Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Олена Міхо
Збірник матеріалів V Міжнародної науково-практичної конференції
«Туризм та зближення культур». - Київ, 3 листопада 2011 р. - C.292-299.

Сучасні аспекти розвитку SPA-туризму

Актуальність дослідження. Ритм життя сучасної людини, значне зростання інформаційного навантаження, постійне психічне напруження та ряд інших факторів призвели до зростання необхідності оздоровлення під час відпочинку. Сучасні SPA-технології сприяють цілісному оздоровленню, зняттю стресів повсякденного життя, спрямовані на гармонізацію «тіла, розуму й духу» людини. Саме тому SPA-індустрія визначається як лідируючий напрям в оздоровчому туризмі. Міжнародний досвід розвитку SPA-індустрії є перспективним для використанням в Україні з метою збільшення кількості туристів, метою яких є оздоровлення та лікування.

Виклад основного матеріалу. З найдавніших часів суспільство використовувало водні природні ресурси для оздоровлення. Гіппократ, батько медицини, був першим, хто сказав «природа лікує хвороби». Культура купання триває вже понад дві тисячі років. Початки курортного туризму слід шукати в Стародавній Греції, де люди відправлялися до джерел мінеральної води на острів Евбея. Перші курорти, пов’язані з використанням мінеральної води та будівництвом терм, заснували римляни. Багато з них функціонують і зараз: Аква Каліда - сучасний курорт Віши у Франції, Аква Гельветика - сучасний Баден у Швейцарії, Аква Геркули - сучасний Байле Геркулане у Румунії. Проте справжній курортний туризм виник у XVIII ст. Подорожі «на води» стали популярними серед соціальної еліти всієї Європи. Найбільш відомі та популярні місцевості - Бас (Англія), Спа (Бельгія), Баден-Баден (Німеччина), Евіан (Франція) - відвідують кілька десятків тисяч гостей на рік. В той же час з’явилися й перші правові документи, що встановлюють принципи створення і функціонування курортів [1, с.29].

З початком розвитку залізничних перевезень на початку ХІХ ст. курортний туризм отримав подальший розвиток. Покращення транспортної доступності призвело до значного зростання кількості відвідувачів курортів, в тому числі іноземних туристів. Самими популярними європейськими курортами в цей час стають Бад Хомбург, Сопот, Свиноустьє (Німеччина), Карлови Вари, Бад Ішль, Криниця, Закопане (Австрія). Своєрідна демократизація курортів відбулась у ХХ ст. - після першої та особливо після другої світової війни серед клієнтів санаторіїв були представники всіх соціальних верств. Наступний ключовий момент розвитку курортів припадає на кінець ХХ ст. До цього часу необхідною умовою створення та успішного розвитку курорту була наявність певних природних ресурсів, що мають лікувальні властивості. В сучасних умовах наявність таких природних багатств вже не є обов’язковою. Зокрема, оздоровчі функції можна забезпечити за допомогою використання штучної мінеральної води - проект Thermae 2000. Термін курортний туризм все частіше заміняють оздоровчим, який розуміють як «будь-який вид діяльності, внаслідок якого покращується здоров’я туриста та членів його сім’ї» [1, с.31].

В межах цього виду туризму виділяють два підвиди: подорожі з метою відпочинку і догляду за тілом та подорожі, що спрямовані на «зцілення духу», досягнення духовного блаженства. У відповідності до нових тенденцій змінюються уявлення про курорт як місце відпочинку людей похилого віку. Сучасні курорти стають скоріше лікувально-рекреаційним центрами, де більше уваги приділяється профілактиці хвороб, а не їх лікуванню. Відновленню фізичних та психічних сил людини відбувається як завдяки водним процедурам, так і завдяки активному відпочинку (теніс, сквош, гольф, кінні прогулянки, аквааеробіка тощо). Поруч з традиційним санаторіями будуються ексклюзивні готелі типу resort & spa, що мають сучасну рекреаційну базу та пропонують клієнтам розміщення в комплексі із лікувальними та косметичними процедурами. В програми турподорожей можуть бути включені різноманітні програми - схуднення, догляду за тілом, очищення організму, релаксації, східної медитації та інші. Типові лікувальні процедури доповнюються сеансами арома- і світло терапії, різноманітними варіантами саун, масажів, альготерапією, ультразвуковою та кисневою терапією, йогою, Аюрведою.

