Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Перетятко І.І.
Перехідні економічні системи. - 2001. - Вип.4. - C.297-299.

Рекреаційні ресурси України та проблеми їх раціонального використання

Обов'язок кожної держави - забезпечення якомога кращих умов для відпочинку та лікування громадян, саме тому роль рекреаційного комплексу зростає.

Україна має усі потенційні можливості для розвитку власного рекреаційного комплексу. До них можна віднести бальнеологічні, кліматичні, ландшафтні, пляжні та розпізнавальні відпочинкові системи.

Характеризуючи український лікувальний комплекс вод, слід згадати про місця розташування їх джерел, це, насамперед, Львівська область (Трускавець, Східниця, Моршин, Немирів).

Україна відома своїми багатими запасами лікувальних грязей (озекрит Бориславського родовища; сульфідні грязі у Куяльницькому, Шаболатському, Черкаському родовищах; торфові грязі у Львівській області).

У рекреаційних ресурсах України важливу роль відіграє лісова та лікувальна рослинність. Проте через вплив Чорнобильської АЕС ресурси Полісся використовуються недостатньо. Натомість у Закарпатській, Київській, Житомирській, Черкаській областях ліси виконують функції водорегулювання, водоохорони, грунтозахисту. Найбільшу цінність мають Шацькі озера. Рекреаційні ресурси лісостепової зони є дуже перспективними для формування санаторно-курортного комплексу та в плані їх господарського використання.

Пляжі України забезпечують існування курортів на берегах морів, річок, озер, які оздоровлюють населенля і підвищують національний дохід найвідоміших курорт: Аркадія, Алушта, Ялта, Блакитна затока, Великий фонтан, Чорноморка. Ці відпочинкові комплекси Чорного та Азовського морів спеціалізуються на лікуванні захворювань органів руху, нервової системи, жіночих статевих органів.

Курортні господарства Карпат приваблюють людей у будь-яку пору року. Вони славляться лікуванням захворювань органів залози, цукрового діабету. Надзвичайнії корисними є вуглекисні води верхів'їв Чорного Черемошу, родовища торфових лікуші льних грязей, мінеральні води.

Інтегральна оцінка потенціалу лікування, рекреації і туризму є однією з найбільших в Україні.

Яскравим прикладом курортно-рекреаційного комплексу України є найбільший у Європі курорт Трускавець (Львівська область).

курорт Трускавець

Курорт, враховуючи інфраструктуру, природні та економічні особливості, сьогодні є підготовленим об'єктом для надання йому статусу комплексної економічної зони. Зміна існуючих форм курортної діяльності шляхом надання Трускавцю особливого режиму сприяння дійсно дозволить в короткий термін вийти на європейський рівень і стати курортом, здатним ефективно розвиватися в конкурентних умовах.

Необхідно суттєво збільшити надходження коштів у місцевий бюджет і використати їх для подальшого оновлення основних засобів соціальної інфраструктури міста та створення належного сервісу.

Трускавець є найстарішим курортом в Україні, зараз йому 173 роки. Територія 20 км2. Виняткова цінність регіону - джерела лікувальних мінеральних вод ("Нафту-ся", "Юзя", "Трускавецька", "Марія").

На території міста розміщені палаци культури, музеї, бібліотеки, кінотеатри. Лікуванням та оздоровленням людей на курорті займаються майже тисяча висококваліфікованих лікарів різних спеціальностей. На базі курорту створені і працюють ряд науково-дослідних установ та лабораторій. Систематично в місті-курорті проводяться міжнародні і регіональні науково-практичні конференції.

Тут лікують людей з хронічними патологіями печінки, нирок, травних шляхів. Нині місто-курорт Трускавець став одним із найкрупніших в індустрії здоров'я України. Сюди щорічно приїжджають на лікування та оздоровлення сотні тисяч людей.

Отже, Україна мак потужний рекреаційний комплекс, проте розвиток комплексу стимулюється низкою проблеми, як от підвищення пропускної здатності рекреаційного господарства, нерівномірність його використання, тобто сезонність, тощо.

Нерозв'язаною залишається проблема територіальності розміщення рекреаційного природокористування.

Аналізуючи рекреаційну зону України, необхідно зазначити, що на території нашої держави знаходяться численні санаторії та пансіонати з відпочинковими та лікувальними якостями; будинки відпочинку, бази та інші заклади. Станом на 1998 рік н Україні діє 155768 санаторіїв та пансіонатів з лікуванням та 77408 будинків та пансіонатів відпочинку; з них у Львівській області 20360 та 94 відповідно; в Одеській області - 5416 та 3204. В цей час найменшою густиною відпочинкових закладів характеризується Кіровоградська, Сумська, Чернівецька область.

Література

1. Заставний Ф.Д. Географія України у 2-х книжках. - Львів: Світ, 1994.
2. Розміщення продуктивних сил: Підручник / В.В. Ковалевський, О.Л. Михайлюк, В.Ф. Семенов та ін. - К.: Знання, КО0, 1998. - 546 с.
3. Географія України: Підручник / П.О. Масляк, П.Х. Шиліченко та ін. - К.: Зодіак - Еко, 1997. 432с.
4. Географія України: Підручник / А.Й. Сиротенко та ін. - К.: Освіта, 1994 - 223с.
5. Мокій А. Ретроспективна оцінка продуктивних сил західного регіону. - Львів, 1997. - 334 с.
6. Соціально-економічні та екологічні проблеми розвитку адміністративних районів. Наукові доповіді міжнародної науково-практичної конференції (м. Тернопіль, 17-18 квітня 1997 р.) У трьох частинах / Інститут регіональних досліджень НАН України. - Львів, 1997. - С.287, 245, 169.
7. Статистичний щорічник України за 1998 рік / Держкомстат України; За ред. Осадченка; Відп. за вип. В.А. Головко. - К.: Техніка, 1999.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал     каталог туристических сайтов
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.