Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Каталог Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

<<< назад | зміст | вперед >>>

Величко В.В. Організація рекреаційних послуг

РОЗДІЛ 2. РІЗНОВИДИ РЕКРЕАЦІЙНИХ ПОСЛУГ: НАПРЯМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Тема 8. Організація спортивно-оздоровчих послуг

8.3. Туристська послуга як вид рекреаційно-оздоровчих послуг

Одним з найважливіших видів активного відпочинку та рекреації є туризм. Але сам по собі, цей вид послуг підрозділяється на безліч видів, обумовлених особливостями надання таких послуг, соціальною групою, яка формує попит, інтересами замовників туру.

Класифікаційні види туризму:

1. Автомобільний туризм (автотуризм) - популярний вид відпочинку, подорож з використанням автомобільного транспорту по основній частині маршруту. Подорожуючи на власному автомобілі або збираючись невеликою групою з декількох автомобілів, туристи найчастіше не вдаються до послуг організаторів туризму.

2. Активний туризм - вид подорожі, пов'язаний з активними способами пересування за маршрутом і звершений людиною в рекреаційних та спортивних цілях.

3. Бізнес-тур - тип подорожі, який необхідний діловим людям і, можливо, вимагає особливого сервісу, наприклад кімнату для переговорів, послуг секретарів.

4. Велосипедний туризм - популярний вид активного відпочинку, що має безліч різновидів: від невеликих прогулянок і екскурсій до складних велосипедних подорожей. Маршрути велосипедного туризму прокладаються в різній місцевості: за путівками, по рівнинах і через гірські перевали. Для велосипедного туризму розроблені спеціальні конструкції велосипедів.

5. Внутрішній туризм - туризм всередині країни. Особливістю внутрішнього туризму є тимчасовий виїзд громадян конкретної країни з постійного місця проживання для відпочинку, задоволення пізнавальних інтересів, занять спортом і інших туристських цілей. Здійснюється тільки в межах національних кордонів цієї країни. Використовується для визначення туризму резидентів в межах власної країни. У міжнародних розрахунках і статистиці внутрішній туризм може відноситися до визначення діяльності та витрати на туризм і нерезидентів в даній країні. Внутрішній туризм не являє собою окрему сферу, а пов'язаний з усіма іншими секторами національного життя.

6. Водний туризм - вид туризму, при якому відпочинок здійснюється на воді з використанням байдарок, човнів, катамаранів, теплоходів і інших плавальних засобів.

7. В'їзний туризм - подорожі в межах країни осіб, що не проживають в ній постійно, з туристськими цілями без заняття оплачуваної діяльності з місцевого джерела.

8. Гастрономічний туризм - тури для гурманів та любителів смачної їжі. Багато туристські регіони залучають мандрівників вишуканою кулінарією або винами. У проспектах туристських фірм міститься інформація про характерні для даної місцевості блюдах для гурманів.

9. Гірський туризм - походи, що передбачають проходження маршрутів пішки по гірській місцевості, подолання перевалів вище 3000-3500 м, проходження скельних ділянок, крутих схилів, льодовиків, сніжників, гірських річок. Для гірського туризму використовується спеціальне спорядження: льодоруби, високогірні черевики, "кішки", скельні і льодові гаки, карабіни, мотузки і т.д.

10. Груповий туризм - вид туризму, при якому туристську подорож здійснюють групи людей (в тому числі і сім'ї) за індивідуальним планом або за планом туристської фірми, що включає визначення районів відвідування, тривалість зупинок, умов ночівлі та т.п. Під час подорожі групи виникає тимчасовий колектив, який забезпечує високий ступінь виховного впливу в ході зустрічей, контактів і бесід, передбачених програмами перебування груп на маршрутах або туристських центрах. Можливість отримання групового тарифу робить цей вид туризму досить привабливим.

11. Далекий туризм - поїздки, що вимагають значних витрат часу на проїзд до місця призначення (понад чотири години літаком, чотирьох днів автомобілем і чотирьох-п'яти днів теплоходом або поїздом і т.д.).

12. Дитячий туризм - організована подорож групи дітей шкільного віку (від 7 до 17 років) у супроводі керівника. У сучасних умовах існує в нових формах: освітнього дитячого туризму з метою вивчення іноземної мови; оздоровчого дитячого туризму в спортивних та літніх таборах, розташованих як на території нашої країни, так і за кордоном; екскурсійно-пізнавального дитячого туризму і т.д. Існують турфірми, які спеціалізуються на дитячому туризмі.

13. Інвалідний туризм - вид рекреаційного туризму, розрахованого на людей з обмеженими фізичними можливостями.

14. Індивідуальний туризм - подорож однієї людини за власною програмою. Турфірми виконують замовлення туристів-індивідуалів (визначення районів відвідування, тривалості зупинок, умов нічлігу і т.п.). Індивідуальний туризм може розвиватися по каналах споріднених і сімейних зв'язків, творчих обмінів і відвідувань за запрошенням. Індивідуальний туризм практикується також за програмами соціального та молодіжного туризму. Обслуговування при індивідуальному туризмі здійснюється спеціальними, звичайними або спеціалізованими турфірмами.