В сучасному суспільстві давні традиції отримали розвиток в СПА-індустрії. Існує кілька версій щодо його походження терміну SPA. Перша - історична, за якою SPA - це абревіатура від латинської «Sanus per Aquam» або «Sаnitas pro Aqua», що в перекладі з латини означає «здоров’я за допомогою води» або «здоров’я через воду». Таке поняття було відомо ще за часів Стародавнього Риму, де для лікування недуг використовували термальні джерела і термальні ванни. Друга версія - географічна: назва SPA пішла від назви невеличкого бельгійського містечка Спа, де розташований славнозвісний водний курорт. Сюди аристократи з усієї Європи і царської Росії їздили «на води». Сучасне розуміння SPA значно ширше.

SPA - комплексна система оздоровлення і релаксації, що надає можливість швидкого та ефективного відновлення психофізичної енергії, зняття стресу, покращення показників роботи серцево-судинної і нервової системи, стимулювання процесів виведення з організму токсинів.

Дослідження Міжнародної Асоціації SPA (ISPA) в США за 2010 р. підтверджують позитивні довгострокові тенденції збільшення прибутковості та загальної кількості відвідувачів. В дослідженнях, що проводились під керівництвом Pricewaterhouse Coopers (PwC), було проаналізовано попит та пропозицію [2, с.34; 3, с.38].

Таблиця 1

Динаміка показників розвитку SPA-індустрії
Показники 1999-2000 рр. 2009 р. (на кінець року) 2010 р. (на кінець року)
1. Загальний прибуток в SPA-індустрії (млрд. дол.) 4,2 12,3 12,8
2. Кількість об’єктів, що надають SPA-послуги 4 000 20 600 19 900
3. Кількість відвідувачів (млн.) - 143 150
4. Кількість робочих місць 125 000 332 000 338 600

Джерело: е-журнал «SPA Business».

Швидкий розвиток, який демонструє SPA-індустрія останнім часом призвів до появи кількох напрямів: SPA-дестинації, SPA-курорти, медичний Wellness&SPA, медичний косметичний SPA, FEMI SPA, весільний SPA, холістичний SPA, денний SPA, круїзний SPA, мобільний SPA. Найбільш повну класифікацію об’єктів SPA запропонував європейський центр вивчення й пропаганди курортів і водних джерел ISPA Europe:

1. Комплексні SPA;
2. Медичні SPA;
3. SPA - мінеральні води (класика з «бельгійських» часів);
4. Готельні SPA;
5. Клубні SPA;
6. Одноденні (денні) SPA (Day SPA);
7. Круїзний SPA (морські, річкові, озерні та ін.)

Міжнародна асоціація SPA провела аналіз різних SPA-об’єктів в США за кількома параметрами: рівень прибутку, кількість відвідувачів, кількість робочих місць [3, с.38].

Таблиця 2

Середні показники за видами SPA в США (в середньому на один об’єкт)
Показники Середній показник для всіх видів Денний SPA (Day SPA) Медичний SPA Курортний

SPA
Інші види
1. Прибуток (тис. дол.) 300 245 437 850 550
2. Кількість відвідувачів (тис.) 3,616 3,500 2,500 9,000 5,050
3. Кількість робочих місць 7 5 5 21 15

SPA-дестинації - курорти, на яких окрім традиційного медичного лікування, спрямованого на фізичну реабілітацію, пропонуються інші види індивідуально підготовлених програм. Формування SPA-дестинації відбувається завдяки специфічним природним ресурсам або унікальним лікувальним практикам, які забезпечують популярність країни серед користувачів SPA-послуг. Так, наприклад, аюрведичні процедури найбільше привабливі в Індії, таласотерапія - на морському узбережжі тощо. Рейтинг найбільш привабливих SPA-дестинацій світу було складено за даними Російської Національної Гільдії SPA.

