Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Котляр А.І.

Державне регулювання та розвиток туристичної галузі України

21.11.2013

Сучасні умови господарювання вимагають пошуку шляхів підвищення ефективності діяльності окремих галузей національного господарства, регіонів і держави в цілому. В даному аспекті особливої уваги заслуговує сфера туризму, що є однією з найбільш перспективних, динамічних і прибуткових галузей світового господарства, акумулює наявний природно-рекреаційний потенціал, професійне використання якого створює можливості для отримання значних прибутків. Її розвиток потребує регулювання та підтримки з боку держави, адже ринкові відносини, жорстка конкуренція вимагають вирішення нових завдань, адекватного реагування держави на значні зміни як зовнішнього, так і внутрішнього середовищ, врахування специфіки функціонування організацій індустрії туризму. Тому великого значення набуває активна політика держави щодо підтримки та розбудови туристичної сфери, розвитку туристичної інфраструктури, створення умов для підвищення привабливості регіонів для іноземних і внутрішніх туристів, поліпшення якості туристичних послуг, забезпечення їх комплексності.

В Україні головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сфері туризму і діяльності курортів є Міністерство інфраструктури (Мінінфраструктури).

Згідно з чинним законодавством у сфері туризму Мінінфраструктури України виконує такі функції:

- затверджує перелік і форму подання відомостей, що включаються до Державного кадастру природних територій курортів;
- затверджує перелік посад фахівців туристичного супроводу, кваліфікаційні вимоги до них;
- затверджує інструкцію щодо порядку ведення Державного кадастру природних територій курортів, визначення складу його даних, порядку обміну інформацією й вирішення інших питань;
- затверджує порядок видачі дозволів на право здійснення туристичного супроводу;
- затверджує порядок оформлення ваучера на надання туристичних послуг та його використання;
- розробляє та затверджує форму свідоцтва про встановлення категорії готелю;
- затверджує правила користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг [3].

Державне агентство України з туризму та курортів (Держтуризмкурорт України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем’єр-міністра України та Міністра інфраструктури України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері туризму та курортів [4].

Основними завданнями Держтуризмкурорту України є реалізація державної політики у сфері туризму та курортів, а також внесення пропозицій Віце-прем’єр-міністру України та Міністру інфраструктури України щодо її формування.

За оцінкою Всесвітньої туристичної організації при ООН Україна займає 9-те місце в Європі за кількістю туристів, що її відвідують. Тому основною метою національної державної політики є збільшення кількості туристів, що відвідають країну до 2022 року до 50 млн. осіб на рік, а також приділення особливої уваги розвитку внутрішнього туризму [2].

Україна цікава світу. Зокрема, за версією одного з провідних світових туристичних порталів «Tripadvisor» у рейтингу привабливих туристичних напрямків у 2012 р. Київ посів перше місце в Європі і третє у світі; у журналі «National Geographic» Крим посів перше місце в світі серед «20 місць які потрібно побачити» у 2013 р.; Львів за версією видання «Lonely Planet» займає друге місце в рейтингу кращих місць для вікенду в Європі [1].

Підвищенню іміджу нашої країни сприяють культурні події та спортивні свята світового рівня. Наприклад, на початку 2013 р. дерев’яні церкви Карпатського регіону та Древнє місто Херсонес Таврійський було включено до списку Світової культурної спадщини ЮНЕСКО. У серпні 2013 р. в Києві пройшов Юнацький Чемпіонат Європи з баскетболу, а в 2015 р. Україна прийматиме ЄвроБаскет-2015 р. У грудні 2013 р. Україна вперше очікує надання Петриківському розпису статусу Всесвітньої нематеріальної спадщини та змагатиметься за право проведення Зимових Олімпійських Ігор-2022 року. Тому, подорожуючи країною, наші співвітчизники та гості повинні не тільки бачити, яка унікальна й красива наша рідна земля, а й отримувати якісний сервіс. Адже сьогодні туризм - це не тільки якесь гарне місце, це, перш за все, сервіс, що складається з наявності готелів, доріг, досвідченого персоналу, достатньої інформації в мережі Інтернет і у туроператорів.