15. Інтенсив-туризм - різновид ділового туризму, тобто туристичні поїздки (зазвичай групові), що надаються адміністрацією підприємств і установ своїм співробітникам на виключно пільгових умовах або безкоштовно як премії за високі виробничі показ.

16. Караванінг - найпоширеніший вид автомобільного туризму на каравані або автомобілі типу "будинок на колесах" із спеціально обладнаним для житла кузовом або причіп.

17. Кінний туризм - форма активного відпочинку, вид спортивного туризму.

18. Круїз - турпоїздка з використанням того чи іншого транспортного засобу не тільки для переміщення, але і для тимчасового проживання, харчування та обслуговування.

19. Культурний туризм - вид міжнародного туристського подорожі, пов'язаний зі знайомством туристів з національними культурами, звичаями, традиціями в країні перебування.

20. Лікувально-оздоровчий туризм - вид туризму, що чиниться з оздоровчими або лікувальними цілями. Курорти надають туристам комплекси лікувально-оздоровчих процедур, послуги масажних кабінетів і т.п.

21. Лижний туризм - різновид спортивного туризму, що передбачає проходження маршруту на лижах по рівнинах і передгір'ях. Лижний туризм вимагає спеціальної підготовки учасників і підвищеної уваги організаторів.

22. Молодіжний туризм - конкретний вид туристської діяльності юнацтва і підлітків, що реалізовується як в рамках національних кордонів, так і на регіональному та світовому рівнях.

23. Музейний туризм - різновид туризму, специфіка якого полягає у використанні туристського потенціалу музеїв і прилеглих до них територій. Співпраця музеїв і туризму грунтується на формуванні системи історико-культурних та природних територій.

24. Ностальгічний (етнічний) туризм - вид туризму, який здійснюється людьми на місця свого історичного проживання. Учасники ностальгічного туризму - в основному літні люди, які раніше проживали в даній місцевості.

25. Освітній туризм - туристська поїздка, в якій турист поєднує відпочинок з навчанням.

26. Організований туризм - подорож одного туриста чи групи туристів за точним маршрутом і регламентом, встановленим туристичною фірмою. При цьому туристи і туристська фірма пов'язані між собою взаємними вимогами та зобов'язаннями. Путівки на подібні тури реалізуються звичайно на умовах попередньої оплати.

27. Паломницький туризм - різновид релігійного туризму, скоєного віруючими людьми різних конфесій по святих місцях.

28. Пішохідний туризм - різновид туристської подорожі, що здійснюється пішки. Маршрути пішохідних походів частіше прокладаються на рівнині або в передгір'ях, невисоких горах (орієнтовно до 3000 м), практично в будь-яких районах. Для пішохідного туризму необхідне спеціальне спорядження: рюкзак, палатка, взуття тощо.

29. Пригодницький туризм - вид туризму, пов'язаний з організацією нестандартних турів в екзотичні й екологічно чисті природні резервації, з незвичайними нетрадиційними транспортними засобами. До пригодницького туризму відносяться похідні експедиції, сафарі-тури (мисливство, рибальство, фотополювання та ін.), кругосвітнє плавання (яхтінг).

30. Самодіяльний туризм - подорож з використанням активних способів пересування, організовуваних туристом самодіяльно.

31. Весільний туризм - вид туризму, розрахований на молодят.

32. Спортивний (активний) туризм - вид активного відпочинку; активні та цілеспрямовані види фізичної підготовки і вправ, тренування, наприклад плавання, біг, велосипедні прогулянки та ін .Головне завдання - гарантування можливості займатися обраним видом спорту.

33. Студентський туризм - різновид молодіжного туризму; подорожі студентів та учнів.

34. Екологічний туризм (екотуризм) - відвідування місць з відносно недоторканою природою і добре збереженим культурно-історичною спадщиною.

Різноманітності видів туризму та їх різноспрямованості, цей вид рекреаційно-оздоровчих послуг є одним з найбільш затребуваних і перспективних.

Запитання для самоконтролю

1. Назвіть основні види спортивно-оздоровчих рекреаційних послуг
2. Охарактеризуйте організацію спортивно-оздоровчих заходів в рамках салонів різної функціональної спрямованості.
3. Яка специфіка надання послуг у сфері спортивно-оздоровчого сервісу в салонному бізнесі?
4. Хто здійснює контроль і самоконтроль в процесі самостійних занять спортом?
5. Назвіть спортивно-оздоровчі заходи в системі загальнолюдських цінностей і професійної підготовки.
6. Які існують правові основи надання спортивно-оздоровчих послуг на підприємствах спортивно-оздоровчого сервісу?
7. Визначте сутність поняття "спортивно-оздоровчий сервіс": теоретичне, практичне і філософське трактування.
8. Яка існує методика складання індивідуальних оздоровчих і тренувальних програм за обраним видом фізичних вправ?
9. Які є відбудовні заходи в системі профілактики професійних захворювань?
10. Охарактеризуйте спортивно-оздоровчий сервіс як сферу реалізації різного комплексу послуг.
11. Охарактеризуйте методику проведення спортивно-оздоровчих заходів у фітнес-центрах, у дитячих спортивних таборах та дитячих спортивних центрах.

<<< назад | зміст | вперед >>>
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.