Перше місце в цьому рейтингу займають США, які започаткували цей напрям в 1992 році і залишались лідером до 2007 р. В Європі визнаним лідером є Великобританія, яка зберігала свою позицію до 2007 року, поки не вступили інші країни - Німеччина, яка має найбільшу кількість SPA-об’єктів, Іспанія чудово поєднує ціну та якість.

Лідерами в Південно-Східній Азії є Таїланд і Малайзія з чудовими природними можливостями, але відсутніми санітарними нормами і професійно підготовленими фахівцями. З 2006 р. Дубаї, Саудівська Аравія, Сирія розвивають цей напрямок. Для таких країн характерні цікаві дизайн-проекти. Такі країни як Туреччина, Єгипет розвивають SPA-центри за європейською або азіатською традицією, тому для них характерна відсутність індивідуального стилю.

Останнім часом SPA-індустрія отримала значний розвиток в країнах Центральної та Східної Європи, наприклад, в Угорщині. Природно, що традиції використання термальних вод розвиваються саме в Угорщині, де SPA-культура має двотисячорічну історію. Угорщина є однією з країн з найбагатшими геотермальними ресурсами в світі: 1289 термальних джерел, 39 лікувальних купалень, 5 лікувальних печер, 48 сертифікованих мінеральних та 133 лікувальних водних джерела, 4 поклади лікувальних грязей знаходяться на території країни. Близько 300 термальних джерел використовуються для купання та близько 130 мінеральних та лікувальних джерел знаходиться в столиці країни - Будапешті. Інфраструктурний розвиток також є конкурентною перевагою країни: 62 SPA-готелі, 39 закладів з лікувальними ваннами, 13 санаторіїв, 385 поселень мають обладнанні купальні з лікувальною водою. Але проблемою залишається відповідність сучасним технічним та оздоровчим стандартам в цій галузі. З метою стандартизації SPA-послуг на об’єктах в 1992 році в Угорщині було створено професійну асоціацію Hungarian Baths Association, яка з 1998 року є постійним членом Європейської SPA Асоціації (ESPA). Наразі асоціація об’єднує 186 членів.

Оздоровчий внутрішній туризм є пріоритетним напрямом розвитку країни, на нього припадає значна частина надходжень від туризму в Угорщині. Внутрішній туризм демонстрував динаміку зростання у 2005 році. Відповідно до даних Угорського Центрального Статистичного офісу кількість відвідувачів збільшилась на 5,3%, на 3,5% збільшилась кількість ліжко-ночей. У wellness-готелях кількість ліжко-ночей подвоїлась і SPA-готелі також піднялись за цими показниками (+13,1%). Три найбільш популярні райони для внутрішнього туризму - озеро Балатон, Будапешт, Центральний Дунайський регіон [4].

Протягом останніх років міжнародні експерти відмічають стабільну позитивну динаміку розвитку SPA-індустрії в Індії, завдяки поєднанню традиційних індійських практик цілісного відновлення, природних ресурсів та на фоні нової державної політики, розвитку інфраструктури, інноваційними підходами в професійній підготовці кадрів. За прогнозами на найближчий час Індія - найбільш багатообіцяюча територія для SPA-операторів при обслуговуванні середнього класу. Індія також швидко розвивається як туристична дестинація: 5,37 млн. іноземних туристів відвідали країну в 2008 році, що на 57% більше ніж у 1996 році. Сучасний SPA&Wellness сектор інтегрується в індійську культуру через практики зцілення. Незважаючи на те, що подібні практики завжди пропонувались відвідувачам в сотнях салонів, більшість SPA світового рівня почали з’являтись в готелях протягом останніх 5-8 років. Але ринок таких послуг розвивається швидко: в доповіді компанії Netscribes ринок wellness послуг Індії оцінюється в 2,5 млрд. дол., щорічне зростання - 33%. Посилюється роль Індії в розвитку медичного туризму: за даними компанії RNCOS (маркетингові дослідження) доля Індії в глобальному медичному туризмі збільшиться до 2,4% до кінця 2012 року, надходження від медичного туризму очікуються на рівні 2,4 млрд. дол. США, щорічні темпи зростання - 27%. Протягом 2009-2012 рр. кількість туристів, що приїздять до Індії з медичної метою, щорічно збільшуватиметься на 19%, досягнувши загального рівня в 1,1 млн. туристів до 2012 року [2, с.29].