Для досягнення цієї мети необхідно зосереджувати інвестиції на найбільш привабливих туристичних напрямках та його видах, зважати на особливості конкретної території, планомірно й ефективно використовувати ресурси. Наприклад, промислові регіони можуть розвивати індустріальний туризм і запрошувати на потужні культурні та музичні заходи. У Криму доцільно створювати інфраструктуру для цілодобового відпочинку та здійснювати диверсифікацію послуг, наприклад, розвивати гірський та спелеотуризм.

1 серпня на засіданні Кабінету Міністрів України було схвалено «Концепцію розвитку туризму та курортів до 2022 року» та розпорядженням від 1 серпня 2013 №638 «Про схвалення Концепції Державної цільової програми розвитку туризму та курортів на період до 2022 року» доручено Державному агентству з туризму та курортів до кінця 2013 року розробити програму [1].

У рамках реалізації Концепції українське законодавство у сфері туризму і курортів має бути приведено у відповідність із європейськими нормами. Туристи мають бути впевнені, що сервіс відповідає кількості «зірок» так само, як у будь-якій країні Європи. До 2022 р. кількість робочих місці в туризмі має збільшитися в 2,5 разадо 1 млн робочих місць. Це особливо важливо для Західної України, адже багато українців мають досвід роботи в туристичній галузі за кордоном, тому держава повинна створити умови для їх повернення в Україну.

У Концепції розвитку туризму закладено принцип доступності до об'єктів туристичної та курортної інфраструктури для людей з обмеженими можливостями. Це європейський принцип, який сьогодні впроваджується в Україні

Крім того, у Державній цільовій програмі має бути передбачено створення системи розповсюдження інформації про туристичні можливості України та підвищення безпеки туристів. Програма також повинна включати заходи з дерегуляції туристичної діяльності, а також вдосконалення статистичної звітності щодо оцінки функціонування галузі на основі використання методик Всесвітньої туристичної організації при ООН (ЮНВТО).

Важливою складовою розвитку туризму в Україні є взаємодія з іншими країнами. Наприклад, розвиток круїзного туризму в акваторії Чорного моря, організація авіасполучення, організація спільних туристичних маршрутів в прикордонних територіях. Вже сьогодні Україною сусіднім державам запропоновано концепцію партнерства щодо розвитку туристичної галузі.

З 10 по 12 жовтня 2013 р. в Україні буде проведено Міжнародний туристичний форум. У ньому візьмуть участь генеральний секретар Всесвітньої туристичної організації при ООН Талеб Рафаі, міністри туризму країн Туреччини, Грузії, Росії, Греції, Болгарії, Вірменії, Азербайджану, Албанії, Молдови, Румунії та Сербії. Всі ці країни входять до Організації Чорноморського Економічного співробітництва. Із липня 2013 року по липень

2015 році Україна очолює робочу групу з туризму цієї європейської організації. Туристична галузь постійно розвивається. І основні завдання органів державного управління в цій сфері - встановлення правового поля на ринку послуг, здійснення контролю щодо їх виконання, надання всебічної допомоги тим підприємствам, що розвивають внутрішній та в’їзний туризм, просування інформації про туристичний продукт у світі.

Список використаних джерел

1. Концепція Державної цільової програми розвитку туризму та курортів на період до 2022 року [Електрон. ресурс] / Офіційний сайт Верховної Ради України. - Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/638-2013-р
2. Compendium of Tourism Statistics - 2013 edition [Електрон. ресурс]. - Режим доступу: http://statistics.unwto.org/en/publication/compendium-tourism-statistics-2013-edition.
3. Положення про Міністерство інфраструктури України затверджене Указом Президента України від 12 травня 2011 року №581/2011 [Електрон. ресурс] / Офіційний сайт Президента України. - Режим доступу: http://www.president.gov.ua/ru/documents/13569.html.
4. Положення про Державне агентство України з туризму та курортів затверджене Указом Президента України від 12 травня 2011 року №444/2011 [Електрон. ресурс] / Офіційний сайт Верховної Ради України. - Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/444/2011.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.