;
- Кам'янець-Подільський - Бакота;
- Кам'янець-Подільський - Грушка - Бакота - Колодієвка - Демшин -Китайгород - Баговиця - Мала Слобідка - Панівці - каньйон Смотрича - Кам'янець-Подільський;
- Львів - Тернопіль - Чернівці - Хотин - Кам'янець - Подільский -Бакота - Кременець - Почаїв - Підгірці - Львів.

Все найбільшою популярності набирає велотуризм. Туристи самі прокладають маршрут через туристичні місця Поділля [11].

Отже, скельний монастир у Бакоті є унікальною пам'яткою культури нашого народу. Розташування монастиря на берегах Дністра буде завжди приваблювати не лише людей релігійних, але й звичайних туристів, дивуючи й захоплюючи їх своєю загадковістю та незвичною величністю.

Висновки. Таким чином, визначними пам'ятками Бакоти є залишки скельно-печерного монастиря. Біла скеля, в якій знаходився монастир, зачаровує своїм виглядом Бакотську затоку. Православний Бакотський Михайлівський монастир функціонував протягом 300 років, з середини XII до середини XV ст. Він є найбільшим і найкраще збереженим серед усіх печерних монастирів Подністров'я і найдавнішою пам'яткою поширення православ'я на Поділлі. Бакотський скельних монастир має важливе значення для розвитку паломництва, релігійного туризму та бути невід'ємною частиною в системі туристичних маршрутів Поділля.

Хто не був - той буде, хто був - не забуде, цей загадковий монастир (Бакотський Свято-Михайлівський печерний монастир)

Список використаних джерел

1. Антонович В.Б. О сакральных пещерах на берегу Днестра в Подольськой губернии. - Одесса, 1886.
2. Антонович В.Б. Бакотський скальний монастирь // Киевская старина. - 1891. - Октябрь. - С.108-116.
3. Баженов О.Л. Щодо формування території Пониззя в ІХ-ХШ ст. // Матеріали XI Подільської історико-краєзнавчої конференції / Ред. кол.: Завальнкж О.М., Баженов Л.В., Винокур І.С. та ін. - Кам'янець-Подільський: Оіюм, 2004. - С.138-147.
4. Винокур І., Горішній П. Бакота: столиця давньоруського Пониззя. - Кам'янець-Подільський: Центр поділлєзнавства, 1994. - 363 с.
5. Горішний П.А. Розкопки в селах Бакота на Днестрі // АО. - 1975. - С.268-269;
6. Сецинский Е. Бакота, древняя столица Понизья / Е.И. Сецинский. - Каменец-Подольський, 1899. - 316 с.
7. Широцький К. На руїнах Бакоти (з подорожніх вражень) / Кость Широцький // Літературно-науковий вісник. - Львів, 1912. - кн.1. - 243 с.
8. Винокур І.С. Скельний печерний монастир: Бакота. Столиця давньоруського Пониззя / І.С. Винокур, П.А. Горішний. - Кам'янець-Подільський: Центр Поділлєзнавства, 1994.
9. Широцький К. На руїнах Бакоти (з подорожніх вражень) / Кость Широцький / Літературно-науковий вісник. - Львів, 1912. - кн 1. - 243 с.
10. Трембіцький А. Історія подільських монастирів: проблеми досліджень / А. Трембіцький // Пам'ять століть. - 2006. - №2. - С. 62-69.
11. Відпочинок у Бакоті [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://bakota.com.ua/.
12. Національний природний парк «Подільські Товтри». Офіційна веб сторінка [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.tovtry.com/ua/info/index.html.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал     каталог туристических сайтов
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.