Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Михайло Савула
Місто. - Жовтень 2004 р. - С.104-108.

Бамберг - найкомфортніше місто

Бамберг Бамберг - місто німецької мрії? Так! За інформацією з Інтернету, це підтвердили результати опитування громадської думки. Але що це означає? Опитування, влаштоване провідним німецьким журналом, провадили серед представників усіх вікових груп у 115 містах Німеччини. Учасники цього проекту мусили оцінити умови життя у своїх містах за певними критеріями. Виявилося, що більш за інших задоволені своїм життям і своїм містом мешканці Бамберга. Навіть цілком ймовірно, що, попиваючи своє знамените бамберзьке пиво із присмаком диму букових полін, вони, як і львів'яни, люблять мугикати пісеньку: „Ну де ще так добре у світі живуть? Тільки в Бамберзі!"

Бамберг Коли блукаєш звивистими вуличками Бамберга в пошуках чогось такого, до чого не всім туристам є діло (скажімо, не віталістичної скульптури Ботерро, а будинку під жовто-блакитним гербом із раком, з наріжного вікна якого визирав свого часу автор „Феноменології духу" абощо), то щось невідчепно навіює тобі, що от саме таким брукованим площам, фахверковим будинкам, місточкам, млинам, винним і пивним погрібцям пасувало б слугувати ілюстраціями до новел Гофмана. І за кілька кроків інтуїтивне упізнавання справджується: його й справді зустрінеш неподалік із течкою нот під пахвою - письменник у сурдуті й циліндрі та... з котом на плечі. Невеличкий бронзовий пам'ятник великій людині! Ми ж бо звикли до оберненої пропорційності.

Бамберг Варто тільки вийти на Шіллерпляц, як в око впаде мініатюрний, лише на два вікна (можливо, через те й примітний) триповерховий будиночок із мансардою та лаконічною меморіальною таблицею, яка сповіщає, що тут, під 26-м номером, упродовж 1808-1813 років жив і творив Гофман. Навіть коли двері зачинені, й до Гофманового помешкання не увійти, можна зазирнути крізь шибку й побачити письмовий стіл, на якому перо, каламар і недописаний рукопис неначе чекають на автора, який ось ніби щойно вийшов перейтися містом. До речі, з Гофманом можна запросто посусідитися: на будинку поряд велетенський транспарант запитує: "Хочете стати сусідами Гофмана?". Будинок продають. Тут може бути ательє чи крамничка, нагорі - помешкання.

Оскільки Бамберг повністю зберіг історичну центральну частину міста, то цій зоні ЮНЕСКО 1993 року надало статус об'єкта світової культурної спадщини. Та на відміну від українського Львова, який 5 років опісля також увійшов до цього Переліку ЮНЕСКО, старовину в Бамберзі плекають. Казково мальовниче місто, яке, як і Львів, розляглося межи семи пагорбів, зібрало добірну колекцію пам'яток різних архітектурних стилів, та найбільше пишного бароко. Тут навіть готичну ратушу у XVIII столітті зодягнули в бароковий фасад...

Бамберг Як місто в місті, у Бамберзі виокремлений грандіозний єпископський квартал. Відколи цісар Генріх Другий 1007 року заснував тут єпископат, місто зробилося твердинею Католицької Церкви. Місцевий єпископ навіть був обраний Папою Римським (Климент II)! Окрім того, після побудови тут цісарського палацу-резиденції, Бамберг став ще й імператорською столицею. Тепер у новій резиденції - музей з відновленими інтер'єрами палацу, а у внутрішньому парку на терасі, з якої відкривається чудова панорама на місто, розбитий славнозвісний Rosengarten - "Сад троянд", оздоблений рококовими скульптурами. На тій же площі, куди виходить фасад резиденції, розташовано одну з найкрасивіших архітектурних пам'яток Середньовіччя - романсько-готичний Бамберзький собор 1237 року. Без угаву над його чотирма шпилястими вежами низько пролітають реактивні винищувачі (зовсім поряд - військове летовище НАТО). Та за різьбленим порталом у соборі панує тиша. Особливо у крипті, де покояться папські та монарші останки. Незворушний і Бамберзький вершник (1230) - скульптура собору що стала символом міста. А катехизація дошкільнят, що проходить у катедрі у формі доступної дітям гри з елементами ... фіззарядки, змушує повірити не тільки в славне минуле, а й у майбутнє цього католицького центру.

Бамберг Не до порівняння із тим же Львовом, Бамбергу пощастило з водою (і в кранах, і у водоймах): тут тобі й кілька рукавів Регніца, й канал Майн-Дунай із дикими качками в очеретах. То ж і не дивно, що найзвичніший променад у Бамберзі - мостами й набережними, а багато мешканців, окрім звиклого ровера чи авто, мають іще й моторні човни. Потрібно тільки вийти з дому не через парадні двері, а через садову хвіртку до берега, - і мчи собі катером. Через це туристичні путівники охрестили Бамберг північною Венецією. Я б, може, вважав такі асоціації надміру пафосними, коли б на власні очі не побачив прекрасну чорно-золоту гондолу, достеменно таку, яку Венеції! Вона гойдалася на хвилях біля кам'яної набережної поблизу старовинних вантажних кранів, система блоків яких дозволяла складати важкі вантажі до баржевих трюмів. Власник гондоли не без гордощів повідомив, що ось 9 років тому купив цей екзотичний човен за ціною авто високого класу саме у Венеції й не шкодує...

Бамберг У Бамберзі можна придбати не лише будинок по сусідству з меморіальним Гофмановим, а й, скажімо, твір Сальвадора Далі! Виявилося, що й це зробити можна завиграшки. Того літа місто буквально марило Далі, спека матеріалізувала його оплилі образи, а сам він був на прапорах, транспарантах, афішах. Стрілка його вусів, вимальована на асфальті, вказувала напрям до вілли Дессауер, де виставляли малюнки, літературні твори й книжкову графіку основоположника сюрреалізму з приватної колекції, та до галереї Ріхарда Маєра - провідного далізнавця, який не тільки колекціонує та вивчає твори художника, а й торгує підписними примірниками, внесеними до каталогів...

Нерухомість і мистецтво - класичне капіталовкладення, однак не придбав ні того, ні іншого: обмежився тим, що кинув із мосту побіля ратуші монетку з тризубом. Після побаченого в цьому найгармонійнішому місті Німеччини (таким, за соціологічним опитуванням, Бамберг вважають самі його мешканці) хто ж не схоче ще раз сюди повернутися? Адже це франконське місто - приклад того, якими по-сучасному комфортними можуть бути старовинні мури, дбайливо реставровані й перетворені на об'єкти прибуткового туристичного бізнесу, як того вимагає ЮНЕСКО від міст із Переліку світової спадщини.

Фото автора
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.