Туристическая библиотека
  Главная Книги Статьи Методички Диссертации Отчеты ВТО Законы Поиск отелей Реклама Контакты
Теория туризма
История туризма
Философия туризма
Право и формальности в туризме
Рекреация и курортология
Виды туризма
Спортивный туризм и альпинизм
Агро- и экотуризм
Экскурсионное дело
Экономика туризма
Менеджмент в туризме
Управление качеством в туризме
Маркетинг в туризме
Инновации в туризме
Транспортное обеспечение в туризме
Государственное регулирование в туризме
Туристские кластеры
ИТ в туризме
Туризм в Украине
Карпаты, Западная Украина
Туризм в Крыму
Туризм в России
101 Отель - бронирование гостиниц
Туризм в Беларуси
Международный туризм
Туризм в Европе
Туризм в Азии
Туризм в Африке
Туризм в Америке
Туризм в Австралии
Краеведение, странове-
дение и география туризма
Музееведение
Замки, крепости, дворцы
Курортная недвижимость
Гостиничный сервис
Ресторанный бизнес
Анимация и организация досуга
Автостоп
Советы туристам
Туристское образование
Другие

Москаленко Я.О.
Матеріали конференції "Научные горизонты - 2014"

«Темний» туризм як новий вид туризму

З виникненням та розвитком масового туризму в світі, який змінився надзвичайно потужним туристичним бумом в 70-і роки 20 століття та перетворенням його в 90-і роки в глобальну галузь народного господарства, з’явилася необхідність доповнення до існуючої класифікації туризму нових різновидів.

На сьогоднішній день, свідомість суспільства знаходиться під впливом політичних, соціальних процесів, що не могло не відбитись на уподобаннях та напрямках розвитку вже нових видів туризму як, наприклад, «темний» туризм [1].

«Темний» туризм – це вид пізнавального туризму, що передбачає відвідування місць, які пов'язані зі смертю та стражданнями людей.

До складових «темного» туризму слід віднести:

- туризм катастроф (відвідання місць, які постраждали від стихійних лих, «токсичні тури» по місцях екологічних катастроф);
- містичний туризм (подорожі по місцях з паранормальною активністю);
- туризм по кладовищах;
- туризм «смерті» (цей вид спрямований на відвідування місць з трагічною історією: концентраційні табори смерті в Польщі, «Поля смерті» «червоних кхмерів» у Камбоджі, місця Голодомору в Україні, музеї тортур, в'язниці з суворим режимом, місця історичних битв (наприклад, Геттисберг і Босворт) і страт, райони, де скоювали злочини серійні вбивці, наприклад Джек Різник).

Людство сьогодні все менше бажає подорожувати і відпочивати пасивно, в результаті чого виробники туристичного продукту пропонують активний відпочинок, який супроводжується багатьма атракціями з наявними гострими відчуттями. Саме тому популярністю серед туристів користуються екстремальні та нетрадиційні види туризму. Одним з таких є «темний» туризм.

Відповідно, розробка теоретичних науково-практичних основ «темного» туризму має важливу перспективу для української науки і споживача.

Останнім часом відбувся надзвичайно потужній вибух у попиті туристів на даний вид подорожей, особливо після вибуху літаків на руйнуванні Всесвітнього торгівельного центру в Нью-Йорку. За світовою статистикою «темний» туризм активізується після потужних ураганів, тайфунів, цунамі, інших природних, техногенних лих та антропогенних явищ.

Зацікавленість у об’єктах «темного» туризму пояснюється такими причинами:

- отримання нових вражень та емоцій;
- бажання уславити пам’ять загиблих;
- дослідити нові горизонти власної держави;
- дізнатися про нові об’єкти «темного» туризму;
- почуття патріотизму.

«Темний» туризм – це один з видів туризму, який пов'язаний з відвідуванням кладовищ та захоронень, місць катастроф, стихійних лих та масових смертей людей, а також місць, пов’язаних з містикою (авт.). Нами (авт.) для характеристики даного виду туризму в однаковому смисловому сенсі використовується і інший термін - «похмурий» туризм, оскільки для різновидів туризму, як правило, використовується синоніми, як, наприклад, сільський (зелений) туризм, релігійний (ностальгійний) і т.д. Ми не погоджуємося з використанням журналістами в Інтернет-виданнях терміну «чорний» туризм, оскільки вважаємо за доцільне використовувати термін, який більш вірно розкриває сутність даного виду туризму – «темний» («похмурий») туризм.