SPA в Індії

Оцінюючи перспективи Індії, слід вказати і на проблеми: слабкий розвиток інфраструктури, бюрократичні обмеження та нестача фахівців на всіх рівнях. Наразі державна політика Індії спрямована на створення привабливого інвестиційного клімату в країні, спрощення умов для інвестування особливо для індійської діаспори закордоном. Щодо розбудови інфраструктури, то Індія має змогу укладами угоди франшизи в секторі гостинності та SPA. Але, зважаючи на наявність глибоких традицій оздоровлення, Індія позиціонується як країна - створювач брендів. За прогнозною оцінкою сектор гостинності знаходиться на підйомі: до 2013 року принаймні 20 компаній будуть приймати участь в будівництві готелів. Індія стане конкурентоспроможною країною з точку зору залучення туристів [2, с.29].

Суттєвою проблемою є підготовка кадрів: найближчим часом Індія потребуватиме 20 тис. нових SPA-терапевтів. Наразі існує 7 головних інститутів, що готують спеціалістів в галузі SPA. Наявність різноманітних програм підготовки допоможе вирішити кадрову проблему найближчим часом. Наприклад, Інститут SPA Ананда (ASI) пропонує кілька видів курсів: довготермінові - від 9 місяців до 3х років та короткотермінові - від 2х тижнів до 6 місяців. Індія - батьківщина Аюрведи. Загалом 220 коледжів та один університет проводять підготовку до аюрведичних практик. Однією з проблем є відсутність стандартизації при наданні таких послуг. За ініціативи Міністерства здоров’я Індії було створено відділ, що займається розробкою стандартів підготовки для інститутів, університетів та лікарень. Відділ створив акредитаційні програми, де чітко відмежовано Wellness SPA та медичний SPA.

Потужні урядові ініціативи, будівництво в сфері гостинності та кадрове забезпечення призведуть до значного зростання в оздоровчому секторі, а просування древніх індійських систем оздоровлення завдяки Міністерству туризму - до популярності цього сектора в міжнародному масштабі.

Література

1. Качмарек Яцек. Туристический продукт: Замысел. Организация. Управление: учеб. пособие для студентов вузов / Я. Качмарек, А. Стасяк, Б. Влодарчик; пер. с польск. И.Д. Рудинского. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2008. - 495 с.
2. We will survive // SPA Business. - 2010. - Vol.4. - P.34-35. - Режим доступу: http://www.leasureoppotunities.co.uk/images/SB_issues4_2010.pdf.
3. Keeping the Pace // SPA Business. - 2011. - Vol.4. - P.38-39. - Режим доступу: www.spabusiness.com.
4. Medvene Dr Szabad K. Wellness and SPA tourism in Hungary now and in the future 2009-2011 // Вісник Київського національного торгово-економічного університету. - 2010. - №1. - С.16-24.
5. Andrea Jezovit. Everyone’s talking about the Indian SPA market // SPA Business. - 2010. - Vol.4. - P.26-29. - Режим доступу: http://www.leasureoppotunities.co.uk/images/SB_issues4_2010.pdf.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал     каталог туристических сайтов
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.