Тури до місць катастроф (землетрусів, повеней, вулканізму, техногенних катастроф – Чорнобилю, Фукусіми, місць страти, публічних екзекуцій) отримали назву «disаter tour» («тури лиха»).

туризм в Чорнобилі

Ще одні подорожі до об’єктів людських трагедій – місць, де існували концентраційні табори під час другої світової війни – Бухенвальд, Дахау (на території нацистської Німеччини), Освенцим, Саласпилс, Собібор, Треблінка (на територіях, окупованих Німеччиною), або відвідування місць злочинів (Джека Різника, Соньки Золотої Ручки, Андрія Чикотіло і ін.) отримали назву «тури смерті».

Перші туристичні оператори, які розробили та реалізували «темний» тур, мали американську прописку. Перші туристичні агентства з даним видом спеціалізації, почали діяльність до місця катастрофи дирижабля «Гінденбург», що в штаті Нью-Джерсі (США). Відомі «темні» тури України, які існують доволі давно – це тури, під час яких відвідуються Личаківське кладовище (Львів), некрополь М. Пирогова (Вінниця), Бабин Яр (Київ) і інші.

«Темний» туризм можна розділити на такі складові:

1. Туризм катастроф. Він розділяється на природний та антропогенний:

а) природних катастроф;
б) техногенних катастроф;
в) людської недбалості.

Туризм катастроф орієнтується на людей, яким до вподоби подорожі по місцях стихійних лих - землетрусів, штормів, ураганів, хімічних катастроф, транспортних катастроф та місць, які людство довело до надзвичайних станів – колишні міста, які створювалися і спеціалізувалися навколо добування вугілля, уранової руди, інших корисних копалин, а сьогодні вкриті териконами, підземними пустотами, провалами і іншими антропогенними формами рельєфу. Також до таких територій слід віднести міста, які перетворилися у величезні сміттєзвалища.

Найвідомішими регіонами світу, які постраждали від потужних штормів та ураганів є Багамські острови, південна Флорида, Луїзіана, Міссісіпі, Алабама, Флорида (північно-західна частина штату), велика частина сходу Північної Америки. Дана територія постраждала від руйнівного урагану Катріна (серпень 2005 року). У 2001 році від тайфуну «Муйфа» постраждала територія східно-китайської провінції Чжецзян та японський острів Окінава. Відомим в історії людства був ураган Айк (вересень 2008), від якого постраждала територія Багамських островів, Гаїті, Домініканської республіки, Куби, Флориди, Міссісіпі, Луїзіани, Техасу. Від урагану Густав, який «працював» у серпні–вересні 2008 року, постраждали території Домініканської республіки, Гаїті, Ямайки, Кайманових островів, Куби, Флориди, Луїзіани, Міссісіпі, Алабами, Арканзасу.

Серед екстремалів особливою популярністю користуються тури, зміст яких пов'язаний з техногенними катастрофами. Ідея створення таких турів належить Гринпісу, який таким чином намагається привернути увагу суспільства до екологічних проблем людства. В Україні особливою популярністю користується тур до міста аварії Чорнобильської АЕС. Майже на всіх діючих АЕС України проводяться екскурсії з метою пропаганди «мирного атому».

До територій «токсичних» турів слід віднести американські штати Міссісіпі та Арізона, де використане йодисте срібло для руйнування урагану «Каміла» (1974), який подіяв як отрута на людей, після чого велика кількість людей загинула. Інтерес представляє природний комплекс Сахель, який став екологічним наслідком діяльності населення, яке заселяло африканські території по обидва боки від пустелі Сахари.

2. Містичний туризм:

а) місця привидів;
б) місця унікальних релігійних дій;
в) уфологічний.

Деякі люди мають бажання до надзвичайного та надприродного, тому обирають місця, де була зафіксована паранормальна активність. Відомі світові тури для бажаючих побачити приводи: Дублін (Ірландія), Флорида (США), Брисбен (Австралія), Квебек (Канада). Найбільша кількість замків, де існують привиди - в Озерному краї (північний захід Англії). Екскурсія проводиться вночі з вересня по березень, коли привиди найбільш активні. Тур починається з вечору, потім – перегляд фотографій вбивств, ночівля в кімнатах, де екскурсанти можуть чути голоси, завивання привидів.

Не менш популярним є відвідування екскурсії «На батьківщину графа Дракули», які вже багато років приносять Румунії грандіозні прибутки. Крім звичайних туристів ці міста активно відвідують окультисти: чаклуни, маги, відьмаки.

До міст унікальних релігій, які сьогодні користується попитом серед туристів, відносяться старообрядні поселення Російської Федерації (Сибір, Урал). На іншому континенті – Амазонія, де культивується релігія вуду. Потік туристів в Сибір та Амазонію нараховує більше мільйону щорік.

Антонієві печери Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові вважаються чи не найбільш таємничим місцем в Україні. Коли в 60-х роках минулого століття археологи почали дослідження в печерах, то відразу помітили, що в них відбувається щось дивне: чулися звуки невідомого походження, і відчувався запах ладану. В одній з келій зберігається хрест, до якого в давнину прив'язували біснуватих. До цих пір в печери приїжджають лікуватися. Легенди свідчать, що підземний хід з'єднує печери з Києво-Печерською лаврою. А дніпропетровські геофізики зафіксували потужне джерело енергії. За їхньою версією, в глибині Болдіних гір знаходиться астероїд або його осколки.

Уфологічний туризм розвивається з 1959 року, коли американські вчені ввели в науку термін «UFO» - Unidentified Flying Object (непізнаний літальний об'єкт). Тури розглядаються як відвідування місць, пов’язаних з аномальними аерокосмічними явищами.

3. Туризм «смерті»:

а) концентраційних таборів;
б) місця серійних вбивць;
в) території чи об’єкти, пов’язані зі знищенням людей внаслідок релігійних дій.

Після закінчення Великої Вітчизняної війни для населення світу відкрили для відвідування місця масової загибелі – концентраційні табори. Серед найвідоміших, які діяли за часи канцлерства Гітлера, слід назвати: Бельзен, Бухенвальд, Дахау, Майданек, Собібор, Требілну, Бабин Яр. Сьогодні також для світової спільноти відкриті для відвідування табори ГУЛАГу, які існували в часи СРСР.

Багато туроператорів та турагентств світу пропонують тури та окремі екскурсії місцями серійних вбивць, чи створених тематичних музеях та виставках, присвячених ним: Джек-Різник, Зодіак, Чарльз Менсон, Тед Банді, Мері Енн Коттон, Бель Gunness, Ейлін Wuornos, Доротея Пуенте, А. Чикотило, вигаданих вбивць Декстера Моргана, Ганнібала Лектора, Jigsaw тощо.

До місць, об’єктів, які пов’язвані зі знищенням людей внаслідок появи нових релігій, релігійних дій, слід віднести відомі туристичні об’єкти: місто Кутна Гора (Чехія), Соловки (Росія), Дарфур (Судан) та багато інших.

4. Некропольний («кладовищний») туризм. Могили відомих політків, священників, вчених, літераторів, композиторів, художників, артистів, інженерів і просто цікавих людей на кладовищах усього світу багатогранно відображають культуру і історію держав, що дозволяє згадати про власне місце в цьому світі, про зроблене добро і зло, усвідомити, наскільки людина корисна у суспільстві.

Отже, завдяки необмеженому впливу на навколишнє середовище та специфіки життя людей даний вид туризму має всі перспективи на існування та подальше глибоке та наукове вивчення.

Література

1. Темный Ю.В. Экономика туризма: учебник / Ю.В. Темный, Л.Р. Темная. – М.: Финансы и статистика, 2010. – 448 с.
© 2002-2019 Все о туризме - образовательный туристический портал     каталог туристических сайтов
На страницах сайта публикуются научные статьи, методические пособия, программы учебных дисциплин направления "Туризм".
Все материалы публикуются с научно-исследовательской и образовательной целью. Права на публикации принадлежат их авторам.